„Ostatnie piętro” – I. Landau - recenzja


W jaki sposób opowiedzieć dziecku o wojnie, aby zrozumiało jej realia i powagę? Najlepiej jest ukazać ją oczami innego dziecka, które tę wojnę przeżyło. Irena Landau była właśnie kimś takim - dziewczynką, która jedynie dzięki pomocy i życzliwości innych ludzi przetrwała ten niezwykle trudny okres i mogła opowiedzieć innym swoją historię.

ostatnieWojna jest okrutna, szczególnie, kiedy jest się małym dzieckiem pozbawionym mamy i taty. Cesia jest z pochodzenia Żydówką, której rodzicom udaje się wyprowadzić ją z getta. Z pomocą zaprzyjaźnionej polskiej rodziny małej dziewczynce udaje się przetrwać najgorszy czas w jej życiu.

Aby móc uchronić Cesię przed niebezpieczeństwem, polska rodzina musi zamontować specjalną kryjówkę, w której dziewczynka może schować się podczas odwiedzin obcych osób. Bohaterka spędza tam często długie godziny, pogrążona w ciemności i pochłonięta rozmyślaniem nad losem swoim i swojej ukochanej, wciąż uwięzionej w gettcie, rodziny. Z utęsknieniem czeka na jakiekolwiek wieści, na co dzień starając się pilnie uczyć, choć sama nie widzi w tym sensu. Nie jest pewna, czy przeżyje wojnę i zdobyta wiedza w czymkolwiek się jej przyda.

Ta książka to opowieść o realiach wojny przedstawionych oczami dziecka. Dziecka, które nie rozumie wszystkiego, ale jednocześnie rozumie znacznie więcej, niż wydaje się dorosłym. Snuje plany na niejasną i niepewną przyszłość, codziennie przeżywając raz po raz to samo: strach przed tym, co czasem wydaje się być nieuniknione.

„Ostatnie piętro” to książka, którą powinno przeczytać zarówno dziecko, jak i jego rodzice. Autorka w delikatny a jednocześnie dosadny sposób przedstawia świat, który współczesnym dzieciom wydaje się przecież odległy i nierealny. To właśnie tego typu książki powinny być czytane przez dzieci w szkołach, bo to taka historia może do nich dotrzeć i przemówić. To opowieść, którą zrozumieją nawet najmłodsi. Aż chce się powiedzieć, że powinno być więcej takich właśnie pozycji, więcej takich autorów, jak Irena Landau, która zdecydowała się opowiedzieć o swoich przeżyciach – nieco oczywiście zmienionych na potrzeby książki.

Historia napisana jest prostym, zrozumiałym dla dzieci językiem, posiada dużą czcionkę, jest przejrzysta i – co ważne dla najmłodszych czytelników - posiada piękne ilustracje. Dużą zaletą jest też twarda oprawa i przystępna cena.

 

Plus/minus:

Na plus:

+ piękne wydanie

+ przejrzystość

+ ilustracje

+ prosty język

+ piękna i jednocześnie prosta historia

Na minus:

- brak

 

Tytuł: Ostatnie piętro

Autor: Irena Landau

Wydawnictwo: Literatura

Stron: 104

ISBN: 978-83-7672-362-4

Oprawa: twarda

Cena detaliczna: 29,90 zł

Ocena recenzenta: 10/10

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

2 komentarze

  1. Bożydar pisze:

    Bardzo fajna a zarazem ciekawa książka

  2. Ola pisze:

    Bardzo ciekawa książka, która w umiejętny sposób opowiada o losach wojny. Dziecko z jednej strony może wiele dowiedzieć się o tym czasie, a z drugiej nadal pozostaje bezpieczne, ponieważ książka unika epatowania okrucieństwem.

Zostaw własny komentarz