Bitwy „Żołnierzy Wyklętych”. Tak walczyli o wolną Polskę


Kiedy w Europie zakończyła się najokropniejsza z wojen, Polska choć teoretycznie znalazła się w bloku państw zwycięskich, od początku musiała zmagać się z nowym sowieckim zaborem. W lasach schronienie przed śmiercią, więzieniem i zsyłką na wschód, znaleźli partyzanci AK, NOW i NSZ, którzy przed momentem walczyli o wyzwolenie kraju z niemieckim okupantem.

Tworzyli partyzanckie grupy samoobrony, czekając na III wojnę światową, w której demokratyczny Zachód upomni się o swoich najwierniejszych sojuszników z Polski oraz na obiecane demokratyczne i uczciwe wybory. Niestety w ślad za polskim żołnierzami antykomunistycznego powstania w teren ruszyły uzbrojone grupy UB, NKWD, milicji i komunistycznego wojska, wsparte przez działalność niezliczonej rzeszy podstępnych konfidentów. „Czerwone” grupy bojowe w działaniach wspomagały czołgi, samochody pancerne i transportery opancerzone, samoloty bojowe oraz artyleria. A podczas obław i tropienia Żołnierzy Wyklętych często dochodziło do normalnych konwencjonalnych bitew.

Bitwa o Surkonty

Maciej Kalenkiewicz

Maciej Kalenkiewicz

Gdy w Warszawie od trzech tygodni trwało antyniemieckie powstanie, w Surkontach na Nowogródczyźnie mjr Maciej Kalenkiewicz „Kotwicz” by ratować ciężko rannych towarzyszy broni, pozostaje do końca w osaczonej przez przez przeważające siły NKWD ze wszystkich stron miejscowości.

Bitwa pod Kuryłówką

W tym samym czasie, w którym kapitulował Berlin i cała III Rzesza, w Kuryłówce partyzanci NOW dowodzeni przez Franciszka Przysiężniaka „Ojca Jana” i Józefa Zadzierskiego „Wołyniaka” przez kilka godzin skutecznie walczyli z liczniejszym sowieckim nieprzyjacielem. Podczas tej walki młodzi podchorążacy, którzy dopiero co dołączyli do polskich partyzantów, w ataku na bagnety roznieśli sowieckich frontowych weteranów.

Bitwa w Lesie Stockim

Marian Bernaciak

Marian Bernaciak

Jedną z największych bitew Żołnierzy Wyklętych była ta stoczona 24 maja 1945 r. w Lesie Stockim. Przez pół dnia zgrupowania Mariana Bernaciaka „Orlika” jak równy z równym walczyło z kombinowaną grupą NKWD-UB, rozbijając efektywnie skrzydłowe ataki nieprzyjaciela.

Bitwa Pod Majkowicami

W lipcu 1945 r. pod Majkowicami polski oddział Stanisława Karlińskiego „Burzy” w poniemieckich okopach odparł aż siedem frontalnych ataków oddziału NKWD.

Pod Sikorami, Zalesiem i w Miodusach Pokrzywnych...

Zygmunt Szendzielarz

Zygmunt Szendzielarz

Ale to przecież nie wszystkie bitwy Wyklętych. Pod Sikorami, Zalesiem i w Miodusach Pokrzywnych walczył 1 szwadron „Zygmunta” Błażejewicza z brygady „Łupaszki”, pod Gajrowskimi biła się z Sowietami i komunistycznym wojskiem brygada Romualda Rajsa „Burego”. W Grabach „ludowe” wojsko pokonał Henryk Glapiński „Klinga”. Brzozowo-Antonie, Czochanie-Góra, Zwoleń. No i te brawurowe akcje na komunistyczne więzienia: Kielce, Radom, Radomsko, Łowicz.

Więcej o bitwach Żołnierzy Wyklętych przeczytasz w książce "Bitwy Wyklętych" Major Kotwicz pozostaje do końca w okrążonych przez NKWD Surkontach. Młodzi żołnierze z Szarych Szeregów bez jednego wystrzału uwalniają swego kolegę z komunistycznego więzienia w Łowiczu, wypuszczając na wolność kilkudziesięciu innych więźniów. Młodzi podchorążacy pod Kuryłówką roznoszą w ataku na bagnety sowieckich frontowych weteranów.

Więcej o bitwach Żołnierzy Wyklętych przeczytasz w nowej książce „Bitwy Wyklętych”. Major Kotwicz pozostaje do końca w okrążonych przez NKWD Surkontach. Młodzi żołnierze z Szarych Szeregów bez jednego wystrzału uwalniają swego kolegę z komunistycznego więzienia w Łowiczu, wypuszczając na wolność kilkudziesięciu innych więźniów. Młodzi podchorążacy pod Kuryłówką roznoszą w ataku na bagnety sowieckich frontowych weteranów.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

4 komentarze

 1. Mati pisze:

  Co do bitwy pod Kuryłówką, to mówienie o jakiś „sowieckich frontowych weteranach„ to nieporozumienie. W walkach brał udział 11 Pułk pograniczny NKWD, wchodzący w skład 64 Zbiorczej Dywizji Wojsk Wewnętrznych NKWD, która sformowana została w październiku ’44 i której w zasadzie jedynym zadaniem była walka z polskim podziemiem. Także „frontowych weteranów” można włożyć między bajki. Na marginesie, naprawdę nie rozumiem po co daje się takie fałszywe „upiększacze”, zupełnie jakby historia bez tego była jakaś gorsza...

 2. Szymon pisze:

  Tak wspominali swoich przeciwników polscy partyzanci.

 3. Marengo pisze:

  Szymon Nowak zajmował się tą tematyką zanim się to stało modne. Szacunek dla autora.

 4. Iskierka pisze:

  Gdzie mogę coś znaleźć o samej bitwie pod Sikorami ..

Zostaw własny komentarz