Noc Muzeów w Szczecinie 2016. Zobacz tegoroczny program


Tegoroczna szczecińska Noc Muzeów odbędzie się w nocy z 21 na 22 maja 2016 r. W jej ramach będzie można bezpłatnie zwiedzać wszystkie szczecińskie muzea i wiele innych instytucji kulturalnych, które dodatkowo przygotowały atrakcyjny program dla wszystkich uczestników.

SzczecinGdy tylko poznamy szczegóły dotyczące programu dotyczącego tegorocznej Nocy Muzeów opublikujemy go tutaj. Możesz dołączyć do wydarzenia także  na Facebooku.

Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w 1997. Ze względu na sukces tej imprezy kolejne miasta zaczęły je powielać. W Polsce pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w 2003 r. w Muzeum Narodowym w Poznaniu. W ubiegłym roku swoje Noce Muzeów zorganizowało kilkadziesiąt polskich miast.

Formuła tego wydarzenia od lat pozostaje niezmienna, uczestnicy w ciągu kilku nocnych godzin zwiedzają różne instytucje i placówki, które często przygotowuję wydarzenia specjalnie na ten jeden dzień w roku. Organizatorami nocy są władze samorządowe, które koordynują przedsięwzięcie w ramach swoich kompetencji.

Program Nocy Muzeów w Szczecinie:

Muzeum Narodowe w Szczecinie
ul. Wały Chrobrego 3
18.00–0.00

Daleko od Moskwy. Gérard Singer i sztuka zaangażowana
W 1952 r. Muzeum Pomorza Zachodniego rozpoczęło nową fazę działalności, której podstawowym celem stało się umacnianie totalitarnego, prosowieckiego systemu w sferze kultury. Misję realizowano za pomocą pozyskiwanych do kolekcji obiektów, wystaw stałych i czasowych, a przede wszystkim rozbudowanego działu oświatowego. Jedną z najbardziej spektakularnych donacji było wzbogacenie szczecińskich zbiorów o epickie malowidło Gérarda Singera „14 lutego w Nicei„ (1950–1951). Ta monumentalna, wpisująca się w zimnowojenną retorykę kompozycja – przedstawiająca bunt dokerów z Lazurowego Wybrzeża – została zakupiona przez Ministerstwo Kultury i Sztuki PRL podczas „Wystawy współczesnej plastyki francuskiej„ w warszawskiej Zachęcie. Narracja ekspozycji ”Daleko od Moskwy…” została osnuta wokół bogatej historii tego płótna, stanowiącego świadectwo krótkiej fascynacji metodą realizmu socjalistycznego wśród francuskiej lewicy w latach 1948–1953. Pokaz obrazu – 60 lat po jego zniknięciu w muzealnych magazynach – przybliża niemal nieznany w Polsce nurt sztuki zachodnioeuropejskiej, polityczne, ikonograficzne i formalne konteksty malowidła. Wystawa, podzielona na cztery splecione nawzajem części, porusza kwestie budowy nowego powojennego porządku i wizerunku nowego socjalistycznego człowieka, a także problem nowego aliansu polsko-francuskiego. Ekspozycja gromadzi nie tylko prace znajdujące się w zbiorach Muzeum Narodowego w Szczecinie, lecz także wypożyczone z Muzeum Narodowego w Warszawie, tamtejszego Muzeum Niepodległości, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, galerii Mercier & Associés w Paryżu oraz prywatnej kolekcji wdowy po artyście Claudette Singer.

 

Dzieci magii. Afrykańskie lalki i marionetki
Nowa wystawa stała zbiorów Działu Kultur Pozaeuropejskich Muzeum Narodowego w Szczecinie poświęcona jest afrykańskiemu teatrowi lalek – zjawisku mocno zakorzenionemu w tradycji wielu społeczności zamieszkujących Czarny Kontynent. Wystawa „Dzieci magii„ jest kolejną – po ekspozycjach „W Afrykańskiej wiosce„ oraz „Sztuka Afryki – między maską a fetyszem” – stałą prezentacją zabytków Czarnego Kontynentu w przestrzeni Muzeum Narodowego w Szczecinie. Wszystkie tworzą wielopłaszczyznową panoramę życia codziennego mieszkańców wybranych społeczności afrykańskich, ich sztukę rytualną, obrzędową oraz widowiskową. Podziały na sferę sacrum i profanum w Afryce nigdy nie są proste i jednoznaczne – oba te obszary życia nieustannie się przenikają, także w przestrzeni ekspozycji. Na wystawie ”Dzieci magii” można podziwiać ok. 200 afrykańskich lalek teatralnych pochodzących z Mali, Nigru, Nigerii, Wybrzeża Kości Słoniowej, Togo, Beninu, Rwandy, Tanzanii, Demokratycznej Republiki Konga, Tunezji, Kamerunu, Konga, Gabonu. Część z nich (Bozo i Bamana z Mali, Mbochi z Konga oraz Hausa z Nigru i Nigerii) pokazana została w formie zainscenizowanych spektakli. Obiekty prezentowane na ekspozycji to część kolekcji podarowanej Muzeum Narodowemu w Szczecinie w 2007 r. przez Oleńkę Darkowską-Nidzgorski i Denisa Nidzgorski-Gordier, wybitnych znawców afrykańskiego teatru lalek.

Kobiety zbrodniarzy. Maksymilian Ławrynowicz
Urodzony w Stargardzie fotograf Maksymilian Ławrynowicz szczególnym zainteresowaniem obdarzył kobiety o nader skomplikowanych życiorysach. W 2015 r. premierę miała pierwsza część cyklu „Demony – Władczynie – Boginie„, czyli kolekcja 30 portretów kobiet w stylizacjach inspirowanych historią, mitologią i folklorem. Teraz powraca z nowym projektem – ”Kobiety Zbrodniarzy”. To sensualna opowieść o kobietach, które kierując się niebezpieczną i bezwarunkową miłością bądź chwilą szaleństwa czy też nieokiełznaną żądzą władzy, stały u boku największych zbrodniarzy XX stulecia. Kochały despotów, trwały przy bezlitosnych generałach i dyktatorach, często odgrywały znaczącą rolę w dziejach najmroczniejszych reżimów. Zwracające uwagę nie tylko bogatą stylizacją, ale także warsztatową starannością i wnikliwą reżyserią kadru intymne wizerunki Maksymiliana Ławrynowicza balansują na granicy wyznaczanej przez erotyczny chic i zmysłowy look. Fotografiom towarzyszy etiuda filmowa oraz teledysk do oficjalnej piosenki promującej projekt.

Magazyn Muzeum Morskiego
W magazynie archeologicznym, oprócz dwóch oryginalnych wraków, prezentowane są także modele łodzi wiosłowo-żaglowych użytkowanych od około I w. p.n.e. po XIX-wieczny model polskiego żaglowca Helena służącego do transportu towarów i ludzi. Na wystawie prezentowany jest model jednostki pływającej umownie zwanej „skórzakiem” – szkielet wykonany z drewna pokrywano skórą zwierzęcą, a łączenia uszczelniano tłuszczem zwierzęcym. Można także obejrzeć modele pierwszych dłubanek – jednostek pływających wydrążonych z jednego pnia, a także fantazyjnie ozdobioną łódź z epoki brązu, gdzie dziób i rufa są zwieńczone rzeźbionym łbem smoka, którego groźny wygląd miał odstraszać piratów i chronić przed potworami morskimi. Prezentowane są także modele łodzi słowiańskich, wiosłowo-żaglowych, m.in. model łodzi szczecińskiej wydobytej w 1962 r. w rejonie Podzamcza, także łodzi kamieńskiej odkrytej w 1984 r. podczas prac melioracyjnych. Równie interesujący jest model łodzi z Charbrowa. Wydobyta w 1896 r. i przewieziona do Szczecina, została poddana rekonstrukcji, która nie odpowiadała rzeczywistemu wyglądowi. Łódź przetrwała wojnę i mimo znacznego zniszczenia oryginalnego wyglądu w trakcie rekonstrukcji jest eksponowana w Muzeum Narodowym w Szczecinie w gmachu przy ulicy Wały Chrobrego 3. Znajdują się tu również dwa modele łodzi z Charbrowa – jeden jest odwzorowaniem projektu sprzed wojny, na którym ciemniejszą barwą zaznaczono rzeczywisty zarys wydobytego wraku, reszta jest próbą rekonstrukcji nieudaną dlatego, że założono zbyt dużą wysokość burt; drugi prototyp prezentuje najbardziej wiarygodny wygląd łodzi. Równie ciekawymi modelami są łodzie z Dzierzgonia – wrak odkryto w 1894 r., model łodzi z Fromborka czy modele łodzi Orunia I, II, III, przedstawiające wraki wydobyte w 1933 r. u ujścia Wisły. Prezentowany jest także współczesny model statku normańskiego, a także karaki i żaglowiec Helena. Równie ciekawy jest model statku z Kalmaru – pierwszej jednostki posiadającej ster zawiasowy zamiast dotychczas stosowanego płetwowego, przytwierdzonego do burty. Sposób budowy statku możemy prześledzić na przykładzie przekroju, jaki widnieje obok modelu.

Muzeum Narodowe w Szczecinie – Muzeum Historii Szczecina - Ratusz Staromiejski 
ul. Księcia Mściwoja II 8

18.00–0.00

Max Büge Nocą
Muzeum Historii Szczecina w czasie 11. Europejskiej Nocy Muzeów zaprasza do szczególnego przyjrzenia się dwóm, prezentowanym po raz pierwszy w gmachu Ratusza Staromiejskiego, widokom Szczecina autorstwa Maksa Bügego (1892–1978). Choć artysta nie urodził się w Szczecinie, to większość dzieciństwa i lat młodzieńczych spędził właśnie w stolicy Pomorza, gdzie jego ojciec pracował jako urzędnik celny. Ponieważ Max przejawiał nieprzeciętne zdolności w dziedzinie rysunku, po zakończeniu edukacji podstawowej postanowił studiować architekturę na Berlińskiej Wyższej Szkole Technicznej. Prace, które prezentujemy w Muzeum Historii Szczecina, pochodzą właśnie z początkowego okresu jego studiów, czyli z 1914 r. Oba widoki, wykonane w technice akwareli i gwaszu, Max podarował w prezencie ślubnym swojej siostrze Juliannie, która wyszła za handlowca i przedsiębiorcę Kurta Seifferta. W przeciwieństwie do brata, Julianna mieszkała dłuższy czas w Szczecinie, prawdopodobnie do okresu drugiej wojny światowej. W 2015 r. wnuk Julianny przekazał w darze oba obrazy Muzeum Narodowemu w Szczecinie. Dwa widoki – Starego Miasta i Portu – obrazują sceny z życia codziennego Szczecina w przededniu wybuchu pierwszej wojny światowej. Pełne spokoju i dostojeństwa statki cumujące oraz wpływające do portu, a także plac budowy przy Hakenterrasse (dzisiejszych Wałach Chrobrego) ze Starym Miastem i zamkiem w tle, przedstawione zostały w ciekawym, ciepłym świetle zimowego słońca. Obrazy Bügego wydają się na pierwszy rzut oka typowymi przedstawieniami Szczecina z początku XX w. Ale czy na pewno? O tym, czy widoki Szczecina autorstwa Maksa Bügego kryją w sobie jakieś tajemnice, opowie tuż po zmroku, o godzinie 21.05, Aleksandra Wilgocka.

Muzeum Narodowe w Szczecinie – Muzeum Tradycji Regionalnych
ul. Staromłyńska 27

18.00–0.00

Gabinet Pomorski. W zwierciadle monet, banknotów i pieczęci
„Gabinet Pomorski...” to nowa wystawa stała ze zbiorów Działu Numizmatyki Muzeum Narodowego w Szczecinie prezentująca historię pomorskich monet, banknotów i pieczęci. W ich treść wpisane jest zarówno panowanie książęcej dynastii Gryfitów, jak i władztwo królów szwedzkich i pruskich, elektorów brandenburskich oraz cesarzy niemieckich. Te małe krążki poza swoimi podstawowymi funkcjami – środka wymiany i środka uwierzytelniającego dokument – są grupą bardzo bogatą w warstwę wizualną. Dziś, gdy straciły swe praktyczne znaczenie, pozostają świadectwem minionych wydarzeń i idei – zwierciadłem pomorskiej historii. Podzielona na trzy części ekspozycja obejmuje m.in. pomorskie pieczęcie funkcjonujące w przestrzeni miejskiej od XIV do XIX w., pieniądze zastępcze z czasów pierwszej wojny światowej oraz skarby zawierające monety pomorskie.

ZAGINIONE – OCALONE: Powrót „Bursztynowego niedźwiadka”
Słynny „Bursztynowy niedźwiadek„ po trwającym ponad trzy lata tournée po Polsce (Warszawa–Kołobrzeg–Gdańsk–Gniezno–Wrocław–Zielona Góra) wrócił do Muzeum Narodowego w Szczecinie. Figurkę oraz bezcenne zabytki archeologiczne można oglądać na wystawie czasowej ”Zaginione – Ocalone. Szczecińska kolekcja starożytności pomorskich” w jednej ze zmodernizowanych sal ekspozycyjnych Muzeum Tradycji Regionalnych przy ulicy Staromłyńskiej 27.

Muzeum Narodowe w Szczecinie – Muzeum Sztuki Współczesnej 
ul. Staromłyńska 1

18.00–0.00

Malarze Normandii. Wystawa prac z kolekcji „Peindre en Normandie”
Kolekcja „Malarstwo w Normandii”, stworzona w 1992 r. z inicjatywy Rady Regionu Dolnej Normandii i przy wsparciu partnerów prywatnych, to ponad 100 dzieł malarskich różnych artystów. Istotą kolekcji są malarskie przedstawienia Normandii, powstałe pod koniec XIX i na początku XX w. Honfleur, Le Havre, a później Rouen – nazwy tych miejscowości są synonimem twórczej wymiany myśli na temat najważniejszych idei kształtującego się modernizmu, znanych jako impresjonizm i fowizm. Claude Monet i Johan Barthold Jongkind, Albert Lebourg i Joseph Delattre, Albert Marquet i Raoul Dufy – to tylko niektóre z wielu nazwisk artystów, dzięki którym Normandia stała się archetypem (miejscem) czystej przyjemności malowania.

Tytuł kolekcji to sugestia podróży, podczas której odkrywać będziemy niezwykłe pejzaże normandzkiej wsi i normandzkiego wybrzeża, osadzone w tradycji romantycznego naturalizmu i obdarzone kontemplacyjnym charakterem krajobrazu. Wiele z obrazów kolekcji podkreśla piękno mniej znanych światu miejsc. Wybór obrazów dyktowany jest dość szczególnym aspektem – dyskretnym, niekiedy utajonym wpływem pejzażu, przy przedstawieniu znanych miejsc i scen, które nie odgrywają wiodącej roli. Corot i Boudin mają swój „szary impresjonizm”, zaś Signac i Louvrier swój perłowy koloryzm. Kolejność, w jakiej dzieła są prezentowane, odzwierciedla sekwencję łączącą wymiar fizyczny z topografią. Punktem wyjścia jest zatem farma Saint Siméon, powiązane z nią przedstawienia wybrzeża i miejsc związanych z nadmorskim wypoczynkiem. Następnie kierując się w górę rzeki, podążając wzdłuż brzegów Sekwany, docieramy do serca regionu, gdzieś pośród wiejskiego krajobrazu Normandii.

Muzeum Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy
pl. Solidarności 1

16.00–21.00

Plac Zabaw
Projekt „Plac Zabaw„ to propozycja skierowana do dzieci i rodziców/dziadków odwiedzających Centrum Dialogu Przełomy w czasie 11. Europejskiej Nocy Muzeów. Na placu Solidarności stworzymy przestrzeń rekreacyjną, która umili gościom czas oczekiwania na wejście na ekspozycję, a jednocześnie sama w sobie stanowić będzie atrakcję dla tych, którzy będą akurat przechodzili obok, niekoniecznie z zamiarem wstąpienia do muzeum. W ramach „Placu Zabaw„ dzieci oraz ich opiekunowie będą mogli zagrać w „zośkę”, klasy oraz szachy, wziąć udział w wyścigu na torze do gry w kapsle, poskakać na skakance i porysować kredą. Ponadto na odwiedzających będą czekać pokazy przygotowane przez profesjonalistów i wolontariuszy. Na placu czynny będzie wózek z napojami, który zastąpi kawiarnię muzealnej. Nazwa projektu nawiązuje do placu zabaw, który w latach 60. funkcjonował w tym miejscu. Projekt wpisuje się w koncepcję architekta Roberta Koniecznego, który zakładał, że ”hybrydowy” budynek Centrum Dialogu Przełomy będzie tętniącym życiem miejscem rekreacji szczecinian.

Muzeum Narodowe w Szczecinie – Wystawa Nadmorskiej Kolei Dojazdowej w Gryficach 
ul. Błonie 2, ul. Błonie 1 (lokomotywownia Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej)

18.00–0.00

Jedną z największych atrakcji 11. Europejskiej Nocy Muzeów 2016 będzie – po raz pierwszy – pełna atrakcji impreza w przestrzeni plenerowej wystawy Zachodniopomorskiej Kolei Dojazdowej. Unikatowe eksponaty zyskają iluminację, w programie znajdą się także koncerty. Tej nocy swoje podwoje otworzy niedostępna na co dzień, a znajdująca się po sąsiedzku lokomotywownia Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej. To pierwszy akord obchodów 120-lecia popularnej wąskotorówki.

Do kolejowego skansenu będzie można dojechać… pociągiem. Specjalne połączenia relacji Szczecin Główny – Gryfice – Szczecin Główny uruchamia spółka Przewozy Regionalne. Unikatowym taborem Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej będzie można dojechać do Gryfic z nadmorskich kurortów gminy Rewal (Pogorzelica, Niechorze, Rewal, Trzęsacz, Śliwin).

Program obejmuje m.in.:
– powitanie „Nocnego pociągu do muzeum w Gryficach„ przez kapelę ludową ”Przepióreczka” z Gryfickiego Dom Kultury
– zwiedzanie Wystawy Zachodniopomorskiej Kolei Dojazdowej
– zwiedzanie lokomotywowni oraz warsztatów Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej
– zapowiedź obchodów 120-lecia Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej
– koncert zespołu After Blues

„Nocny pociąg do muzeum w Gryficach”

Pociągi specjalne
Przewozy Regionalne: Szczecin Główny (odjazd 18.37) Gryfice (przyjazd 19.57)Gryfice (odjazd 23.30) Szczecin Główny (przyjazd 0.50)
W pociągu w roli przewodnika: Szymon Kaczmarek

Nadmorska Kolej Wąskotorowa: Pogorzelica (odjazd 17.45)  Niechorze (17.54)  Niechorze Latania Morska (17.57)  Śliwin (18.08)  Rewal (18.15)  Trzęsacz (18.20)Powrót autokarem z miejsca imprezy ok. 23.00

Muzeum Techniki i Komunikacji – Zajezdnia Sztuki w Szczecinie
ul. Niemierzyńska 18A

O godz. 17.00 z dziedzińca muzeum przy ul. Niemierzyńskiej 18A wyruszy parada zabytkowych pojazdów. Zapraszamy wszystkich posiadaczy starych pojazdów do wzięcia udziału w wydarzeniu. Kontakt w sprawie parady: 91 45 99 214.

Trasa: ul. Niemierzyńska 18A – ul. Zygmunta Krasińskiego – al. Wyzwolenia – ul. Piotra Skargi – al. Wojska Polskiego – pl. Zwycięstwa – Brama Portowa – ul. Stefana Wyszyńskiego – Nabrzeże Wieleckie – ul. Nowa – ul. Owocowa – ul. 3 Maja – al. Niepodległości – al. Wyzwolenia – ul. Zygmunta Krasińskiego – ul. Niemierzyńska 18A.
Po paradzie na dziedzińcu muzeum odbędzie się pokaz starych pojazdów należących do kolekcjonerów.

Podczas nocy muzeów będzie można obejrzeć – oprócz stałej kolekcji – dwie wystawy czasowe. Pokażemy najlepsze fotografie prasowe na wystawie BZ WBK Press Foto 2016. Zapraszamy także na wystawę „Zasamochodzenie według Krzysztofa Meisnera”. Obejrzeć będzie można makiety i projekty futurystycznych miast.

18.00 –20.00
Nowy szczeciński rower Stoewera - prezentacja Fundacji Projekt 353
Zapowiedź pierwszego szczecińskiego roweru, który swą tradycją i nazwą będzie nawiązywał do historycznych rowerów Stoewera. W 1893 r. Stoewer wyprodukował w Szczecinie pierwszy rower. Fundacja zamierza nawiązać do dobrych tradycji motoryzacyjnych naszego miasta i w pierwszej kolejności odtworzyć produkcję rowerów, by z czasem ponownie przywrócić produkcję motocykli. Fundacja Projekt 353 przedstawi założenia designerskiego roweru wraz z pierwszymi elementami prototypu.

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie
ul. Korsarzy 35

Noc Lubinusa
18.00–0.00 wystawy stałe i czasowe
Skrzydło Północne (wejście B)
„Pompa funebris” książąt z dynastii Gryfitów
Pomorskie funeralia
Gabinet Lubinusa
Sygnowano: Bunsch

Imprezy towarzyszące
Kino Zamek (wejście A)
Wykłady (liczba miejsc ograniczona)
17.00 „Sebastian Münster i jego Cosmographia”. Prowadzenie: dr Janina Kosman
18.15 „Mapa Lubinusa – wyjątkowa czy zwykła?” Prowadzenie: dr hab. Radosław Skrycki
19.30 „Co o Pomorzu mówią dawne mapy?” Prowadzenie: dr hab. Radosław Skrycki

Sala 202 (wejście A) (liczba miejsc ograniczona)
17.00, 19.00 „Śladami Lubinusa” – warsztaty dla dzieci od lat 5. Prowadzenie: Marta Wróblewska

Sala Księcia Bogusława X (wejście A)
18.00 „Wiosna w Szczecinie” – koncert Szczecińskiego Chóru Kameralnego
20.00 „Klasyka saksofonu” – koncert w ramach X Międzynarodowego Festiwalu Saksofonowego

Duży Dziedziniec
21.30 „Mocny człowiek” (1929) – pokaz filmu niemego z muzyką na żywo w wykonaniu zespołu SUNA PATH
23.30 „Maraton filmowy” – spektakl Teatru Ognia LASCAR

Dodatkowe atrakcje
18.00–23.00 Zwiedzanie wieży zamkowej i tarasu
18.00–23.00 Pamiątkowe zdjęcia w fotobudce (hol skrzydła wschodniego)

Akademia Sztuki w Szczecinie - Pałac pod Globusem 
pl. Orła Białego 2

Ekspozycje
Galeria R+
18.00–23.00 „Lux Aeterna/Fotosynteza” – wystawa zbiorowa wykładowców Wydziału Sztuk Wizualnych. Kurator: dr hab. Małgorzata Kopczyńska

Galeria Rektorska
18.00–23.00 Wystawa plakatów z Galerii Pigasus w Berlinie. Kurator: Tomasz Piotr Świtalski

Galeria ZONA
18.00–23.00 „Płonąc w wodzie, tonąc w ogniu”
19.00 Oprowadzanie kuratorskie: Aurelia Nowak

Łącznik
18.00–23.00 Prezentacja mebli studentów Pracowni Projektowania Mebla Wydziału Sztuk Wizualnych. Promotorzy: prof. Marek Owsian, Paweł Machomet, dr Katarzyna Utecht, dr hab. prof. AS Krystyna Brandowska,  Andrzej Pestka, dr Olga Sietnicka

Koncerty

Ogród Zimowy
20.30
„Suite pour trio d’anches” Aleksander Tansman
Wykonanie: Maria Belén Rado Adrover, Alan Szcześniak, Aleksandra Bańkowska
Przygotowanie zespołu: Joanna Krzanowska
Czas trwania ok. 10 min

21.00
„Song for the new year” Bill Molenhof
Wykonanie: Maria Kępisty, Marta Miklińska
„Funky Major” Bernard Maseli
Wykonanie: Marcin Rakowski

„Duet perkusyjny” Przemysław Wieleba
Wykonanie: Piotr Kupczyński, Marcin Rakowski

„Garage drummer” James Campbell
Wykonanie: Maciej Golański

„Kode” Janek Freicher
Wykonanie: Maria Kępisty

„Open attic window” Errol Rackipov
Wykonanie: Grzegorz Kaźmierczak
Przygotowanie: dr hab. Jorge Luis Valcarcel Gregorio, prof. Rafał Krzanowski, Antonina Kadur
Czas trwania: ok. 35 min

22.00
„Kwartet na koniec czasu” Olivier Messiaen
Wykonanie: Joanna Wójtowicz, Paulina Wittig, Hanna Możejewska, Magdalena Sapalska
Przygotowanie zespołu: dr Tomasz Szczęsny
Czas trwania: ok. 50 min

Pracownia Sztuki w Przestrzeni Publicznej i Muzyki Eksperymentalnej – 109
20.00 cykl performance’ów Studentów z Wydziału Malarstwa Nowych Mediów oraz Wydziału Instrumentalnego AS
21.30 Vertigo  Pierre Boulez/Paul Klee emisja audio koncertu z Hochschule der Kunste Bern
22.30 Sebastian Mac/Knuth „Midnight sculpture”

III Pracownia Obrazu – 303
21.00 „I lost my key today” – koncert na dźwięki i obrazy
Wykonanie: Agnieszka Kucharska, Ola Zielińska

Warsztaty
Pracownia fotograficzna – 218
17.00–19.00 Warsztat „Tryb manualny to za mało”. Pokaz i warsztat dotyczący możliwości kreacyjnych aparatu fotograficznego pozbawionego funkcji automatycznych
Prowadzenie: Kamil Macioł
Obowiązują zapisy pod adresem: foto@akademiasztuki.eu

Pracownia fotograficzna – 223
17.00–19.00 Warsztat „Cyjanotypia i antotypia”. Pokaz dwóch archaicznych technik opartych na zjawisku światłoczułości, które pozostały poza głównym nurtem fotografii
Prowadzenie: Paweł Kula
Obowiązują zapisy pod adresem: foto@akademiasztuki.eu

PrezentacjeV
Pracownia Obrazu – 312
18.00–23.00 „Malowanie na żywo”, Tomasz Pobiedziński

Teatr
18.00–20.00 Performance Izabeli Pawlikowskiej

CPK Sala konferencyjna – 108
18.00–23.00 Prezentacja prac multimedialnych studentów WMiNM

Nasze wydarzenia w innych lokalizacjach:
9a. Galeria Kierat 1,
Związek Polskich Artystów Plastyków, ul. Koński Kierat 14
18.00–0.00
Ewa Czerwińska-Romanowska „Metaland” (malarstwo, instalacja)

9b. Muzeum Narodowe w Szczecinie,
Galeria Sztuki Dawnej, ul. Staromłyńska 27
16.00– 0.00
„Genealogia”
Wystawa prac studentów Pracowni Komunikacji Wizualnej prowadzonej przez dr. hab. prof. AS Waldemara Wojciechowskiego, inspirowanych artefaktami dawnej sztuki w przestrzeni wystawy „Złoty wiek Pomorza”

Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
ul. Małopolska 48

22.00–2.00
Od godziny 22.00 co 15 minut odbywać się będą wycieczki 50-osobowych grup. Przewodnicy zaprezentują złotą salę symfoniczną, doskonałą akustycznie salę kameralną, a także znajdującą się na ostatnim poziomie galerię Poziom 4 z aktualnie prezentowaną wystawą „Malarstwo Jana Kantego Pawluśkiewicza”. Wycieczki rozpoczną się od krótkiego filmu o budynku i jego działalności w sali kameralnej.

Archiwum Państwowe w Szczecinie
ul. św. Wojciecha 13

17.00–18.00, 18.00–19.00
Archiwum Państwowe w Szczecinie w ramach tegorocznej edycji 11. Europejskiej Nocy Muzeów proponuje prezentacje filmów dokumentalnych o tematyce regionalnej, zrealizowanych w latach 70. i 80., ze szczególnym uwzględnieniem wzrostu poziomu dyscyplin sportowych, który następował w tych dekadach. Zawodnicy ze Szczecina i regionu odnosili coraz większe sukcesy w swoich konkurencjach, zdobywając medale nie tylko w kraju, ale i za granicą. Tematyka sportowa pojawiła się w tym czasie w wielu reportażach i filmach dokumentalnych realizowanych przez szczeciński ośrodek telewizji. W trakcie spotkania w siedzibie AP w Szczecinie przypomnimy film z 1972 r. zatytułowany „Kapitan Poloneza„ opowiadający o żeglarzu Krzysztofie Baranowskim i jego jachcie „Polonez„, zbudowanym w szczecińskiej Stoczni Jachtowej im. Leonida Teligi wg projektu szczecińskich żeglarzy: Kuby Jaworskiego i Edwarda Hoffmana. Reżyserem filmu był Andrzej Androchowicz – znany dziennikarz i reżyser, który w Szczecinie zrealizował kilkadziesiąt filmów dokumentalnych i reportaży telewizyjnych poświęconych tematyce społecznej, kulturalnej, morskiej oraz historii Pomorza Zachodniego. Druga propozycja to reportaż zatytułowany „Pogoń za pucharem”, przybliżający historię Morskiego Klubu Sportowego ”Pogoń” Szczecin. W zrealizowanym w 1982 r. filmie znalazły się archiwalne fotografie, wypowiedzi zawodników i działaczy sportowych oraz archiwalne ujęcia sportowe. Prezentacji filmów towarzyszyć będzie komentarz zaproszonych gości.

Azoty Arena
ul. Władysława Szafera 3/5/7

19.00–0.00
Muzyczna Arena to interaktywna, edukacyjna wystawa, która bawi, edukuje, pozwala zrozumieć świat muzyki, zaskakuje bogactwem doznań akustycznych i wizualnych. Wyjaśnia wiele zjawisk, nad którymi na co dzień się nie zastanawiamy, a które są kluczowe dla naszego życia.
Muzyczna Arena powstała przy współpracy ze specjalistami z Wielkiej Brytanii. Jej pomysłodawcą jest Henry Lowe – znany projektant wystaw w British Museum oraz w Museum of Science w Chicago. Wszystkie eksponaty zostały umieszczone w „rock case’ach”, które wyglądają jak aluminiowe skrzynie służące do transportu rockowego sprzętu muzycznego. Muzyczna Arena to prawdziwa przygoda po świecie muzyki i dźwięku.

Dla chętnych, w wyznaczonych godzinach, odbędą się wycieczki po obiekcie Azoty Arena. Będzie można zajrzeć do miejsc, które nie są zwyczajowo udostępnione w czasie imprez.

Gabinet Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego
ul. Korsarzy 34

18.00–22.00
11. Europejska Noc Muzeów to jedyna szansa w roku, by zobaczyć, w jakich warunkach pracuje Olgierd Geblewicz, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego.
Gabinet został w ostatnim czasie gruntownie odnowiony. Noc muzeów będzie więc pierwszą okazją, by zobaczyć to miejsce po remoncie.

INKU Szczeciński Inkubator Kultury
al. Wojska Polskiego 90

Wystawa „ciało-pryzmat” prezentuje wybrane prace kilku studentek Grafiki i Architektury Wnętrz rozwijających swoje umiejętności w I Pracowni Malarstwa i Rysunku pod kierunkiem dr hab. Elżbiety Wasyłyk i Natalii Szostak na Wydziale Sztuk Wizualnych Akademii Sztuki w Szczecinie. Prace ukazują rys pracowni skoncentrowanej na konstrukcji formy i świetle. Głównym tematem przedstawionych realizacji jest kształt ludzkiego ciała i struktura koloru.

Wystawie towarzyszy wyjątkowy program, którego autorkami są same artystki:
16.00 ciało-pryzmat – otwarcie wystawy
16.30–22.00 ciało dorysowane– stwórz z nami nowy obraz, który zaprezentujemy na finisażu
16.00–22.00 ciało wyświetlone – projekcja małej formy rysunkowej na dużym ekranie
19.00–21.00 ciało narysowane – proces twórczy na żywo

Instytut Pamięci Narodowej, Oddział w Szczecinie
ul. Piotra Skargi 14

18.00–0.00

Andersowcy
Tegoroczna edycja Nocy Muzeów w szczecińskim oddziale IPN zapowiada się wyjątkowo. Tematyką wiodącą będzie historia 2. Korpusu Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Bohaterskie losy żołnierzy generała Andersa przedstawimy również od mniej znanej strony. Dowiemy się wiele np. o pracy Pomocniczej Służby Kobiet czy korpusowej drukarni, a także poznamy historię słynnego niedźwiedzia Wojtka. Dodatkowo Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „Monte Cassino„ zaprezentuje umundurowanie, wyposażenie oraz uzbrojenie żołnierzy Andersa oraz odtworzy stanowisko bojowe 12. Pułku Ułanów Podolskich. W planach są też wykłady, liczne atrakcje i konkursy dla dzieci oraz prezentacja najnowszej gry planszowej ”Odyseja Antka Srebrnego”. Zaprezentujemy również unikatowe akta z zasobów IPN.

Partnerzy: Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „Monte Cassino”, Stowarzyszenie Rodzin i Sympatyków 12. Pułku Ułanów Podolskich.

Opera na Zamku
ul. Korsarzy 34

21.30–0.00
Szczecińska opera jest jedynym teatrem muzycznym w Polsce mieszczącym się w zabytkowym zamku. Dzięki temu jej wnętrza kryją niezwykłe historie i architektoniczne ciekawostki.

Podczas 11. Europejskiej Nocy Muzeów Opera na Zamku udostępni zwiedzającym wybrane przestrzenie, wśród których nie zabraknie mieszczącej się w Wieży Więziennej komnaty z najstarszymi w naszym mieście malowidłami naściennymi, usytuowanej na parterze Galerii Południowej, z odtworzonym renesansowym sklepieniem, a także kryjących się w podziemiach zabytkowych fundamentów Zamku Książąt Pomorskich.

Po tych niezwykłych przestrzeniach szczecińskiej Opery oprowadzać będzie dyrektor oraz pracownicy instytucji.
Oprowadzanie odbywać będzie się w grupach.

Szczegółowe informacje wkrótce na www.opera.szczecin.pl oraz muzeum.szczecin.pl

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Szczecinie - Kościół Świętej Trójcy
ul. Energetyków 8

18.00–0.00

Po raz pierwszy Parafia Ewangelicko-Augsburska w Szczecinie bierze udział w 11. Europejskiej Nocy Muzeów.

Z okazji 120. rocznicy poświęcenia Kościoła Świętej Trójcy z radością zapraszamy na ul. Energetyków 8. Kościół zaprojektowany przez wybitnego architekta Szczecina Adolf Wilhelm Meyer-Schwartau nosił wcześniej nazwę św. Gertrudy. Na spotkaniu opowiemy o pierwotnej świątyni z XIV w., która stała na Łasztowni, okolicznościach wybudowania neogotyckiego kościoła w XIX w. oraz o historii ewangelików w naszym mieście. Poza tym przyjrzymy się obrazowi Henryka Ostachiewicza „Chrystus w Getsemani”, opowiemy również legendy o św. Gertrudzie, wysłuchamy utworu organowego, obejrzymy epitafia z dawnego cmentarza ewangelickiego, będziemy mogli zobaczyć, jak maluje się kawą, herbatą i ziołami. Po półgodzinnym programie w Kościele Świętej Trójcy zapraszamy na kawę i herbatę do sali parafialnej, gdzie zaprezentujemy dawne zdjęcia Łasztowni.

Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
ul. Rybacka 1

18.00–0.00

Zapraszamy do zwiedzania Rektoratu Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie przy ul. Rybackiej 1 – jednego z najpiękniejszych obiektów Polski północno-zachodniej. Projektantem budynku (1901–1904) był niemiecki budowniczy Adolf Wilhelm Meyer-Schwartau.

Proponujemy trzy trasy:
Trasa nr 1 bez przewodnika: hol główny, Sala Rad Wydziału, Sala Senatu, Aula.
Trasa nr 2 z przewodnikiem: hol główny, Sala Rad Wydziału, Sala Senatu, Muzeum Medycyny, powrót boczną klatką do Auli.
Trasa nr 3 z przewodnikiem: hol główny, Sala Rad Wydziału, Sala Senatu, Muzeum Medycyny, strych, zejście schodami przez wieżę do Auli.

Największą atrakcją wizyty w Rektoracie PUM będzie Muzeum Medycyn przy Zakładzie Historii Medycyny PUM. W muzeum zgromadzone są archiwalia i przedmioty związane z historią nauk medycznych, głównie z regionu zachodniopomorskiego.

Technopark Pomerania
ul. Cyfrowa 6

18.00–23.00

Romans sztuki z nowoczesnymi technologiami: pokaz dronów, wystawa wydruków 3D.

Firma Bardins zaprezentuje najciekawsze prace Pracowni Digitalizacji i Rekonstrukcji 3D, a także odbędą się pokaz wirtualnego rzeźbienia na żywo, wydruk 3D zrekonstruowanych elementów ołtarza, projekt „Wirtualne Muzeum Pomorza„. Poza tym zapraszamy na wystawę malarstwa Roberta Olszowskiego „Czas i tożsamość„, prezentację obiektu artystycznego Moniki Szpener LANDeSCAPE oraz ekspozycję zdjęć ”Rails Girls”.

DRUKOWANIE 3D
Podczas Nocy Muzeów OK SUPER w TRAFO zaprezentuje możliwości drukarki 3D. Będzie można zapoznać się z tym procesem druku – od projektowania do gotowego produktu, w tym wypadku specjalnie przygotowanego na 11. Europejską Nocy Muzeów gadżetu.

Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki
ul. Wały Chrobrego 4

16.00–18.00, 18.00–20.00, 20.00–22.00

W czasie dwugodzinnej wycieczki z przewodnikiem zobaczymy m.in. panoramę Szczecina z Wieży Meteorologicznej oraz tajemniczą, pełną stuletnich rzeźb Salę Maszkaronów. Zejdziemy także do podziemi budynku, w których znajdują są schrony z czasów zimnej wojny oraz Szacht do Odry – tajemniczy podziemny tunel zalany wodą. Dodatkową atrakcją będą ciekawostki architektoniczne, w tym niedawno odrestaurowane klatki schodowe gmachu.

Wycieczki będą odbywać się w trzech turach o godzinach 16.00–18.00, 18.00–20.00 i 20.00–22.00. Zwiedzanie gmachu ZUW jest skierowane do osób indywidualnych lub małych grup (poniżej 6 osób).

Warunkiem uczestnictwa w imprezie jest wcześniejsze zgłoszenie pod numerem telefonu: 91 43 03 579. Zapisy na zwiedzanie będą przyjmowanie w środę, 18 maja, w czasie pracy urzędu w godzinach 7.30–15.30, do wyczerpania limitu miejsc. Liczba miejsc jest ograniczona do 180. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Taras widokowy Bazyliki Archikatedralnej w Szczecinie
ul. ks. Kar. Stefana Wyszyńskiego 19

20.00 – 00.00

Jedyny punkt widokowy w Szczecinie, na który wjeżdża się wyłącznie windami, ponieważ klatki schodowe wewnątrz wieży nie są przeznaczone dla ruchu turystów. Wieża kościoła ma 110 metrów, ale punkt widokowy znajduje się na wysokości 56 metrów. Z góry, rozpościera się przepiękny widok na panoramę Szczecina.

Bezpłatny wjazd na wieżę dla pierwszych 30 osób.

Szczegóły: muzeum.szczecin.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

9 komentarzy

 1. Anonim pisze:

  Witam chciałabym się dowiedzieć czy Noc Muzeów w Szczecinie odbędzie się 14 czy 21 maja Proszę o szybką odpowiedż
  Pozdrawiamy

 2. . pisze:

  noc muzeów odbędzie się 21 maja

 3. FACET pisze:

  ”;[PL;
  P[=L;

 4. Kuba pisze:

  no - fajny program - co to k...jest ????

 5. sceptyk pisze:

  Ten program pokazuje najlepiej, że nic specjalnego się nie będzie działo, a szkoda. 🙁

 6. Markos pisze:

  Fajny program, nie sądziłem, że w Szczecinie się tyle może dziać!

 7. jarek pisze:

  tak sobie myślałem łyknę kultury,po patrze,zobaczę,zrozumie więcej....i dupa co to za „noc muzeów„ do 24:00 ???? raczej wieczór... kończę prace około 23:00 i z Międzyzdrojów jakbym się nie starał nie zdążę....ot mi noc dla szczecina....TAK....dla nas z poza NIE..

 8. karaluch pisze:

  wszystko bezpłatne oprócz wieży kościelnej. Tym to ciągle mało i nawet na nocy muzeów chcą zarobić. Eh smutne to

Zostaw własny komentarz