„W kręgu sztuki. Wybór gawęd” B. Fabiani


Po 4 tomach Gawęd o sztuce oraz komplementarnym wobec nich tomie Gawędy o sztuce sakralnej proponujemy ekskluzywne wydanie wybranych gawęd Bożeny Fabiani w formie albumowej, luksusowej i bibliofilskiej. Album stanowi kompilację najciekawszych wątków z tomów dotychczas napisanych przez autorkę oraz kilku dodatkowych tekstów.

436952-352x500Autorka we wstępie pisze: „tom stanowi wybór gawęd już publikowanych, a został przygotowany z myślą o tych Czytelnikach, którzy lubia oglądać piękne obrazy. Z każdego wydanego już wcześniej tomu wybrałem po kilka opowieści., dodałem tylko trzy nowe i tak powstał album mieszany, włosko - holendersko - niemiecko - francusko - hiszpański. Słowem, wszystkiego po trochu.  [..] Kilka gawęd poprzedziłam krótkim wprowadzeniem, żeby nowemu układowi nadać pewną spójność, jak również miejscami odmieniłam czy nieco skróciłam opowieść. [..] Każdej gawędzie towarzyszą obrazu, a obrazom niekiedy refleksje zapisane w formie wiersza. Kilka z nich napisałam pod wrażeniem konkretnego obrazu, inne powstały całkiem niezależnie, ale wówczas dotyczą tego samego epizodu ewangelicznego, który ilustruje malarz. Bogaty zestaw ilustracji wspaniale uzupełnia opowieść o malarzu i jego dziele i wierzę się, że taka edycja powstała.”

Fragment książki:
„Otóż zdarzyło się, że Donatello ukończył krucyfiks dla kościoła Santa Croce we Florencji  i naturalnie pokazał go przyjacielowi. Ale Fillipowi wcale się nie spodobał. Raziła go pospolita twarz Chrystusa, krzywo przycięte włosy z grzywką nad czołem..
- Cóż to, chołpka powiesiłeś na krzyżu? - zapytał. Nie spodobała mu się uroda jakiegoś prostaczka, nie tak wyobrażał sobie Chrystusa. 
- jakżeś taki mądry, to weź drewno i zrób lepszy! - wybuchnął urażony Donatello.
I Filippo rzeczywiście postarał się o drewno i zabrał do rzeźbienia. Kiedy Chrystus na krzyżu był już gotowy, Filippo wstąpił do warsztatu Donatella w południe i wyciągał go na posiłek do siebie. Sam został w tyle, tłumacząc, że dokupił tylko wino i zaraz wróci. Donatello w rogu fartucha ściskał ser, chleb i jaja przeznaczone na obiad. Wszedł do mieszkania przyjaciela i tam u szczytu schodów zobaczył wielki krucyfiks. Puścił z wrażenia fartuch, jaja poleciały na podłogę..

O autorce:
Bożena Fabiani, historyk i popularyzatorka kultury, wprowadza nas w czasy i świat ludzi sztuki od mistrzów mozaiki bizantyńskiej do Salvadora Dali. Bogactwo materiału jest imponujące! Książka została ozdobiona barwnymi reprodukcjami i wydana na wysokim jakościowo papierze w twardej oprawie.

Autor: Bożena Fabiani
Tytuł: W kręgu sztuki. Wybór gawęd„
Wydawnictwo: PWN
ISBN: 978-83-01-18348-6
Liczba stron: 368
Oprawa: Twarda
Cena: 79,90 zł

 

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz