5 pytań na temat Williama Szekspira, na które nie można udzielić pewnej odpowiedzi


Człowiek zagadka – tak z pewnością można określić Szekspira. W 400. rocznicę jego śmierci po raz kolejny zadajmy sobie pytania, które przychodzą nam na myśl, kiedy wspominamy tego wybitnego dramaturga. Oczywiście nie znajdziemy na nie jednoznacznej odpowiedzi, ale to czyni tę postać jeszcze ciekawszą, prawda?

1. Czy William Szekspir był… Wiliamem Szekspirem?

To pytanie nasuwa się historykom od wielu lat. Postać ta wciąż budzi wiele kontrowersji i nikt do dziś nie ma pewności, kim tak naprawdę był Szekspir. Czy był tym, za kogo się podawał, a może to jedynie alter ego kogoś, kto nie chciał być znany? Prawie 100 lat temu (a może wcześniej?) wysnuto teorię, jakoby za Williama Szekspira podawał się arystokrata, Edward de Vere, który był utalentowanym dramaturgiem. Być może był nim jednak ktoś inny…

Jeden z prawdopodobnych portretów Williama Szekspira

Jeden z prawdopodobnych portretów Williama Szekspira

2. Czy Szekspir umiał pisać?

To niejako kontynuacja teorii zawartej w punkcie pierwszym. Istnieją przypuszczenia, że Szekspir nie tylko nie był tym, za kogo go powszechnie uważano, ale także, że nie potrafił nawet pisać. Świadczyć ma o tym fakt, że dzieci Szekspira (jakiego znamy) nie były piśmienne, a czy tak wybitny pisarz nie nauczyłby czytać i pisać swoich pociech?

3. Czy Szekspir był gejem?

William miał żonę, jednak małżeństwo nie było podobno zbyt szczęśliwe. Artysta miał za to szukać uciech gdzie indziej, między innymi w ramionach mężczyzn. Jako jednego z jego kochanków wymienia się m.in. Henry’ego Wriothesley’a, trzeciego hrabiego Southampton. Szekspir miał w sumie napisać aż 126 sonetów, które dedykowane były pewnego młodzieńcowi, którym mógł być właśnie Henry, jednak fakt, że inne sonety skierowane są do damy, świadczy raczej o tym, że pisarz był biseksualistą.

4. Czy pisarz był katolikiem?

Szekspir przyszedł na świat w protestanckiej Anglii, ale wszystko wskazuje na to, że jego rodzina miała silnie katolickie przekonania. Mimo to, dzieci Szekspira były wychowane w duchu protestantyzmu, wskazywać to może na fakt, że mimo wszystko oskarżenia o wyznawanie katolicyzmu nie były prawdziwe. A może Szekspirowi po prostu nie zależało na przynależności do jakiegokolwiek kościoła.

5. Czy to S-Z-E-K-S-P-I-R?

Jak to się właściwie wymawia? To trudne nazwisko, niewątpliwie i najprawdopodobniej nawet dziś nie wypowiadamy go poprawnie. Sam William z resztą przedstawiał się na najróżniejsze sposoby, czyżby sam więc nie był pewien, jak brzmi jego nazwisko? Wersje są różne:  „Shakspere,„ „Shake-speare,” „Shakespear,” „Shaxberd” and „Sheakspear.” Who knows?

 

 

Bibliografia:

http://www.history.com/news/history-lists/10-things-you-didnt-know-about-william-shakespeare z dnia 21.04.2016

http://www.telegraph.co.uk/theatre/playwrights/10-things-you-didnt-know-about-shakespeare/ z dnia 21.04.2016

http://www.shakespeareinamericancommunities.org/education/life-william-shakespeare z dnia 21.04.2016

 

Korekta: Diana Walawender

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz