Noc Muzeów w Poznaniu 2016. Program, bilety, muzea, atrakcje


W tym roku 21/22 maja w odwiedziny na Noc Muzeów w Poznaniu 2016 zaprasza wiele instytucji. Na gości czekać będą muzea, galerie, a także miejsca na co dzień zamknięte dla turystów. Poniżej przedstawiamy tegoroczny program.

13119945_1049446751796088_5849988298391805207_o* * *

K O N I E C Z N I E P R Z E C Z Y T A J

Jeżeli doceniacie naszą pracę włożoną w przygotowanie poniższego zestawienia, to koniecznie zostańcie naszymi fanami ➤ na Facebooku, by mieć dostęp do najnowszych wiadomości o tematyce historycznej oraz do najciekawszych artykułów, które codziennie są publikowane na naszym portalu. Odwiedzajcie nas 🙂

Z kolei dla fanów aktywnej i kulturalnej turystyki dedykujemy nowy profil ➤ na Facebooku. A może chcesz z nami współpracować? Wtedy przeczytaj ➤ ten artykuł. Noc Muzeów w innych miastach? Zobacz ➤ tutaj. Możesz też założyć ➤ bloga.

Zagłosujcie także w Plebiscycie na Wydarzenie Historyczne Roku, by uhonorować organizatorów najważniejszych przedsięwzięć o tematyce historycznej ubiegłego roku w Polsce.

Do wydarzenia Noc Muzeów na Śląsku możecie także dołączyć ➤ na Facebooku.

Program Nocy Muzeów w Poznaniu

Muzeum Narodowe
Al. Marcinkowskiego 9

Wyprzedaż wydawnictw MNP

Godz. 15.00 – 1.00
Wyprzedaż wybranych wydawnictw Muzeum Narodowego w Poznaniu. Zapraszamy do Księgarni muzealnej.

WYSTAWA

Imagines Medii Aevi. Wystawa z okazji 1050. Rocznicy chrztu Polski (9 kwietnia – 17 lipca 2016)
Godz. 17.00 – 01.00

Z okazji jubileuszu Muzeum prezentuje wystawę poświęconą sztuce średniowiecznej z okresu od 966 do około 1530 r. Na wystawie eksponowane są zabytki z całej Polski. Założeniem prezentacji jest ukazanie niezwykłego bogactwa sztuki tego okresu, w oparciu o wybór znakomitych dzieł przechowywanych w zbiorach państwowych i kościelnych. Na ekspozycji prezentowanych jest około 100 eksponatów – rzeźb, obrazów, obiektów rzemiosła, detali architektonicznych – wskazują one na ważne dla historii i kultury polskiej wydarzenia, a zarazem na miejsca i postaci. Akcentem kończącym wystawę jest dzieło sztuki współczesnej, kompozycja Stefana Gierowskiego Malowanie dziesięciorga przykazań, którego powstanie zainspirował obraz XV-wiecznego anonimowego artysty. Ten ponadczasowy i intrygujący dialog twórców ma na zasadzie paraboli ustanowić klamrę między uniwersalnymi wartościami świata współczesnego i dawnego, wiecznie aktualnymi pytaniami dotyczącymi ludzkiej egzystencji, kondycji i relacji międzyludzkich.

Kurator: dr Adam Soćko

Aranżacja plastyczna: Rafał Górczyński

Prezentacja fragmentu kolekcji Carlosa van Hasselta i Andrzeja Niewęgłowskiego z Paryża przekazanej Muzeum Narodowemu w 2015 roku

Godz. 17.00 – 01.00

Pod koniec 2015 roku MNP otrzymało w darze skromny liczebnie lecz kolekcjonersko wysmakowany zbiór blisko 130 grafik i rysunków europejskich twórców z 2 połowy XX wieku. Są w nim dzieła artystów bardzo ważnych w Europie a ich prace znajdują się w wielu kolekcjach muzealnych, takich jak Rijksmuseum czy Rembrandthuis w Amsterdamie lub National Gallery w Waszyngtonie. Ten cenny dar nie tylko wzbogaca zbiory naszego muzeum, ale też rozszerza jego europejski nurt dla sztuki graficznej 2. połowy XX wieku.

Kolekcję tworzył Carlos van Hasselt (1929-2009), wieloletni kustosz i dyrektor Foundation Custodia w Paryżu, we współudziale życiowego partnera, Andrzeja Niewęgłowskiego (ur. 1927 w Warszawie). Pierwszy był znakomitym historykiem sztuki i wybitnym holendersko-francuskim znawcą rycin i rysunków, zaczynającym karierę w Fitzwilliam Museum w Cambridge. Później był kustoszem słynnej kolekcji Lugta w Paryżu i wieloletnim dyrektorem opiekującej się nią Foundation Custodia. Był ważną postacią dla Holendrów, Francuzów i Brytyjczyków. Po jego śmierci The Times opublikowało w hołdzie van Hasseltowi obszerny artykuł poświęcony jego działalności. Andrzej Niewęgłowski, który przekazał zbiór do MNP jest synem przedwojennego oficera polskiego i żołnierza AK. Studiował architekturę w Warszawie i tam rozpoczął karierę zawodową, którą kontynuował w Paryżu. To bardzo aktywny członek Towarzystwa Historyczno-Literackiego, współpracujący z Biblioteką Polską w Paryżu. Jego zainteresowania spowodowały, że od wielu lat jest doradcą działu kolekcji artystycznych w Bibliotece Polskiej.

Prezentacja obejmuje 30 obiektów z przekazanego zbioru, m.in. Gianni Cacciarini, Frans Pannekoek, Charles Donker, Joep Getting i inni.

Kurator: Katarzyna Gieszczyńska-Nowacka

Postać i twórczość Jana Lenicy i jego związki z Muzeum Narodowym w Poznaniu

Godz. 17.00 – 01.00

Prezentacja wybranych dzieł z kolekcji Galerii Plakatu i Designu autorstwa Jana Lenicy, artysty urodzonego w Poznaniu, którego dorobek zajął trwałe miejsce w dziejach polskiej plastyki 2 połowy XX w. Lenica był jednym z najważniejszych i najbardziej wpływowych polskich projektantów plakatów tego czasu, ale jego działalność nie ograniczała się do tej dyscypliny. Zdobył sławę również jako twórca filmów animowanych, pisał, ilustrował. Na pokazie, obok twórczości plakatowej pozostającej zawsze w silnym związku z działalnością Lenicy w innych dziedzinach sztuki, obejrzeć właśnie można przykłady tych równie istotnych jego dokonań artystycznych, np. wczesnych rysunków satyrycznych, grafiki filmowej, scenografii, a przede wszystkim ilustracji, w tym oryginałów pamiętnych obrazków do Lokomotywy Juliana Tuwima (pierwszy wydanie z 1958 roku, które doczekało się też obcych edycji).

Kuratorka: Irena Przymus

Wystawa prac konkursowych 13. Międzynarodowego Konkursu Lutniczego im. Henryka Wieniawskiego (15 maja – 21 maja 2016)
Godz. 17.00 – 01.00

SPOTKANIE/WYKŁAD

Hojni, ale mało znani. Darczyńcy Gabinetu Numizmatycznego MNP

Godz. 17.00 – 1.00

Celem ekspozycji jest przypomnienie donatorów, których dary znacznie przyczyniły się do wzbogacenia zbiorów Gabinetu. Każdy z ofiarodawców – Czesław Makowski, Kazimierz Szuda, Wawrzyniec Węclewicz, Kamil Szyposz, Witold Bendkowski i ks. Jan Górny – w realizowaniu swojej kolekcjonerskiej pasji, skupiał się na odpowiadającej jego zainteresowaniu tematyce, skutkiem czego na wystawie zaprezentowany zostanie bardzo zróżnicowany, a do tego interesujący pod względem artystycznym i historycznym, zestaw numizmatów. Podziwiać będzie tu można zarówno rzadkie monety antyczne, jak również reprezentacyjne talary Rzeczpospolitej Obojga Narodów oraz znakomite XIX-wieczne odlewy gipsowe plakiet portretowych.

Agnieszka Murawska, Witold Garbaczewski

O kolekcji i jej twórcach. Spotkania z publicznością.

Godz. 17.15, 20.15

W wystąpieniu omówione zostaną zarówno sylwetki nietuzinkowych twórców kolekcji, jak i charakter darowanego zbioru. Holender, Carlos van Hasselt, pasjonat sztuki i wielki znawca, prowadząc i rozwijając Fundation Custodia w Paryżu przez ponad 20 lat miał okazję poznać wielu kuratorów, marszandów i artystów, co odzwierciedla się w jego kolekcji. Kształtując ją wraz z Andrzejem Niewęgłowskim musiał jednak brać pod uwagę poważne ograniczenia natury etycznej: należało bowiem uniknąć konfliktu interesów z prowadzoną instytucją. Paweł Ignaczak opowie czym to skutkowało i jak wpłynęło na kształt kolekcji, którą przekazano do kilku instytucji. Poza MNP duża jej część trafiła ostatecznie do Fondation Custodia.
dr Paweł Ignaczak

Kanon sztuki polskiej: kolekcja Edwarda Aleksandra Raczyńskiego w Galerii Malarstwa i Rzeźby

Godz. 18.00

Kolekcja Rogalińska, stworzona przez Edwarda Aleksandra Raczyńskiego (1847-1926), obejmuje przede wszystkim malarstwo i grafikę, niemal 500. dzieł, z których zachowało się blisko 300. Większość z nich eksponowana jest Galerii wybudowanej przez kolekcjonera przy Pałacu w Rogalinie, 29. zaś wybranych obrazów polskich twórców wzbogaca stałą ekspozycję poznańskiego Muzeum.

Kolekcja Rogalińska, pomyślana jako równomierna prezentacja polskiej i europejskiej sztuki przełomu XIX i XX wieku, była w tym czasie jedynym tego typu zbiorem na ziemiach polskich. W części polskiej trzon zbioru tworzyły duże zespoły malarzy takich jak Boznańska, Wyczółkowski, Podkowiński, Weiss, Wojtkiewicz, Wyspiański, najcenniejszą wszak część zbioru stanowiło 40. obrazów Jacka Malczewskiego, z arcydziełami takimi jak „Błędne Koło„, cykl ”Zatrutych studni”, czy zespół autoportretów malarza, które można oglądać w poznańskim muzeum.

Wybór najwybitniejszych twórców epoki, a także istotnych w obrębie ich twórczości dzieł, zapewnił kolekcji rogalińskiej status reprezentatywnego zbioru polskiego modernizmu, z nurtem impresjonizmu, symbolizmu, wczesnego ekspresjonizmu i secesji.

dr Maria Gołąb

Pro publico bono. Obrazy z kolekcji Seweryna Mielżyńskiego w Galerii Sztuki Polskiej przełomu XVIII i XIX wieku
Godz. 20.00

Spotkanie odbędzie się przy obrazach z Galerii Sztuki Polskiej pochodzących z kolekcji Seweryna hr. Mielżyńskiego z Miłosławia. Dotyczyć będzie charakterystyki i historii jego zbioru. Przybliżyć ma sylwetkę kolekcjonera, malarza, filantropa, patrioty, „żołnierza, artysty i obywatela”, jak pisał Kraszewski. Do gromadzonych przez niego dzieł należą takie skarby polskiego oświecenia, jak: portrety Józefa Grassiego, obrazy Franciszka Smuglewicza, Jana Bogumiła Plerscha, Kazimierza Wojniakowskiego, Antoniego Brodowskiego, Antoniego Blanka, Aleksandra Orłowskiego, Januarego Suchodolskiego i innych.

Agnieszka Skalska

Fundatorzy, mecenasi i kolekcjonerzy a Galeria Sztuki Polskiej XVI-XVIII w. MNP

Godz. 18.00

Spotkanie na Galerii Sztuki Polskiej XVI-XVIII w. będzie miało na celu spojrzenie na prezentowane tam eksponaty przez pryzmat okoliczności ich fundacji czy kolekcji z których pochodzą. Władysław IV, August III, Jan Klemens Branicki, Jan Opaliński, Jan Ostroróg, Edward Rastawiecki, Seweryn Mielżyński, Izabela z Czartoryskich Działyńska, Stefan Moręski – to osoby, które zostaną przywołane w kontekście mecenatu królewskiego, magnackiego oraz kościelnego.
Adriana Podmostko-Kłos

Fotografia Wystawy książki Stanisława Wyspiańskiego w Muzeum Wielkopolskim w Poznaniu w 1932 roku

Godz. 17.30

„Wystawa książki Stanisława Wyspiańskiego” została zorganizowana 26 listopada 1932 roku w Muzeum Wielkopolskim w celu uczczenia 25. rocznicy śmierci artysty. Jedyna, zachowana w zasobie Archiwum MNP fotografia autorstwa Józefa Pucińskiego z otwarcia wystawy, stanowi cenne źródło informacji dotyczącej tej uroczystości: udziału w niej znanych postaci życia publicznego, a także miejsca i sposobu rozmieszczenia eksponatów. Na jej podstawie, poza książkami, udało się rozpoznać większość wystawionych obiektów. Szczególnie interesująca jest historia jednego z nich, która stała się znaczącym wydarzeniem muzealnym tej wystawy.

Tadeusz Grabski

Izabela z Czartoryskich Działyńska i jej wizja muzeum zrealizowana na gołuchowskim zamku
Godz. 19.00
Wykład przedstawi koncepcję muzeum stworzoną w Gołuchowie przez Izabelę z Czartoryskich Działyńską. Koncepcję tę odczytać możemy z architektury przebudowanej prze Izabelę rezydencji, z jej wystroju, wyposażenia oraz z kolekcji muzealnej tam zgromadzonej. Ta wizja muzeum wyrastała zarówno z rodzinnej tradycji Czartoryskich jak i z europejskiej tradycji muzeologicznej. Zamek gołuchowski, który dla Izabeli Działyńskiej był jej „paradis terrestre” stał się jednocześnie kamieniem milowym w historii polskiego muzealnictwa.
dr Maciej Broniewski

Kazimierz Malinowski – muzeolog

Godz. 20.30

Tytuł spotkania to parafraza tytułu artykułu prof. Kazimierza Malinowskiego zamieszczonego w „Muzealnictwie”, a poświęconego postaci i działalności Michała Walickiego. Ten słynny historyk sztuki, badacz plastyki gotyckiej w Polsce, mniej jest znany – jak się wydaje – jako muzeolog oraz mistrz i patron samego Malinowskiego. Kontekst muzeologiczny pozwala jednocześnie przedstawić postać prof. Malinowskiego w całym spektrum działań: jako wielce zasłużonego dyrektora Muzeum Narodowego w Poznaniu, którego jakże wiele śladów działalności jest do dzisiaj wyraźnie uchwytnych, wizjonera i kuratora nowego programu wystawienniczego MNP, inicjatora kilku ważnych, działających do dzisiaj muzeów na terenie Wielkopolski i Ziemi Lubuskiej, a wreszcie także jako muzeologa czynnie reprezentującego nasz kraj na forach międzynarodowych (przede wszystkim działalność w ICOM). Warto także przypomnieć postać prof. Malinowskiego jako wielkiego propagatora społecznej roli muzeów – instytucji otwartych na publiczność, co z kolei pozwoli pokazać aktualność jego postawy i głoszonych przezeń postulatów wobec dzisiejszego namysłu nad funkcjami muzeów.

Gerard Radecki

Na tropie Gobliczów i Dankwartów – Fakty, Mity i Legendy

Godz. 17.30

Historia działalności rodów lutniczych Grobliczy i Dankwartów nadal jest pełna zagadek i niepotwierdzonych hipotez. Część z nich, dzięki najnowszym badaniom prowadzonym w Muzeum Instrumentów Muzycznych, udało się rozwikłać lub przedstawić w innym świetle. Podczas prelekcji będzie się można np. dowiedzieć, co właściwie przedstawiają rzeźbione główki w instrumentach Groblicza i Dankwarta i co o działalności tych lutników mówią nam źródła historyczne.

Alina Mądry, Patryk Frankowski

Skrzypce Grobliczowe i Dankwartowe – od szablonu do tomografu

Godz. 19.30

Skrzypce wybitnych lutników XVII i XVIII stanowią od przeszło 200 lat wzór do naśladowania dla kolejnych generacji budowniczych. Wielu spośród nich przez wiele lat stara się zgłębić tajniki ich budowy i sekret pięknego brzmienia. Prelekcja ma na celu pokazanie, jak nowe technologie ułatwiają określenie istotnych cech konstrukcyjnych skrzypiec oraz pozwalają prześledzić historię korekt, które były dokonywane.

Honorata Stalmierska, Mirosław Baran, Piotr Cieślak, Patryk Frankowski

Postać i twórczość Jana Lenicy i jego związki z Muzeum Narodowym w Poznaniu

Godz. 18.45, 21.45

Towarzyszące pokazowi spotkania przybliżą publiczności postać i twórczość Jana Lenicy, którego z Muzeum Narodowym w Poznaniu łączyły wieloletnie i serdeczne związki, a znaczący fragment jego pokaźnej spuścizny artystycznej wzbogacił naszą muzealną kolekcję. Tutaj również znajduje się bogate archiwum gromadzące m.in. fotografie, korespondencję, rękopisy scenariuszy filmowych i inne teksty, które dokumentują jego życie i działalność artystyczną. Przedstawiona też zostanie idea i historia Nagrody im. Jana Lenicy, którą w 2001 roku ustanowiło Muzeum Narodowe w Poznaniu po śmierci tego wybitnego artysty, w dowód uznania dla jego dokonań. W 2016 roku będzie miała miejsce jej kolejna, tym razem już 5. edycja.
Irena Przymus, Anna Grabowska-Konwent

OPROWADZANIE/GUIDED TOURS

Jak powstały zbiory MNP. Wielcy kolekcjonerzy i darczyńcy. Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Narodowego

Godz. 18.15

Oprowadzania po ekspozycjach stałych muzeum.
Wrócisława Bergandy (prezes) oraz członkowie Towarzystwa

Magnificence of Medieval Art. Guided tour of the temporary exhibition Imagines Medii Aevi
Godz. 18.00
Magnificent paintings, sculptures, architectural details – all significant for Polish medieval art and culture are presented within the exhibition dedicated to the period of Polish Middle Ages. Historical walk through the exhibition space will provide the opportunity to get familiar with outstanding works of sacred art.

Martyna Łukasiewicz
Stories of the Masters. Guided tour of the permanent exhibition

Godz. 20.30
Explore the meaning and beauty of highlights of the collection, learn stories behind the artworks of greatest Polish artists, and get involved in a dialogue with artistic tradition. The guided tour will be a great chance to admire selected works of most important masters such as Jacek Malczewski or Tadeusz Kantor.

Martyna Łukasiewicz

W świecie Arcy-dziełek. Oprowadzanie dla rodzin z dziećmi

Godz. 17.15

Zajrzymy do zakątków muzealnych, w których poznamy podstawowe tematy malarskie: portret, martwą naturę i pejzaż, a wszystko po to, żebyśmy mogli poznać jak rozmaity jest świat sztuki.
Barbara Maciejewska

Zwierzaki cudaki. Oprowadzanie dla rodzin z dziećmi

Godz. 19.15

Zapraszamy do zwierzęcego muzeum! Poszukamy wśród obrazów najpiękniejsze i najciekawsze istoty, jakie żyją na Ziemi. Po drodze spotkamy także te okazy, które mieszkają tylko w naszej wyobraźni.

Barbara Maciejewska

Różaniec, szachy, plaża – trzy obrazy. Oprowadzanie dla widzów dorosłych
Godz. 18.45

Podczas spotkania zwiedzający będą mogli zapoznać się z trzema obrazami. Choć dzieła pochodzą z różnych epok, różnią się tematami malarskimi to łączy je fakt, że zostały namalowane przez jednych z najważniejszych artystów europejskich minionych wieków: Francisco de Zurbarána, Sofonisby Anguissoli oraz Claude’a Moneta.
Anna Ostrowska

Średniowieczne bogactwo. Oprowadzanie dla widzów dorosłych

Godz. 21.00

W czasie oprowadzania uczestnicy poznają wystawę Imagines Medii Aevi. Wystawa z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski, na którą złoży się blisko 100 obiektów z całej Polski. Prezentacja wskazywać będzie na ważne dla historii i kultury polskiej wydarzenia, miejsca i postaci. Wybór dzieł niemal wyłącznie dotyczy sztuki sakralnej, ale pomyślany został w taki sposób, by ukazać rolę Kościoła rzymskokatolickiego jako szczególnego, bo obecnego od początku polskiej państwowości „kustosza”, równoległego obok państwa, opiekuna bezcennych zasobów kultury.
Anna Ostrowska

MUZYKA

Klasyka w Sali Raczyńskich. Koncert
Godz. 18.20, 19.00, 20.00
Grzegorz Rudny, Mateusz Mayer

Jazz, awangarda i sztuka współczesna. Koncert
Godz. 20.45
Kacper Krupa, Wojciech Świeca, Patryk Piłasiewicz, Dawid Wirmański

Wielkopolskie Muzeum Wojskowe
Stary Rynek 9

WYSTAWA

Kruche jak ważki… Wystawa modeli samolotów wojskowych z daru rodziny Rogackich (6 grudnia – 21 maja 2016)

Godz. 17.00-01.00

Prezentacja ponad 500 obiektów z kolekcji powstałej w wyniku wieloletniej pasji Roberta Rogackiego. Modele w znakomitej większości zostały wykonane w popularnej skali 1:72, pomalowano je w oparciu o oryginalne wzory i nadano barwy ponad trzydziestu państw. Wystawa jest okazją do zaprezentowania  szerokiej publiczności niezwykle istotnego okresu w rozwoju techniki lotniczej.

Ostatni dzień trwania tej ekspozycji wzbogacony udziałem Wielkopolskiej Grupy Miłośników Historii „Wiarus” w mundurach lotniczych.
Kuratorka: Anna Szukalska-Kuś

Spotkania na wystawie „Kruche jak ważki…”

Godz. 17.00
Oprowadzanie kuratorskie podsumowujące wystawę. Motywem przewodnim będą modele ukazujące te samoloty, które odegrały szczególnie istotną rolę na frontach II wojny światowej oraz przypominające niezwykłe konstrukcje, których rozwiązania zastosowano w późniejszych czasach.
Anna Szukalska Kuś

Odszukaj i oznacz samolot polskich lotników
Godz. 18.30
Zajęcia dla dzieci. Dysponując przygotowanymi przez muzeum kolorowankami (rys. Leszek Rościszewski) uczestnicy wyszukają spośród modeli maszyny na jakich latali polscy piloci, oznakowane biało-czerwoną szachownicą. Poznają typy samolotów, nauczą się rozpoznawać oznakowania. Gotowe dzieło zostanie przypieczętowane pamiątkowym datownikiem.
Anna Szukalska-Kuś

WYKŁAD/SPOTKANIE

Spotkanie z pilotami 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach

Godz. 20.00

Sto lat temu – rok 1916

Godz. 21.00

Wykład z prezentacją multimedialną. Wydarzenia roku 1916, kolejnego roku Wielkiej Wojny, zostaną zilustrowane przez fotografie i kartki pocztowe ze zbiorów WMW. Przewodnikiem będzie prasa poznańska, z której zaczerpnięto informacje o życiu codziennym mieszkańców naszego miasta w roku 1916. Fragmenty listów i pamiętników sprawią, że bohaterami wykładu będą nie tylko anonimowi żołnierze, ale osoby konkretne, znane z nazwiska, prawdziwi świadkowie wydarzeń.

Alina Sokołowska

Grupa rekonstrukcyjna Stowarzyszenia Miłośników Fortyfikacji „Kernwerk”
Godz. 22.00

Rekonstruktorzy przedstawią działalność grupy związaną  z popularyzacją poznańskich fortyfikacji, ze szczególnym uwzględnieniem siedziby stowarzyszenia – Fortu Va „Bonin”. Opowiedzą także o niemieckim umundurowaniu, uzbrojeniu i taktyce podczas Pierwszej Wojny światowej.

Grupa rekonstrukcyjna Drużyna Słowian i Wikingów „Fenrir Hird”
Godz. 23.00

Rekonstruktorzy przestawią stroje, broń i metody walki w czasach  najazdów wikingów i w początkach Państwa Polskiego.

Muzeum Historii Miasta Poznania
Stary Rynek 1

WYSTAWA

Rok 1966. Oficjalnie i zwyczajnie (3 kwietnia – 28 sierpnia 2016)
Godz. 17.00 – 01.00

W milenijnym roku mieszkańcy Poznania i całej Polski byli uczestnikami państwowych obchodów 1000-lecia Państwa Polskiego i kościelnych uroczystości 1000-lecia Chrztu Polski. Jednak w 1966 roku życie przeciętnego obywatela nie było podporządkowanie milenijnym wydarzeniom, manifestacjom i różnym uroczystościom, biegło własnym, utartym torem. Na każdym kroku ówczesnych mieszkańców Poznania dopadały trudy codziennego dnia.

Wystawa pokazuje fotografie wykonane w milenijnym 1966 roku. Autorem większości z nich jest Jerzy Unierzyski, ceniony poznański fotograf, autor wielu albumów o mieście, przez wiele lat pracujący, jako fotoreporter w „Expresie Poznańskim„. Poza tym duży zespół zdjęć jest dziełem Janusza Korpala, ”nadwornego” fotografa Międzynarodowych Targów Poznańskich. Na wystawie znalazły się także fotografie autorstwa Zbigniewa Staszyszyna, Eugeniusza Kitzmana, Piotra Krassowskiego, Stanisława Wiktora i Jerzego Nowakowskiego.

Kuratorka: dr Magdalena Mrugalska-Banaszak

PREZENTACJA

Poznań w latach 60. XX wieku. Miasto i jego mieszkańcy w obiektywie Jerzego Unierzyskiego

Godz. 17.00 – 01.00

Prezentacja multimedialna pokazująca fotografie miasta autorstwa Jerzego Unierzyskiego, który w 2004 roku przekazał Muzeum Historii Miasta Poznania całe swoje archiwum fotograficzne z czasów ponad 40-letniej działalności jako fotoreporter poznańskiej prasy i fotograf Poznania.

Dawne Muzeum Zakładowe HCP

Godz. 17.00 – 01.00

Prezentacja multimedialna opowiadająca o zbiorach dawnego Muzeum Zakładowego HCP, które w 2012 roku przekazane zostały do Muzeum Historii Miasta Poznania. Częścią tej kolekcji jest bardzo bogaty zespół dokumentów i fotografii, który obrazuje historię powstania fabryki przed 170 laty a także urządzenia i tabor kolejowy produkowany w popularnym Ceglorzu.

POKAZ

Poznań w latach 60. XX wieku

Godz. 17.00 – 01.00

Pokaz przedmiotów i designu charakterystycznych dla tej dekady, dzisiaj będących już obiektami wręcz kultowymi: m.in. skuter „Osa„, motorower „Komar„, adapter „Bambino„, radio „Ramona”, pralka „Frania”, telewizor „Szmaragd”, radio „Koliber”, magnetofon ”Tonette”, fotel 366, wentylator ”Zefir”, stroje (np. ortalion).

Instytut Pamięci Narodowej
ul. Rolna 45a

Motyw przewodni „Poznański Czerwiec 1956”

– dojazd do siedziby IPN „Ogórkiem”, kursy spod Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956 (CK Zamek od al. Niepodległości) o godz. 17.00, 18.00, 19.00, 20.00, 21.30, 22.30, 23.30, darmowe bilety w CIM Ratajczaka 44

– ekspozycja wystawy „Wolności! Chleba! Poznański Czerwiec ’56 w fotografii”

– ekspozycja wystawy o udziale Stanisławy Sobańskiej, Heleny Przybyłek, Marii Kapturskiej (określanych popularnie mianem tramwajarek) w Poznańskim Czerwcu

– możliwość spotkania ze świadkami historii – uczestnikami powstania

– pokazy filmów dokumentalnych o Poznańskim Czerwcu ’56

– puzzle i gry IPN dla dzieci

– zwiedzanie archiwum IPN

– kiermasz wydawnictw IPN

Rezerwat Archeologiczny Genius Loci

Ostrów Tumski, ul. Ks. I. Posadzego 3

Styliści w grodzie Mieszka I, czyli jak wyglądali ludzie 1000 lat temu? – warsztaty dla dzieci w wieku 6-12 lat, wstęp bezpłatny, ilość miejsc ograniczona – zapisy pod nr tel. 61 852 21 67 lub mailowo: rezerwat@muzarp.poznan.pl.

Co widzą archeolodzy i antropolodzy, patrząc na szkielet? Ile kości ma człowiek? Czy możemy poznać twarze ludzi, którzy żyli przed wiekami? Skąd wiemy jak się ubierali i jakie lubili ozdoby? Jeśli chcecie poznać odpowiedzi na te pytania – zapraszamy na nasze warsztaty! Wybierzemy się w podróż przeszłość, zajrzymy z wizytą do grodu Mieszka I i poznamy bliżej jego mieszkańców. Dowiemy się w jaki magiczny sposób można odtworzyć ich wygląd. Zabawimy się też w kreatorów mody i zaprojektujemy własne średniowiecze fryzury, stroje i biżuterię.

godz. 11.00-13.00

„Z kości wyczytane…” – wykład i prezentacja dr Doroty Lorkiewicz-Muszyńskiej z Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

godz. 21.00

Nocne spotkanie na cmentarzu – zbiórka przy rezerwacie archeologicznym „Genius Loci”; przemarsz z pochodniami na Śródkę, gdzie będą czekać archeolodzy – odkrywcy cmentarzyska na Śródce, na którym chowano mieszkańców poznańskiego grodu.

Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919
Stary Rynek 3, Odwach

17.00 – 1.00*

Wstęp bezpłatny

Zwiedzanie ekspozycji stałej Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919

> dodatkowo wystawa czasowa:

– „Chłop potęgą jest i basta! Polski plakat propagandowy okresu stalinowskiego

z kolekcji Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości.”,

17.00 – 24.00

Projekcje filmu o tematyce Powstania Wielkopolskiego

Wystawa stała Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 jest nowoczesną i atrakcyjną dla widza formą przekazu historycznego, i muzealnego o Powstaniu Wielkopolskim. Wystawę uzupełniają liczne multimedia.

17.00 – 1.00

Przed gmachem Muzeum – lekcje żywej historii z udziałem grupy odtwórstwa historycznego w umundurowaniu armii Wojsk Wielkopolskich 1919-1921:

Stowarzyszenia Grupa Rekonstrukcji Historycznej „3 Bastion Grolman”.

20.00

Uroczysta odprawa warty honorowej przed gmachem muzeum – Ochotniczego Reprezentacyjnego Oddziału Ułanów Miasta Poznania w barwach 15 Pułku Ułanów Poznańskich.

Na wszystkie wydarzenia Muzeum w dniu 21 maja 2016 – wstęp bezpłatny

Muzeum Powstania Poznańskiego
ul. Św. Marcin 80/82, CK Zamek

Prezentacja ekspozycji stałej:

„Poznański Czerwiec1 1956 – ocalona pamięć”.

Dzięki uprzejmości Dyrekcji Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego w Licheniu Starym, koszulka Romka Strzałkowskiego eksponowana będzie w Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956 już od Nocy Muzeów, 21 maja 2016. Zaprezentujemy również listy matki Romka, p. Anny Strzałkowskiej. Koszulka Romka będzie prezentowana w Muzeum do 8 lipca 2016 r.

Traktat Królewsko-Cesarski

Podążaj szlakiem, którym przemierzało czterdzieści pokoleń mieszkańców Poznania. Dotrzesz do miejsc, w których zapisane są zaskakujące opowieści. Spotkasz koronnych świadków historii miasta: zabytki i postaci z przeszłości. Poznasz przypadki z życia ludzi, którzy swoimi ambicjami, marzeniami i potrzebami zbudowali dzisiejszy Poznań. Jak udało im się to zrealizować? Historia pokazuje, że jesteśmy stworzeni do działania. Bezustannie wyznaczamy sobie nowe cele i do nich zmierzamy. Tylko taką drogą można wiele dokonać i finalnie sięgnąć po koronę.

W Noc Muzeów 2016 zapraszamy na specjalne otwarcie! Od 21 maja będzie można na nowo odkrywać Trakt Królewsko-Cesarski. Z tej okazji chcemy zaproponować wydarzenia na trasie Traktu, w których będzie można brać udział przez całą noc.

Zapraszamy na dwie wycieczki po zmroku na Starym Mieście i w Śródmieściu dla koronowanych głów (którą to głową może być dosłownie każdy!) i wspólne fotografowanie w przygotowanych na tę okazję atelier w trzech punktach Traktu, w których będzie można się wcielić w postaci historyczne. Zdjęcia Poznaniaków znajdą się w kanałach mediów społecznościowych jako galeria ludzi, tak jak przodkowie, dążących do celu – bo taka idea przyświeca nowemu Traktowi. Zapraszamy również do samodzielnego robienia zdjęć telefonami i umieszczania ich na swoich profilach ze specjalnymi hasztagami. Na Starym Rynku bardzo czasowa wystawa dotycząca nowej odsłony Traktu – animowana przez przewodników, którzy opowiedzą ciekawe historie i odpowiedzą na wszystkie pytania. A dla zabieganych, którzy w Noc Muzeów chcą zobaczyć wszystko, co oferuje miasto propozycja – szukajcie naszych wydarzeń i zakładajcie na głowy nasze ulotki w formie koron. Wszyscy jesteście #ukoronowani!

Noc Muzeów 2016 na Trakcie Królewsko-Cesarskim – informacje praktyczne:

– Królewsko-Cesarskie nocne wycieczki na Trakcie:

o godzinie 20:00 Z życia wzięte. Wycieczka z ciekawym przykładem. Miejsce spotkania: róg ul. Dominikańskiej i Szewskiej (przy dawnym kościele dominikanów). Udział w wycieczce jest bezpłatny. Czas trwania wycieczki: 105 minut.

o godzinie 21:30 Kto pierwszy ten lepszy! Wycieczka po torze przeszkód. Miejsce spotkania: róg ul. Paderewskiego i Ludgardy (przy pomniku Ułana). Czas trwania wycieczki: 105 min.

Na wycieczki nie obowiązują zapisy, wystarczy przyjść na miejsce spotkania
w wyznaczonych godzinach. Wszyscy uczestnicy dostaną specjalne korony-ulotki
z informacjami o nowej idei Traktu Królewsko-Cesarskiego, w których będzie można zwiedzać Trakt i poczuć się jak poznańscy władcy! Więcej informacji o wycieczkach na stronie: http://www.poznan.pl/mim/trakt/news/nowe-wycieczki-na-trakcie-krolewsko-cesarskim,85779.html.

– Otwarte Atelier Trakt: w trzech punktach Poznania:
w Bramie Poznania, na Starym Rynku i na placu Wolności staną jednodniowe atelier fotograficzne, w których będzie można przebrać się za postacie historyczne
i fotografować z różnymi atrybutami, a wykonane zdjęcia umieszczać w mediach społecznościowych z hasztagami #jestesmynatrakcie, #wdrodzedocelu #ukoronowani, #nocmuzeow2016. Również animatorzy będą robić zdjęcia, które potem znajdą się na kanałach informacyjnych Traktu Królewsko-Cesarskiego tworząc specjalną galerię „ludzi dążących do celu”. Zachęcamy do robienia zdjęć w koronach
i opatrywania ich specjalnymi hasztagami w innych miejscach na trasie Traktu!

– Świadkowie koronni na Trakcie – wystawa bardzo czasowa: na Starym Rynku odbędzie się plenerowa wystawa z informacjami o idei i bohaterach nowego Traktu Królewsko-Cesarskiego, a specjalni przewodnicy opowiedzą ciekawe historie
o dawnym Poznaniu. Szukajcie naszych szkarłatnych koron!

– Koronowane głowy: Podczas Nocy Muzeów w Poznaniu pojawi się dużo czerwieni! Zapraszamy wszystkich do zabierania z punktów, w których odbywają się wydarzenia Traktu Królewsko-Cesarskiego koron-ulotek i po zapoznaniu się z ideą o (godne) paradowanie
w nich po mieście w iście królewsko-cesarskim stylu.

Teatr Wielki Opera
ul. Fredry 9

„Wydawnictwa teatralne i o teatrze”

Wystawa czynna będzie w godz. 17-24 w Sali Kameralnej im. Wojciecha Drabowicza

Szczegóły:

Wydawnictwa teatralne i o Teatrze

Z okazji Nocy Muzeów Teatr Wielki udostępni zwiedzającym archiwalne programy premierowe z okresu 1920-2016, starając się ukazać różnorodność ich wydawnictw w sposób zapewniający pokazanie reprezentatywnych programów z poszczególnych Dyrekcji Teatru. Ponadto będzie można zobaczyć publikacje jubileuszowe oraz pozycje dotyczące Teatru Wielkiego wydane przez obce wydawnictwa.

Brama Poznania
ul. Gdańska 2

Zapraszamy do odwiedzenia Bramy Poznania podczas Nocy Muzeów 2016 w dniu 21 maja. Proponujemy nieodpłatne zwiedzanie Ekspozycji Głównej Bramy Poznania oraz wystawy czasowej Mosty – prace Filipa T.A.K.

Noc Muzeów w Bramie Poznania – informacje praktyczne:

Czas trwania wydarzenia: godz. 17.00-1.00.

Zwiedzanie Ekspozycji Głównej:

Wstęp na Ekspozycję Główną będzie możliwy na podstawie bezpłatnego biletu przygotowanego specjalnie na Noc Muzeów 2016.
Bilety będą wydawane w holu budynku głównego Bramy Poznania w godzinach trwania wydarzenia. (Nie ma możliwości wcześniejszej rezerwacji).
Kolejka po bilety będzie formowana przed wejściem do budynku od strony
Gdańskiej.
Wejście do Bramy Poznania będzie otwarte od strony
Gdańskiej. Wyjście z Bramy Poznania będzie możliwe tylko poprzez Śluzę Katedralną, w stronę Ostrowa Tumskiego.

Zwiedzanie Śluzy Katedralnej i wystawy czasowej Mosty – praca Filipa T.A.K. :

Przez cały czas trwania Nocy Muzeów 2016 będzie możliwe zwiedzanie Śluzy Katedralnej (fragmentu XIX-wiecznej pruskiej fortyfikacji). Wstęp na prezentowaną tam wystawę czasową Mosty – prace Filipa T.A.K. będzie także bezpłatny i nie będzie wymagał wejściówki.
Wejście od strony Ostrowa Tumskiego dla zwiedzających Śluza Katedralną – uwaga! Przejście kładką w stronę budynku głównego nie będzie możliwe.

Funkcjonowanie Bramy Poznania w weekend 21-22 maja poza Nocą Muzeów 2016:

Standardowa praca Bramy Poznania w następujących terminach:

21 maja 2016 r. – w godz. 10.00-16.00,

22 maja 2016 r. – w godz. 10.00-19.00.

W pozostałych godzinach standardowej pracy Bramy Poznania korzystanie z naszej oferty będzie odbywało się zgodnie z obowiązującym cennikiem Bramy Poznania.
21 maja 2016 r. ostatnie wejście na Ekspozycję Główną na podstawie odpłatnych biletów
o godz. 16.00.
21 maja 2016 r. o godz. 16.00 nastąpi zamknięcie drzwi wejściowych do instytucji. Wyjście
z budynku będzie możliwe jedynie poprzez Śluzę Katedralną, w stronę Ostrowa Tumskiego. Ponowne otwarcie drzwi wejściowych do Bramy Poznania nastąpi
o godz. 17.00, zgodnie z zasadami Nocy Muzeów 2016 w Bramie Poznania opisanych
w punkcie 1.
22 maja 2016 r. instytucja będzie działać zgodnie ze standardowymi zasadami
i harmonogramem wejść na Ekspozycję Główną, dostępnymi na stronie internetowej http://www.bilety.bramapoznania.pl.

Centrum Kultury Zamek
Św. Marcin 80/82

WARSZTATY

NOC MUZEÓW: WARSZTAT DLA DZIECI
„Widziane do góry nogami” – ćwiczenie kolorystyczne pastelami olejnymi
g. 17 Sala 248 Nowa Pracownia Plastyczna / wejściówki do odebrania w punkcie info

NOC MUZEÓW: WARSZTAT DLA DOROSŁYCH
„Co nam w duszy gra…” ‒ ćwiczenie techniką rysunkową wspomaganą kolorem
g. 19 Sala 248 Nowa Pracownia Plastyczna / wejściówki do odebranie w punkcie info

KINO
W Noc Muzeów kino Pałacowe zaprezentuje unikatowe przedwojenne kroniki filmowe z Poznania. Kilkunastominutowy film pokazuje codzienne życie miasta w latach 20. i 30. XX stulecia. Dzięki magii kina przeniesiemy się do niezwykłego miasta, jakim był międzywojenny Poznań. Projekcji towarzyszyć będzie muzyka skomponowana specjalnie na tę okazję.
POZNAŃ NA CELULOIDZIE
od g. 19.30-23 (seans co pół godziny od g. 19.30; ostatni o g. 23) Sala Kinowa / bilety: 1 zł

NOC MUZEÓW NA UL. ŚW. MARCIN

Noc Muzeów na ul. Św. Marcin po raz kolejny pozwoli odkryć ciekawe miejsca i historie związane
z ulicą i mieszczącymi się przy niej budynkami. Do czasów najdawniejszych sięgniemy zwiedzając kościół św. Marcina. W międzywojnie wkroczymy wraz z postacią Stanisława Przybyszewskiego, odwiedzając miejsce jego pracy – Dyrekcję Poczty. Okres powojenny poznamy zwiedzając dawną siedzibę KW PZPR. Współczesnych problemów miejskich dotkną z kolei wystawy zorganizowane
w ramach Poznań Design Days.

ZWIEDZANIE Z PRZEWODNIKIEM
g. 17 Kościół św. Marcina / wstęp wolny

Kościół św. Marcina od wieków gromadzi swoich parafian i przyjezdnych. Przez świątynię przetoczyła się, nieraz w sposób dramatyczny, wielka historia naszego miasta. Zapraszamy do zapoznania się z tą historią oraz z samym kościołem, odbudowanym po II Wojnie Światowej, wyposażonym w niecodzienne malowidła Wacława Taranczewskiego z lat 50-tych i średniowieczny tryptyk ołtarzowy.

(Długość zwiedzania około 45 min)

ZWIEDZANIE Z PRZEWODNIKIEM
g. 18 i 19 Ulica Św. Marcin (początek: przed kościołem św. Marcina) / wstęp wolny

Ulica Św. Marcin była areną wielu kluczowych dla historii Poznania i Polski wydarzeń. Jej przestrzeń zmieniała się poprzez dziesięciolecia, kształtowana przez najbardziej znaczące doktryny urbanistyczne i architektoniczne XX wieku. Dzisiaj to miejsce, w którym wyraźnie widoczne są procesy dotykające śródmieść polskich miast. Zapraszamy na wędrówkę po ulicy.

(Długość zwiedzania około 1 h)

PRZYBYSZEWSKI W POZNANIU (SPOTKANIE)
g. 19 Nowa Czytelnia (ul. Św. Marcin 69) / wstęp wolny

Tegoroczna Noc Muzeów to wyjątkowa okazja bliższego poznania postaci Stanisława Przybyszewskiego. Specjalnie na tę okazję przygotowany spektakl „Spotkanie ze skandalistą Przybyszewskim„ wystawiony zostanie w gmachu Dyrekcji Poczty, gdzie poeta i pisarz pracował w latach 1919-1920. Podczas spotkania ”Przybyszewski w Poznaniu” w Nowej Czytelni będzie można z kolei bliżej zapoznać się z mało znanymi faktami z jego życia w naszym mieście.

(Długość spotkania około 45 min)

SPOTKANIE ZE SKANDALISTĄ PRZYBYSZEWSKIM (SPEKTAKL)
g. 20, 21 i 23 Dyrekcja Poczty (ul. T. Kościuszki 77) / wstęp wolny

W trakcie swojego burzliwego życia Stanisław Przybyszewski dwa lata spędził w Poznaniu. Młodopolski poeta, dramaturg, propagator hasła „sztuka dla sztuki”, pracował jako tłumacz urzędowych pism pocztowych, w gmachu Dyrekcji Poczty przy ul. Św. Marcin. Jak wyglądało jego życie i co trapiło starzejącego się dekadentystę? Zapraszamy do niezwykłej podróży w przeszłość oraz na spotkanie oko w oko legendarnym przedstawicielem cyganerii.

Scenariusz/reżyseria: Agata Elsner / Kuba Kapral
(Długość spektaklu około 30 min)

ZWIEDZANIE Z PRZEWODNIKIEM
g. 20.30, 21.30, 22.30 Budynek dawnego KW PZPR (ul. Św. Marcin 78) / wstęp wolny

Zwiedzanie dawnej siedziby Komitetu Wojewódzkiego PZPR będzie okazją do poznania najciekawszych kart najnowszej historii naszego miasta oraz wniknięcia w niedostępne zakamarki zaprojektowanego specjalnie na potrzeby partii gmachu.

(Długość zwiedzania około 45 min)

WYSTAWY

WORLD PRESS PHOTO 16
g.12- 24
(sprzedaż biletów do g. 23.30) cena: 7 zł.
W Zamku od wielu już lat wystawa World Press Photo ma swoją polską premierę.
World Press Photo jest jednym z najbardziej prestiżowych konkursów dla fotografów prasowych pracujących dla mediów. Od 55 lat stanowi platformę komunikacji między artystami a widzami, umożliwiając zaistnienie fotografii prasowej w niecodziennym, globalnym kontekście. Na tegoroczny konkurs nadesłano 82 951 zdjęć wykonanych przez 5775 fotografów z 128 krajów. Jury konkursu przyznało nagrody w 8 kategoriach, wyróżniając dokonania 41 fotografów z 21 krajów. Tytuł Zdjęcia Roku otrzymała fotografia wykonana przez australijskiego twórcę Warrena Richardsona, „Nadzieja Nowego Życia”.
Galeria Fotografii pf
g.12-24 / wstęp wolny

Agnieszka Grodzińska
PO TRZECIE / w cyklu Przedmiot Fotografii

kuratorzy: Kamila Kobierzyńska, Bartosz Buszkiewicz
Proces pochłaniania energii fali elektromagnetycznej przez substancję; łączenie działań poszczególnych elementów na rzecz całości; możliwe do zaobserwowania dzięki specjalistycznej aparaturze; część za całość.

GALERIA PROFIL
g.12-24 / wstęp wolny
„Aktualne”
Wystawa prac artystów związanych z Wydziałem Rzeźby i Działań Przestrzennych Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.
Swoje prace zaprezentują obecni i byli wykładowcy wydziału, twórcy posiadający niejednokrotnie ogromny dorobek artystyczny uznany w kraju i za granicą.

Volkswagen Poznań
ul. Mostowa 7/9

Volkswagen Poznań dołączył do tegorocznej edycji „Nocy Muzeów”. Zwiedzający będą mogli zobaczyć na własne oczy jak produkowane są samochody dostawcze VW Caddy oraz T6 w poznańskiej fabryce Volkswagena.

Tegoroczna edycja „Nocy Muzeów” w Poznaniu odbędzie się w nocy z 21, na 22 maja. Dobrym wstępem do nocnych wycieczek po poznańskich muzeach może być wcześniejsze zwiedzenie hali produkcyjnych Volkswagen Poznań. Podczas zwiedzania goście fabryki będą mogli zapoznać się z procesami produkcyjnymi działu budowy karoserii oraz działu montażu. Dzięki temu każdy ze zwiedzających będzie mógł zobaczyć, jak od podstaw powstają samochody, które trafiają następnie do klientów na całym świecie.

Do dyspozycji gości są dwa terminy zwiedzania: Sobota 21.05.2016 godzina 9:30 lub 12:00.

Wycieczka po fabryce zajmuję do 2 godzin.

Volkswagen Poznań to nowoczesna fabryka aut osobowych i komponentów. Spółka zatrudnia obecnie ponad 8000 pracowników w trzech funkcjonujących już zakładach produkcyjnych (czwartym będzie budowana we Wrześni nowa fabryka), będąc tym samym największym pracodawcą w Wielkopolsce. Produkowane są tutaj różne wersje VW Caddy, VW Caddy Maxi, modelu VW Transporter, podzespoły oraz zabudowy specjalne. Poznańska fabryka to jedyna fabryka na świecie w której produkowane są modele VW Caddy oraz VW Caddy Maxi. W ubiegłym roku Spółka wyprodukowała ponad 170 000 samochodów oraz 3,3 miliona odlewów. Co ciekawe, aż co czwarty samochód z koncernu Volkswagena posiada komponenty (głowicę cylindrową lub obudowę przekładni kierowniczej), które zostały wyprodukowane w Odlewni Volkswagen Poznań.

Aby wziąć udział w zwiedzaniu należy mieć ukończony 15. rok życia oraz zgłosić swój udział w wydarzeniu drogą mailową poprzez wysłanie swoich danych osobowych (imię, nazwisko, data urodzenia oraz preferowana godzina zwiedzania) na adres wycieczki.vwp@vw-poznan.pl lub telefonicznie pod numerem telefonu +48 883 398 255

Liczba miejsc jest ograniczona, a o udziale w zwiedzaniu decyduje kolejność zgłoszeń. Do dyspozycji gości jest parking

Rogalowe Muzeum
ul. Klasztorna 23

Rogalowe Muzeum Poznania zaprasza na humorystyczne pokazy o poznańskich rogalach i gwarze poznańskiej w niesamowitej wieczornej aurze podczas Nocy Muzeów, 21 maja 2016. Elementem każdego pokazu jest też degustacja rogali, co pomoże nabrać siły do dalszego zwiedzania.

Tego wieczora pokazy odbędą się o godz. 17:00, 18:00, 19:00, 20:00 i 21:00, 22:00 i 23:00. Bilety (wszystkie w okazyjnej cenie 10 zł) są dostępne jedynie bezpośrednio przed pokazami (bez rezerwacji). Wejście do Muzeum znajduje się od ul. Klasztornej 23. Zapraszamy!

Inea Stadion
ul. Bułgarska 17

Wycieczki po INEA Stadionie odbywać się będą w godzinach: 20:00-22:00., co 15 minut.

Nie ma potrzeby wcześniejszej rezerwacji.

Grupy będą liczyć do maksymalnie 60 osób.

Trasa: Hol Główny – Recepcja, Sala Konferencyjna, Korytarz Sław, Szatnia piłkarzy drużyny gości, Tunel – Strefa Zero, poziom boiska wraz z ławkami rezerwowych.

Zbiórka i start: przed głównym wejściem, które mieści się na I Trybunie.

Każda wycieczka odbywać się będzie w towarzystwie przewodnika.

Lech Browar Wielkopolski
ul. Szwajcarska 11

Otwarcie wystawy „ Browary Poznania i Wielkopolski w reklamie z lat 1890-1945” . To prawdziwa okazja dla koneserów dawnej reklamy: oryginalna grafika, ciekawe liternictwo i wiele faktów z życia browarów wielkopolskich, których liczba sięgała w tym okresie do ponad 200. Otwarcie 21 maja o godzinie 12.00, oglądanie ekspozycji możliwe do końca imprezy, czyli do 24.00. Wstęp wolny.

Pokazy kiperskie Cervesario: pokaz degustacji piwa to prawdziwa okazja dla piwoszy, którzy chcą dowiedzieć się o piwie jeszcze więcej. Świat piwa to nie tylko różnorodność aromatów i smaków, ale także barw i kunsztu podawania w dobrze dobranym szkle. Pokazy poprowadzą piwni eksperci i kiperzy zwani Cervesario. Program pokazu:

Degustacja piwa a zmysły
Właściwości sensoryczne piwa
Pokaz techniki degustacji
Quiz zapachowy
Jak dobrze dobrać szkło i nalać piwo
Degustacja 4 gatunków piwa

Pokazy odbędą się w godzinach: 12.30, 13.30, 14.30, 15.30 w pubie naszego browaru, limit miejsc 40 osób, wstęp wolny, przed pokazem można wziąć udział w bezpłatnej wyciecze.

Prosimy o wcześniejszą rezerwację miejsc pod nr 061 66 77 460 lub swiatlecha@kp.pl, rezerwację przyjmujemy od 14 maja 2016.

Wycieczka po browarze z przewodnikiem: nasi goście poznają tajniki warzenia piwa odwiedzając działy browaru: od warzelni, przez piwnice aż po linie rozlewnicze. Wycieczkę oprowadza przewodnik, przekazując fakty i ciekawostki związane z nowoczesnym browarnictwem opartym na bogatej tradycji piwowarskiej. Piwna podróż zostanie zwieńczona degustacją świeżego piwa prosto z browaru, a każdy z naszych gości otrzyma piwną pamiątkę.

Wycieczki w ramach Nocy Muzeów 2016 będą się odbywały od godziny 17:00 do 23:00. Jedna grupa może liczyć maksymalnie 20 osób.

O godz. 17:00 wyrusza na wycieczkę pierwsza 20-osobowa grupa i co około 20-30 minut będą wchodzić kolejne grupy aż do godz. 23:00.

Rezerwacja nie jest wymagana, ale trzeba liczyć się z oczekiwaniem na wejście. Wstęp wolny.

UWAGA: w tym roku będzie możliwy przejazd bezpłatnym autobusem, z Placu Wolności do Lech Browary Wielkopolski i z powrotem. Rozkład jazdy będzie opublikowany na naszej stronie www 2 tygodnie przed imprezą.

Cała oferta w ramach Nocy Muzeów 2016 jest przeznaczona wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Źródło: Miasto Poznań, szczegółowy program nocmuzeow.poznan.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. mariola pisze:

    jak zwykle bedzie swietnie cos zobaczyc:)

Zostaw własny komentarz