Noc Muzeów w Łodzi 2016. Program, bilety, muzea, atrakcje


W tym roku 14/15 maja w odwiedziny na Noc Muzeów w Łodzi 2016 zaprasza wiele instytucji. Na gości czekać będą muzea, galerie, a także miejsca na co dzień zamknięte dla turystów. Poniżej przedstawiamy tegoroczny program, który na bieżąco będziemy aktualizować.

news30508_1462532343_3* * *

K O N I E C Z N I E  P R Z E C Z Y T A J

Jeżeli doceniacie naszą pracę włożoną w przygotowanie poniższego zestawienia, to koniecznie zostańcie naszymi fanami ➤ na Facebooku, by mieć dostęp do najnowszych wiadomości o tematyce historycznej oraz do najciekawszych artykułów, które codziennie są publikowane na naszym portalu. Odwiedzajcie nas 🙂

Z kolei dla fanów aktywnej i kulturalnej turystyki dedykujemy nowy profil ➤ na Facebooku. A może chcesz z nami współpracować? Wtedy przeczytaj ➤ ten artykuł. Noc Muzeów w innych miastach? Zobacz ➤ tutaj. Możesz też założyć ➤ bloga.

Zagłosujcie także w Plebiscycie na Wydarzenie Historyczne Roku, by uhonorować organizatorów najważniejszych przedsięwzięć o tematyce historycznej ubiegłego roku w Polsce.

Do wydarzenia Noc Muzeów w Łodzi możecie także dołączyć ➤ na Facebooku.

* * *

Programy Nocy Muzeów w Łodzi

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej
ul. Piotrkowska 282, Łódź

Główną atrakcją tegorocznej Nocy Muzeów będzie możliwość obejrzenia „15 Międzynarodowego Triennale Tkaniny, Łódź 2016”. Łódzkie triennale jest obecnie najstarszą, największą i najbardziej prestiżową na świecie wystawą promującą współczesną sztukę włókna. Wystawie głównej towarzyszą dwie wystawy ogólnopolskie: miniatury tkackiej oraz tkaniny unikatowej a także Międzynarodowe Triennale Tkaniny Młodych.
W programie Nocy Muzeów 2016:
18.00 Otwarcie wystawy „Łódzka praczka„ (domek nr 4 w skansenie) 20.00-21.00 Koncert w wykonaniu uczniów Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Henryka Wieniawskiego (kościół w skansenie) 21.30- 24.00 Noc z muzyką afrogospel - Łódzka Grupa Gospel (kościół w skansenie) 18.00-1.00 Pokaz zabytkowych samochodów organizowany przez grupę ”Retro Pasjonaci” (dziedziniec żeliwny)
- Zwiedzanie wystaw czasowych
• 15 Międzynarodowe Triennale Tkaniny, Łódź 2016
• 13 Ogólnopolska Wystawa Tkaniny Unikatowej, Łódź 2016
• 11 Ogólnopolska Wystawa Miniatury Tkackiej, Łódź 2016
• 2 Międzynarodowe Triennale Tkaniny Młodych YTAT– Łódź 2016
• Roni Ben-Ari. Wspomnienie ojcowskich krosien
- Zwiedzanie wystaw stałych:
• Muzeum interaktywne „Kotłownia”
• Z modą przez XX wiek
• Dawne zakłady Ludwika Geyera 1828 – 2002
• Narzędzia i maszyny włókiennicze w zbiorach Centralnego Muzeum Włókiennictwa
• Rekonstrukcja tkalni z przełomu XIX/XX w. Prezentacja maszyn w ruchu
W Skansenie Łódzkiej Architektury Drewnianej: Wystawy w domu nr 6:
• Rekonstrukcja wnętrz mieszkań robotniczych z lat 20. i 30. XX w.
• Rekonstrukcja wnętrza izby warsztatowej z I poł. XIX w.
• W kuchni Pani Goldbergowej
• Nasza szafa
Wystawa w domku nr 4:
• Rzemiosła dawnej Łodzi – zakład krawiecki
• Piękno z umiejętności. Krawiectwo w archiwaliach i publikacjach ze zbiorów Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi”
• „Łódzka praczka”

Podczas Nocy Muzeów czynne będą pracownie w Skansenie Łódzkiej Architektury Drewnianej:
Domek nr 3 Pracownia Sztuk Wszelakich „Pod Złotym Jamnikiem„ Autorska pracownia rzeźby Magdaleny Walczak Pracownia szycia i filcu artystycznego ”JUPIENTER”
Domek nr 7 Galeria Papieru i Druku
Domek nr 5 Pracownia „Sizalowy Świat Baśni i Bajek” Pracownie Up-LIFE i Rybka Projekt

Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne
pl. Wolności 1, Łódź

„Rzeczy” to wystawa o rzeczach, które znajdują się w muzeum o współistnieniu różnych przedmiotów w jednym miejscu. Dział archeologiczny, etnograficzny i numizmatyczny mający swoją reprezentację w bogato wyposażonych salach wystawienniczych instytucji, stanowi źródło informacji na temat tego, kim był człowiek i jak spędzał swój czas. Autorem wystawy jest Pani Agnieszka Chojnacka asystent Wydziału Sztuk Wizualnych z ASP
W głównym holu Muzeum, w Galerii Jednego Zabytku prezentowany będzie zabytek archeologiczny - neolityczna miseczka na nóżkach ze stanowiska Kruszyn 10
Ośrodek Języka i Kultury Japonii im. Prof. Ryochu UMEDY przygotował: Warsztaty kaligrafii, które poprowadzi pani Shiunkou Nozaki z Japonii, światowej sławy mistrz kaligrafii. Warsztaty Origami prowadzone przez Państwa YOSHIDA dla uczestników spotkań z dużą uwagą skierowaną na potrzeby najmłodszych gości Muzeum. Warsztaty odbywać się będą w Sali im. Prof. Ryochu UMEDY na trzecim piętrze.
W Sali wystaw czasowych, na I piętrze prezentowana będzie fotorelacja z trwającej w Skansenie „Łęczycka Zagroda Chłopska„ wystawy poświęconej ”1050-leciu Chrztu Polski p.t. Jestem wśród Was” ze zbiorów etnograficznych naszego Muzeum.
O godz. 22.00 odbędzie się pokaz sztucznych ogni.
W czasie Nocy Muzeów udostępnione będą stałe wystawy:
- archeologiczna „Przeszłość wydobyta z ziemi„ - etnograficzna „Szare jak ziemia, barwne jak pamięć„ - numizmatyczna ”Pieniądz na ziemiach polskich”

Muzeum Fabryki
ul. Drewnowska 58

Goście Muzeum Fabryki będą mogli wziąć udział w dwóch maratonach filmowych, podczas których poznają historię łódzkiego przemysłu włókienniczego oraz infrastruktury miasta.
W sali kinowej Muzeum Fabryki (sala dolna) odbędzie się maraton dokumentu o robotniczej Łodzi. Prezentowane będą krótkometrażowe filmy dokumentalne (trwające od kilku do kilkunastu minut) produkcji WFO i TVP Łódź dotyczące zakładów produkcji bawełnianej Poltex i łódzkiego ruchu robotniczego. Seansom będą towarzyszyły komentarze Bartosza Mielniczka – znawcy sztuki filmowej i przewodnika miejskiego. Filmy będą wyświetlane w trybie ciągłym, na zmianę z tadycyjnie organizowanymi pokazami pracy muzealnych krosien.
Tego wieczoru Goście będą mogli obejrzeć następujące filmy:
„Kto pokazał tyłek Jaroszewiczowi” (TVP Warszawa) „Poltex” (TVP Łódź) „Historia Solidarności Ziemi Łódzkiej” (TVP Łódź)
Muzeum przygotowuje również atrakcję filmową dla miłośników inżynierii miejskiej i wszystkich zainteresowanych historią. W sali edukacyjnej Muzeum odbędzie się maraton dokumentów nakręconych przez stowarzyszenie Filmowe Archiwum Historii Opowiedzianej (FAHO).
Projekcje filmów FAHO: 18.30 - „Strażacy w Łodzi. Ludzie. Służba. Historia„. Łodzianie związani ze strażą pożarną opowiadają o jej historii. 19.30 - „Łódź podziemna„. Historia podziemnej infrastruktury w Łodzi. Wodociągi, kanały, schrony. 20.30 - „Stare łódzkie tramwaje”. Historia inwestycji komunikacyjnej w XIX-wiecznej Łodzi, przechodząca szereg przeobrażeń, by ostatecznie stać się Przedsiębiorstwem Komunikacji Miejskiej. 21.30 - ”Historia elektryfikacji Łodzi”. Historia kilku elektrowni zakładowych i prywatnych, miejskich i fabrykanckich.
Długość trwania każdego z filmów to ok. 45 minut. Na projekcjach zapewnionych jest 30 miejsc siedzących. Na górną kondygnację wstęp dla maksimum 50 osób jednorazowo.
Ponadto tradycyjnie odbywać się b ędzie w Muzeum prezentacja pracy XIX- wiecznych krosien, podczas której uczestnicy dowiedzą się więcej na temat maszyn wykorzystywanych do produkcji tkanin oraz warunków pracy w tkalni w dawnych zakładach Izraela Poznańskiego.

Muzeum Farmacji im. prof. Jana Muszyńskiego
pl. Wolności 2

Muzealia przenoszą widza w świat dziewiętnastowiecznego aptekarstwa, kiedy farmaceuci byli przede wszystkim wytwórcami środków leczniczych. W pomieszczeniach muzealnych odtworzyliśmy wnętrze dawnej apteki z przełomu XIX i XX w. wraz z recepturą, zielarnią, biblioteką i salonikiem aptecznym.
Do najciekawszych i najcenniejszych muzealiów zaliczamy zabytkowe meble apteczne, naczynia do przechowywania środków leczniczych i przyrządy do wytwarzania różnych postaci leków, a także dawne sygnatury apteczne dołączane do leków recepturowych.
Ekspozycję czasową tworzą m.in. Zielnik Syreniusza wydany w 1613 r. zawierający opis 765 roślin leczniczych, elementy wyposażenia zabytkowej apteki z ul. Narutowicza 6 w Łodzi oraz obraz zatytułowany „Wspomnienie” autorstwa artysty plastyka Dariusza Piekuta.
Wszyscy zwiedzający będą mogli obejrzeć jak dawniej wytwarzało się pigułki i czopki z użyciem niezbędnych narzędzi, a także rozpoznać zapachy przypraw i ziół.
Podczas tegorocznej Nocy Muzeów goście zobaczą wystawę planszową pt.: „Ceramika apteczna z kolekcji Mateusza B. Grabowskiego w krakowskim Muzeum Farmacji.„
Za sprawą studentów farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi zrzeszonych w sekcji „Młoda Farmacja”, widzowie obejrzą proces ręcznego wytwarzania maści, będą mogli rozpoznać zapachy surowców ziołowych oraz uczestniczyć w doświadczeniach fizykochemicznych.

Muzeum Geologiczne im. Jana Ziomka Wydział Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego
ul. Kopcińskiego 31

Tegoroczna Noc Muzeów odbędzie się pod hasłem „Zwykły kamień polny”. W trakcie jej trwania o godzinach 18.30; 20.00; 21.30 odbędą się prelekcje, podczas których słuchaczom zostanie zaprezentowane zróżnicowanie skał narzutowych pod względem procesów, które doprowadził do ich powstania, składu mineralnego, cech budowy wewnętrznej, skamieniałości oraz form wietrzenia.
Chcemy zwrócić uwagę mieszkańców Łodzi i regionu na „zwykłe kamienie polne”, które mogły powstać ponad miliard lat temu, mogą zawierać ciekawe minerały i skamieniałości a nawet mogą być meteorytem. Podczas Nocy Muzeów będzie można na miejscu zidentyfikować lub zweryfikować wiedzę na temat swoich znalezisk. Serdecznie zapraszamy do ich przyniesienia. Dodatkowo do dyspozycji zwiedzających będzie kilka mikroskopów.

Muzeum Kinematografii
pl. Zwycięstwa 1

Na tę wyjątkową noc muzeum proponuje:
poznanie zabytkowych wnętrz rezydencji, które wielokrotnie były planem filmowym dla ekip m.in. Andrzeja Wajdy, Tadeusza Konwickiego czy Andrzeja Żuławskiego: sal balowej i jadalnej, pokoju mauretańskiego, gabinetu Karola Scheiblera, buduaru Anny Scheiblerowej, szatni, kredensu i biblioteki;
oglądanie ekspozycji czasowych:
„Filmy Andrzeja Wajdy w światowym plakacie filmowym” - prezentowanej z okazji 90. rocznicy urodzin Reżysera unikatowej kolekcji prac z wielu krajów świata, zaprojektowanych przez wybitnych artystów m.in. Romana Cieślewicza, Wojciecha Zamecznika, Wojciecha Fangora, Franciszka Starowieyskiego, Wiktora Górki, Waldemara Świerzego, Jana Lenicy – twórców polskiej szkoły plakatu, a także zagranicznych: Petera Strausfelda, Alaina Lyncha, Dominique Guillotin, Otto Kummerta,
oraz mini wystaw z jubileuszowego cyklu „Skarby filmowego pałacu”, przygotowanego z okazji 30-lecia Muzeum Kinematografii, na których prezentowane są wybrane perły z kolekcji własnych:
- „Kamera studyjna Telewizji Polskiej” – urządzenie z lat 60. XX wieku, wyprodukowane w Warszawskich Zakładach Telewizyjnych, wykorzystywane w łódzkim ośrodku Telewizji Polskiej w czasach jego świetności, kiedy realizowano tam spektakle Teatru Telewizji oraz programy rewiowe i rozrywkowe;
- „Popiół i diament” – unikatowy rosyjski plakat do filmu Andrzeja Wajdy, zaprojektowany przez Wilena Karakaszewa w 1965 roku, dzięki czemu wiadomo, że w Związku Radzieckim film wszedł na ekrany aż siedem lat po polskiej premierze;
- „Rękopis znaleziony w Saragossie” – projekt czołówki do filmu w reżyserii Wojciecha Jerzego Hasa, ulubionego polskiego filmu Martina Scorsese, autorstwa Jerzego Skarżyńskiego, wykonanej w 1964 roku;
- „Żuki Starewicza„ – żuki-jelonki, które były bohaterami filmu ”Piękna Lukanida” (1912) zrealizowanego przez Władysława Starewicza, jednego z pierwszych w historii kina twórców lalkowego filmu animowanego;
zwiedzanie wystaw stałych: „Od negatywu do kopii„; „Amanci przedwojennego kina„; „Cud ożywionej fotografii„; „Tajemnice planu filmowego”; „Rówieśnik kinematografu – Magia seansów w fotoplastikonie” i „Latająca maszyna”, a także „Pałac pełen bajek”, który jest multimedialną wystawą, poświęconą wybranym bohaterom polskich filmów animowanych, znanych przede wszystkim z dobranocek(Miś Uszatek, Bolek i Lolek, pies Reksio, pingwin Pik-Pok, profesor Baltazar Gąbka oraz Muminki);seanse i filmowe konkursy z nagrodami w muzealnym kinie Kinematograf. W repertuarze propozycje zarówno dla dzieci – przygody sympatycznej ryjówki Florki, jak i dla dorosłych – krótkie formy mistrzów polskiego kina z Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi: 18.30 Animowane filmy z cyklu „Pamiętnik Florki” (2014), I seria: „Fasolka”, 22′ 19.00 Janusz Star: „Telewizja” (1953), 21′ 19.30 Animowane filmy z cyklu „Pamiętnik Florki” (2015), II seria: „Teatr”, „Potworny bałagan”, 22′ 20.30 Piotr Szulkin: „Dziewcę z ciortem” (1975), 14′ 21.00 Janusz Star: „Telewizja” (1953), 21′ 21.30 Krzysztof Zanussi: „Komputery” (1967), 12′ 22.00 Grzegorz Królikiewicz: „Mężczyźni” (1969), 9′, „Licz” (1988), 5′ 22.30 Piotr Szulkin: „Dziewcę z ciortem” (1975), 14′ 23.00 Krzysztof Zanussi: „Komputery” (1967), 12′ 23.30 Grzegorz Królikiewicz: „Mężczyźni” (1969), 9′, „Licz” (1988), 5’pokazy plenerowe na dziedzińcu Muzeum, gdzie w godz. 21.00 - 1.00, wyświetlany będzie film Edwarda Pałczyńskiego ”Łódzka niedziela” (1962), 17′; multimedialny pokaz 7. edycji wirtualnego Muzeum, gdzie zaprezentowano utracone i odnalezione dzieła sztuki, zainaugurowanego przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów wspólnie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Prezentacja zrealizowana przez NIMOZ w ramach projektu ”Muzeum utracone” wyświetlana będzie w strefie wejściowej do Muzeum oraz w jednym z wnętrz ekspozycyjnych.

Zapraszamy także do otwartej specjalnie na tę jedną noc dla gości Muzeum „Restaurant Night„ z menu nawiązującym do ”Ziemi obiecanej”. Kolekcjonerzy będą mogli kupić zaprojektowane przez Agnieszkę Bohdanowicz filmowo-muzealne pamiątki.

Każdy, kto tylko zechce, będzie mógł wejść do krainy Szuflandii i sfotografować siebie lub znajomych przy rekwizytach z filmu Juliusza Machulskiego „Kingsajz”.

Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK-Łódź
ul. Wierzbowa 51

Historia komunikacji miejskiej w Łodzi i regionie od 1898 roku do dziś Otwarte we wrześniu 2006 roku Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK-Łódź poszczycić się może zbiorami liczącymi ponad 5000 eksponatów, z czego przeszło 200 to elementy wyposażenia pojazdów komunikacji miejskiej. Kolejne zgromadzone pamiątki to m.in. stare zdjęcia, dokumenty, mapy, bilety, elementy strojów konduktorskich czy rozkłady jazdy. Wszystkie zgromadzone w Muzeum eksponaty pozwalają na zapoznanie się zarówno z historią łódzkich tramwajów i autobusów, jak i z dziejami naszego miasta. Zwiedzający mogą na własne oczy zobaczyć, jak od końca XIX wieku zmieniały się technologie budowy wozów tramwajowych, torowisk i sieci górnej. Wystawa biletów komunikacji miejskiej z różnych miast Polski. Zaprezentowany zbiór to zaledwie kilkadziesiąt obiektów spośród 6776 zebranych na stronie http://www.muzeum.mpk.lodz.pl/polskie/bilety.htm, której misją jest pokazanie różnorodności biletów jednorazowych z całej Polski, wypieranych powoli przez karty miejskie i wydruki z biletomatów.
„30 lat zajezdni Telefoniczna” – wystawa poświęcona historii najmłodszej łódzkiej zajezdni tramwajowej. Czy trzy dekady funkcjonowania to dużo czy mało? Przez wiele lat, aż do 2015 roku, Telefoniczna była najnowszą zajezdnią tramwajową w Polsce. Ekspozycja prezentuje najważniejsze wydarzenia z jej dziejów i pokazuje, dlaczego zawsze była w awangardzie.
Modele w skali 1:25 wykonane przez p. Jacka Mądrego, kierowcę MPK-Łódź z zajezdni Nowe Sady. W skład prezentowanej kolekcji wchodzą znane typy wozów tramwajowych oraz modele autobusów do dziś wspominane z sentymentem. Dodatkowo można zobaczyć maszyny budowlane i wojskowe. Precyzja wykonania pojazdów jest niezwykła, a ilość detali – zdumiewająca.

Muzeum Książki Artystycznej
ul. Tymienieckiego 24

Muzeum jest miejscem gromadzenia współczesnych książek artystycznych, szczególnie polskich artystów żyjących w kraju i za granicą. W stałej ekspozycji muzealnej jest kolekcja książek CdA (Correspondance des Arts) i druki specjalne powstające pod patronatem muzeum.
Atrakcjami podczas Nocy Muzeów będą:
- wystawa druków typograficznych i lentykularnych pt. „step by step printing Suprematyzm….” zrealizowanych w Muzeum Ksiązki Artystycznej
- pokaz odlewania czcionek metalowych w pracowni monotypów MKA
- performance muzyczny pt. „Sounds from type machines” w wykonaniu: Dariusz Adryańczyk – gitara; Krzysztof Słychań – Monotype; Przemek Hoffer - Electribe 2; Performance planowany na godziny: 18.00, 21.00 i 24.00
- promocja 15-tej edycji festiwalu „Otwarta wystawa” i towarzyszących jej imprez: wernisaż, projekcje filmowe i koncerty : The Navy Blue; Cosmic Shapes; Amrou Kithkin; Pure Alchimia, Damian Popławski + przyjaciele (organizatorem sceny muzycznej jest Book Gig)

Muzeum Miasta Łodzi - Pałac Poznańskich
ul. Ogrodowa 15

Specjalnie na Noc Muzeów zostanie zaaranżowany „kącik melomana”. Miejsce to będzie wyposażone w sprzęt Łódzkich Zakładów Radiowych Unitra Fonica. Zaprezentowane będą zestawy muzyczne z kilku dziesięcioleci istnienia przedsiębiorstwa: lat 50., 60., 70. i 80. Goście muzeum będą mogli zatrzymać się na chwilę przy urządzeniach, poznać ich historię, posłuchać czarnych płyt i zrobić pamiątkową fotografię. Prezentacja ta łączy się z zaplanowaną na lipiec br. wystawą o Fonice. Mamy nadzieję, że zachęci Zwiedzających do współpracy przy jej realizacji poprzez podzielenie się fotografiami, płytami lub sprzętami, zalegającymi w szafach i piwnicach.
Ponadto w Noc Muzeów można będzie obejrzeć wystawy stałe - zabytkowe wnętrza Pałacu Poznańskich dające niepowtarzalną okazję, by poczuć atmosferę architektury rezydencjonalnej z przełomu XIX i XX wieku oraz wystawę czasową „Andrzej Gieraga. Progresje”, a także Panteon Wielkich Łodzian (gabinety Juliana Tuwima, Władysława Reymonta, Jerzego Kosińskiego, Aleksandra Tansmana, Artura Rubinsteina, Karla Dedeciusa oraz Gabinet Prof. Jana Karskiego).
Wejścia do Muzeum będą odbywać się od ul. Ogrodowej co godzinę, o pełnych godzinach, od 18.00 do 24.00 w grupach 250- osobowych.

Muzeum Kanału „Dętka” Oddział Muzeum Miasta Łodzi
pl. Wolności

Muzeum Kanału „Dętka” zaprasza na nocne zwiedzanie pod opieką przewodnika. Ciesząca się nieustającym zainteresowaniem placówka w Noc Muzeów będzie otwarta przez siedem godzin.
„Dętka„ to podziemny, owalny zbiornik na wodę, wybudowany w 1926 roku z myślą o płukaniu sieci kanalizacyjnej w centrum miasta. Jako jeden z pierwszych odcinków miejskiej kanalizacji zaprojektowany został przez brytyjskiego inżyniera, Williama Heerleina Lindleya. Nadzór nad całością prac budowlanych sprawował inżynier Stefan Skrzywan, budowniczy łódzkich wodociągów. Korytarzem „Dętki, wykonanym z czerwonej cegły można obejść plac Wolności pod ziemią. Ma on ponad 142 metry długości i mieści ok. 300 metrów sześciennych wody. Jest wysoki na 187 centymetrów i szeroki na około półtora metra, co sprawia, że spokojnie można nim spacerować. Jest połączony zasuwami ze zbiegającymi się przy Placu Wolności kilkoma kanałami. W 2008 roku ”Dętka” została przekształcona w muzeum, a jej wnętrze opatrzone archiwalnymi zdjęciami z czasów budowy kanalizacji w Łodzi oraz artystyczną instalacją przygotowaną przez Roberta Kuśmirowskiego - twórcę pochodzącego z naszego miasta.
Zwiedzanie będzie odbywało się w grupach do 15 osób co 15 minut. Ostatnie wejście o godzinie 0.45

Muzeum Miasta Łodzi Oddział Kultur i Tradycji Wyznaniowych
pl. Wolności

W trakcie Nocy Muzeów udostępnione zostaną dwie wystawy stałe dotyczące dziejów i wielokulturowego charakteru Łodzi: „Wiele wyznań, jedno miasto„ oraz ”Plac Wolności, dawniej Rynek Nowego Miasta”.
Prezentowana będzie także wystawa czasowa ukazująca bogactwo i różnorodność tradycji prawosławnej na ziemiach polskich - „Kolory Prawosławia. Polska”, której towarzyszyć będzie pokaz slajdów i filmów.
Ostatnie wejście do muzeum o godz. 0.15

Muzeum Morskie
ul. Podmiejska 21, VI LO im. J. Lelewela

Muzeum istnieje od ponad dwudziestu lat. Eksponaty muzealne zgromadzone są w dwóch pomieszczeniach znajdujących się w piwnicach szkoły. Są darami różnych osób związanych z morzem. Najcenniejszymi eksponatami są: kordzik admiralski, stroje nurków czy zbiór medali okolicznościowych wydawanych z okazji morskich uroczystości.
Podczas Morskiej Nocy Muzeów odbędą się prezentacje:
„Z Łodzi na kapitański mostek żaglowca – opowieści subiektywne - j. kżw Andrzej Potulski;
” Kapitanem II po Zatoce Ryskiej - st. m. Mariusz Bartosik;
„ Historie okrętów rakietowych” - kmdr. Henryk Grunert
„ Historia uzbrojenia rakietowego w Polskiej Marynarce Wojennej” - chor. marynarki Andrzej Pytlach
„ Kanał przez Mierzeję Wiślaną” - mgr inż. Stefan Wasiljew
Tradycyjnie odbędą się warsztaty z wiązania węzłów oraz wspólne śpiewanie szant prowadzone przez Piranie (Szkolny zespół szantowy).
Godziny poszczególnych wykładów dostępne będą na stronie internetowej szkoły.

Muzeum Oświaty Ziemi Łódzkiej
ul. Wólczańska 202

Temat przewodni tegorocznej Nocy Muzeów „Co nam w duszy gra…czyli muzyka i śpiew w dawnej szkole”
Głównymi atrakcjami Nocy będą koncerty zaproszonych gości: • o godz. 18.30 i 19.15 wystąpią solistki z zespołu Triolki oraz zespół sportowo- taneczny Szkoły Podstawowej Nr 46 w Łodzi; • o godz. 20.00 - występ uczniów Szkoły Muzycznej I Stopnia im. Aleksandra Tansmana w Łodzi • o godz. 23.00 koncert grupy Ars Temporis - z wybranymi utworami muzyki dawnej; • od godz.18.00 do godz. 24.00 - „Przegląd muzyki eksperymentalnej, inspirowanej duchem miasta i maszyny XX i XXI wieku” poprowadzi Marcin Pryt - muzyk zespołów 19 Wiosen, Tryp, 11, twórca nieformalnej fundacji Kosmopolitania. W kilku sesjach multimedialnych, przedstawi krótką historię trochę innej muzyki, zaczynając od przemyśleń futurysty Luigiego Russolo, a kończąc na współczesnych dokonaniach sceny techno-rapowej (sala ekspozycyjna Muzeum).
A ponadto: - zapraszamy naszych gości do podjęcia próby zapisywania na papierze nutowym, piórami ptasimi i zwykłymi piórami ze stalówką, własnych kompozycji, a następnie wykonywania ich przy użyciu prostych, zaadoptowanych do tego celu „instrumentów”. Prób tych będzie można dokonać, siedząc w dawnych ławkach na sali ekspozycyjnej Muzeum.
Goście będą też mogli: - zabawić się w karaoke, śpiewając – wraz z animatorem Łukaszem Kopciem, inicjującym zabawę i korzystając z pomocy specjalistycznego sprzętu - wybrane utwory (w Czytelni PBW); - skomponować w łasny utwór muzyczny i odsłuchać go, wykorzystując program komputerowy (w Czytelni) - nauczyć się grać na flecie prostym; prywatnych, darmowych lekcji udzielać będzie zainteresowanym od godz. 18.00 do 20.00 Ewa Mikołajczyk - nauczycielka Szkoły Podstawowej Nr 46 w Łodzi (w Czytelni), - obejrzeć przygotowane wystawy: • wystawę stałą: „Oświata łódzka końca XIX i początku XX wieku (na sali ekspozycyjnej Muzeum); • wystawy czasowe, ze zbiorów PBW w Łodzi (na holu PBW): „Co nam w duszy gra… czyli muzyka i śpiew w dawnej szkole„; „ Muzyka w Bibliotece„; ” Najnowsze nabytki Muzeum Oświaty Ziemi Łódzkiej”,
Całość pobytu można będzie zadokumentować, fotografując się w okolicznościowym monidle.

Muzeum Przyrodnicze Uniwersytetu Łódzkiego
ul. Kilińskiego 101 (park im. H. Sienkiewicza)

Na zajmującej około 300 m2 wystawie znajduje się niemal 2000 eksponatów. Można tu zobaczyć zwierzęta rzadko prezentowane w krajowych muzeach, w tym duże ssaki – słonia indyjskiego i hipopotama, a także bogaty zbiór ssaków, ptaków i gadów. Na szczególną uwagę zasługuje kolekcja ptaków krajowych, obejmująca około 320 okazów reprezentujących 195 gatunków, której ozdobą s ą okazy gatunków rzadko spotykanych, takich jak ibis kasztanowaty i kraska. Uzupełnieniem tej kolekcji są gatunki egzotyczne, w tym ptaki rajskie, papugi i kolibry. W części Muzeum poświęconej bezkręgowcom uwagę zwraca największy na świecie japoński krab olbrzymi o rozpiętości do 3,5 m, a także różnorodne owady tropikalne i krajowe. Ozdobą tej kolekcji są okazy największych na świecie motyli, chrząszczy i pasikoników. Interesująco przedstawia się kolekcja muszli, licząca ponad 500 okazów należących do około 350 gatunków. Oprócz popularnych morskich muszli tropikalnych, takich jak stożki czy porcelanki, jej ważnymi elementami są niezwykle rzadko eksponowane muszle mięczaków mórz europejskich oraz egzotycznych ślimaków lądowych. W sali poświęconej paleontologii uwagę zwracają fragmenty szkieletu mamuta, kompletny szkielet niedźwiedzia jaskiniowego oraz czaszka tura, będąca symbolem Muzeum. Ważnymi elementami wystawy są postery, tablice i gabloty, przedstawiające zagadnienia z zakresu teorii ewolucji, historii życia, rodowodu człowieka oraz zoogeografii i anatomii porównawczej.

Muzeum Sztuki w Łodzi - ms1
ul. Więckowskiego 36

Podczas Nocy Muzeów zwiedzający zaproszeni będą do obejrzenia dwóch wystaw:
Sala Neoplastyczna – zaprojektowana przez Władysława Strzemińskiego artystyczna aranżacja korespondująca z dziełami Katarzyny Kobro, Theo van Doesburga czy Henryka Berlewiego to jedna z najlepiej rozpoznawalnych przestrzeni Muzeum Sztuki w Łodzi. Pierwotnie prezentowano w niej kolekcję europejskiej awangardy, obecnie zaś jest w niej realizowany projekt „Sala Neoplastyczna. Kompozycja otwarta”. W jego ramach eksponowane są prace artystów współczesnych, nawiązujących i powadzących dialog z dziełem Strzemińskiego.
„Salon de Fleurus” – współczesna rekonstrukcja paryskiego salonu Gertrudy Stein przy Rue de Fleurus 27, działającego pod tym adresem od 1904 do 1934 roku. W latach 1992–2013 Salon był na stałe otwarty dla publiczności w Nowym Jorku. Od tego czasu wciąż w ędruje po całym świecie. Wystawa ukazuje i komentuje historię początków sztuki nowoczesnej, skupiając się na jednym z pierwszych miejsc spotkań takich artystów, jak Henri Matisse, Pablo Picasso czy sama Gertruda Stein. To właśnie tam obrazy Cézanne’a, Matisse’a i Picassa, po raz pierwszy wystawione wspólnie, oglądali ówcześni paryżanie i znawcy sztuki zza Atlantyku.
Wnętrza ms1 będą udostępniane dla gości w godzinach 17.00–1.00. Ostatnie wejście: 00.30.

Muzeum Sztuki w Łodzi - ms2
ul. Ogrodowa 19

Gości odwiedzających ms2 będzie czekać nie lada wyzwanie – akcja edukacyjna „Jestem w kropce”.
Na każdym piętrze wystawy „Atlas Nowoczesności. Kolekcja Sztuki XX i XXI wieku„ pojawią się stanowiska z kartami pracy, które pozornie będą stawiać przed gośćmi Muzeum proste zadanie: ”połącz kropki”. Nie zostaną one jednak ponumerowane, a ich połączenie będzie wymagało znajomości naszej kolekcji – wykonane zadanie odsłoni zaś dzieło znajdujące się na ekspozycji.
Każdy, komu się to uda, będzie mógł przystąpić do łączenia kropek na ścianie. Tyle że jedna osobą będzie mogła zrobić tylko jedną linię. W ten sposób przez całą Noc Muzeów powstawać będzie ogromne kolektywne dzieło sztuki – mural uświetniający ścianę przed Działem Edukacji.
Postaw zatem kropkę nad i – i przyjdź do Muzeum.

Muzeum Pałac Herbsta Oddział Muzeum Sztuki w Łodzi
ul. Przędzalniana 72

Muzeum Pałac Herbsta mieści się w dawnej rezydencji Herbstów, rodziny łódzkich przemysłowców i filantropów. Od września 2013 r. można tu podziwiać efekty niemal dwuletniej modernizacji. Pałacowe salony zyskały wystrój bliższy oryginałowi z czasów, gdy mieszkała tu rodzina Herbstów. Odtworzono wiele detali i elementów wyposażenia, odnowiono eksponowane meble. W efekcie powstała wyjątkowa ekspozycja wnętrz z przełomu XIX i XX wieku. W odrestaurowanej i przystosowanej do funkcji wystawienniczych dawnej pałacowej powozowni znajduje się Galeria Sztuki Dawnej, gdzie prezentowane są obrazy zaliczane do arcydzieł polskiego malarstwa, w tym prace Jana Matejki, Piotra Michałowskiego, Aleksandra Gierymskiego, Jacka Malczewskiego, Leona Wyczółkowskiego i Stanisława Wyspiańskiego.
Goście będą mogli zwiedzać ogród i podziwiać iluminację pałacowej elewacji.
Wnętrza Pałacu Herbsta, Galeria Sztuki Dawnej i ogród będą otwarte w godz. 18:00 – 1:00, ostatnie wejście o godz. 00:30. Ze względu na bezpieczeństwo zabytków i zwiedzających w salach ekspozycyjnych Pałacu Herbsta i w Galerii Sztuki Dawnej może przebywać jednocześnie nie więcej niż 50 osób

Muzeum Tradycji Niepodległościowych
ul. Gdańska 13

Wydarzenia specjalne na Noc Muzeów: Dziecięcy Uniwersytet Historii zaprezentuje jak wyglądał dzień z życia średniowiecznego kata oraz jak w czasach staropolskich pisano listy.
Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ przeprowadzi prelekcję połączoną z prezentacją współczesnego uzbrojenia i filmem pokazującym rolę polskich żołnierzy na misjach pokojowych i stabilizacyjnych. Trzy pokazy o godz. 18:00, 19:30, 21:00, przewidywany czas trwania ok. 75 min.
Stowarzyszenie Historyczne im. 10 Pułku Piechoty na dziedzińcu muzeum umożliwi odwiedzającym wybijanie monet okolicznościowych oraz „nieśmiertelników”, a także zaprezentuje broń historyczną używaną przez 10 Pułk Piechoty.
Pokaz broni współczesnej przeprowadzi kolekcjoner broni – Bartosz Adryańczyk.
Podczas Nocy Muzeów dostępne będą wystawy stałe: „Drogi do Niepodległej 1791-1921″ oraz „Więzienie przy Długiej (Gdańskiej) w Łodzi 1885-1953″ a także wystawy czasowe: „Rewolucja 1905-1907. W 110. rocznicę wybuchu” oraz „II Rzeczpospolita w karykaturze” (otwarcie 12 maja 2016 r.)

Muzeum Tradycji Niepodległościowych - Oddział „Stacja Radegast”
al. Pamięci Ofiar Litzmannstadt Getto 12

- Koncerty zespołu Accorinet Klezmer Band - występy o godzinach 20:00 i 22:00
- Historia, budowa i funkcjonowanie parowozu – oprowadzanie z przewodnikiem
Zwiedzający będą mogli zobaczyć wystawy: „Litzmannstadt Getto 1940-1944″ „Kufer Rodziny Schwarz” „Dokąd nas wiozą, co nas czeka...”
20. Muzeum Tradycji Niepodległościowych - Oddział Martyrologii Radogoszcz ul. Zgierska 147 www.muzeumtradycji.pl
https://www.facebook.com/pages/Muzeum-Tradycji- Niepodleg%C5%82o%C5%9Bciowych-w-%C5%81odzi/292544137448732?fref=ts
Wykłady Kustosza Konrada Czernielewskiego Wojenne przygody niedźwiedzia Wojtka - o godzinach 19:00 i 21:00
Prezentacja mundurów i uzbrojenia z czasów I wojny światowej
Wystawy: - „Łódź i ziemia łódzka w okresie wojny i okupacji 1939-1945″ pokazująca życie społeczności polskiej, niemieckiej i żydowskiej w okupowanej Łodzi; - „Więzienie na Radogoszczu 1939-1945″ poświęcona tragicznej historii osadzonych tam „Auschwitz - Fabryka śmierci. Topografia i codzienność obozu koncentracyjnego oraz zagłady”

Se-ma-for Muzeum Animacji
ul. Targowa 1/3 B. 24 (wejście od ul. Tuwima 54)

Wizyta w Se-ma-forze to moc atrakcji dla najmłodszych, ale również dla dorosłych świetna zabawa i sentymentalna podróż do czasów dzieciństwa.
W ramach Nocy Muzeów dostępna będzie Magiczna wystawa, na której spotkacie ulubionych bohaterów kultowych dobranocek i filmów animowanych. Wcielicie się w gwiazdę Hollywood trzymając w dłoniach złotą statuetkę Oscara. To jedno z nielicznych miejsc, gdzie nadal powstają filmy animowane. Poznacie historię polskiej i światowej animacji oraz tajniki technik animacyjnych.
Filmowa podróż nie może odbyć się bez projekcji w kinie filmów, których dekoracje oprezentowane są na wystawie. Zwieńczeniem filmowej podróży będzie warsztat filmowy, który krok po kroku nauczy jak stworzyć swój pierwszy film.
Na gości czekają atrakcje w plenerze: loteria fantowa, gry, zabawy (puzzle xxl, memory, zagadki logiczne, piasek kinetyczny, gra planszowa). Dodatkową oprawę stanowić będą bańki mydlane oraz Parauszek i Usia- bohaterowie serialu Parauszek i Przyjaciele zachęcający do udziału w poszczególnych warsztatach, grach i zabawach.

Zajezdnia Muzealna Brus
ul. Konstantynowska 115

W czasie Nocy Muzeów w Zajezdni Muzealnej Brus będzie można zobaczyć 30 pojazdów komunikacji miejskiej - unikatowych tramwajów, w tym wagonów towarowych, oraz autobusów, które związane są wieloletnią historią transportu publicznego w Łodzi. Prawdziwą perełką pośród nich jest najstarszy wagon tramwajowy w mieście - Herbrand VNB- 125 z 1898 roku. Uzupełnieniem ekspozycji taborowej są stałe ekspozycje tematyczne:
- wystawa kasowników „Kasowniki biletów - dawniej i dziś„ - „Sygnalizacja świetlna na łódzkiej sieci tramwajowej w latach 60., 70. i 80. - Laboratorium Techniki” - „Przegląd biletów czasowych i jednorazowych województwa łódzkiego 1994-2015″ - „Tramwajowe mierniki elektryczne - Laboratorium Techniki”
Dodatkowo możliwe będzie wieczorne zwiedzanie Zajezdni Muzealnej Brus z przewodnikiem o godzinie 19.00.

Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego
ul. Wojska Polskiego 121

- Wystawa wystaw prac studentów, pedagogów oraz gości łódzkiej ASP - od godz. 18.00 do godz. 01.00
- Wykład: „Przeminęło z wiatrem? O dawnej architekturze miast na południu USA”, godz. 19.00 - Wykład: „Sztuka piratów i kanibali”, godz. 21.00 - Prezentacja techniki pracy na krośnie żakardowym - co pół godziny od 18:30 do 23.30 - Prezentacja techniki czerpania papieru - co pół godziny od 18:30 do 23.30
- Prezentacje filmowe w sali kina Centrum Nauki i Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi - od godz. 18.00 do godz. 23:30 - Targi Sztuki Studenckiej – hol Centrum Promocji Mody Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi (od godz. 18.00 do godz. 24.00). Niepowtarzalna okazja nabycia prac wykonanych przez studentów łódzkiej ASP!!
- Pokaz mody – Aula Centrum Promocji Mody Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, godz. 24.00
Uwaga! W Galerii OdNowa (II p. Budynek główny ASP) odbędzie się wystawa „Królik Katarzyny Kobro” - prezentacja zabawki, którą zaprojektowała artystka

Instytut Pamięci Narodowej – oddział w Łodzi
ul. Elizy Orzeszkowej 31/35

Zwiedzanie Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej.
„Weryfikacja, inwigilacja, infiltracja” – prezentacja dokumentów Urzędu Bezpieczeństwa i Służby Bezpieczeństwa dotyczących działań operacyjnych wobec środowiska żołnierzy II Korpusu Polskiego, którzy po zakończeniu II wojny światowej powrócili do Polski.
Pokaz technik konserwacji dokumentów w Pracowni Digitalizacji i Zabezpieczenia Zasobów Archiwalnych.
Prezentacja wystawy „First to Fight”. Polacy na frontach II wojny światowej.
Quiz wiedzy historycznej z nagrodami poświęcony Polskim Siłom Zbrojnym na Zachodzie podczas II wojny światowej.
Pokaz filmów dokumentalnych z epoki: „Dzieci„ (reż. Michał Waszyński) oraz ”Children in refuge” (reż. Eugeniusz Cękalski). Filmy opowiadają o losach polskich dzieci, które ewakuowano z ZSRS na Bliski Wschód wraz z armią gen. Władysława Andersa.
Rozgrywki gier planszowych IPN o tematyce wojennej

Schron Przeciwlotniczy na Brusie

ul. Konstantynowska 98

Schron przeciwlotniczy na Brusie jest jednym z największych i najstarszych obiektów tego typu w Łodzi. Sąsiaduje z budynkiem koszarowym, który przed II Wojną Światową tworzył z nim wspólną całość i pełnił prawdopodobnie funkcję pomocniczej składnicy uzbrojenia. W budynku koszarowym mieszkali żołnierze, a w schronie znajdował się magazyn. Schron wybudowano niedługo przed wybuchem wojny (w 1937 r.). Zobaczyć w nim można militaria znalezione na pobliskim poligonie, a także inne eksponaty z okresu I i II Wojny Światowej, obejrzeć przedmioty podarowane przez odwiedzających muzeum turystów, a także zwiedzić niespotykany w naszym mieście jedyny polski schron o przeznaczeniu militarnym i wysłuchać opowiadań przewodników.
Schronem opiekuje się Łódzkie Stowarzyszenie Miłośników Militariów „Kompanja Brus”, które wraz z Zieloną Łodzią zaprasza na Nocny Marsz śladem historii po Brusie.

Szczegółowy program: uml.lodz.pl

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

2 komentarze

  1. Gerwaz pisze:

    Aj, gdzie ta Łódź z Ziemi Obiecanej?

  2. rem pisze:

    Czy we wstępie „koniecznie przeczytaj„ da się podlinkować zamiast słów „na Facebooku„, „tutaj”, ”ten artykuł” tekst, którego dotyczy link (np. chcesz z nami współpracować, noc muzueów w innych miastach)? Byłoby znacznie czytelniej.

Zostaw własny komentarz