„Piłsudski na łamach i opiniach prasy polskiej 1918-1989” - pod red. M. Jabłonowskiego i E. Kossewskiej – recenzja.


Józef Piłsudski należał do wąskiego grona polityków polskich XX wieku godnych miana męża stanu. Został żołnierzem z wyboru i potrzeby. Konieczność obrania właśnie takiej drogi życiowej wynikała z wielkości celu, jaki postawił przed sobą - niepodległości Polski. Nie ulega wątpliwości, że trzeba odznaczać się ogromną odwagą, siłą charakteru, by wyznaczać sobie takie zadania. Piłsudski posiadał bardzo ważną cechę: nie zawodził. W jaki sposób wyrażała się o nim opinia publiczna? Jak go określano?

pilsudski-na-lamach-i-w-opiniach-prasy-polskiej-1918-1989-aspraW 2005 r., dzięki staraniom Instytutu Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego, został wydany tom Piłsudski na łamach i w opiniach prasy polskiej 1918-1989 pod redakcją Marka Jabłonowskiego i Elżbiety Kossewskiej. Na książkę składa się jedenaście artykułów, napisanych przez badawczy z uniwersytetów: Jagiellońskiego, Marii Skłodowskiej-Curie, Łódzkiego, Warszawskiego i Wrocławskiego oraz Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, Ośrodka „Karta”, Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Sposób, w jaki autorzy wywiązali się ze swojego zadania był w dużym stopniu uwarunkowany ich indywidulanymi wyborami, zainteresowaniami badawczymi, poglądami na określony temat, a także charakterystycznym dla siebie warsztatem pisarskim. Różnorodność w spojrzeniu na główny wątek rozważań wnosi świeżość badawczą.

Możemy tutaj znaleźć artykuły poświęcone zarówno kreowaniu legendy Józefa Piłsudskiego w II RP, jego postaci w opiniach prasy konspiracyjnej w czasie II wojny światowej czy w prasie polonijnej USA po 1945, a także wizerunku Komendanta w prasie i propagandzie PRL. Atutem prezentowanej publikacji jest mnogość poglądów w prezentowaniu omawianych zjawisk. Aparat naukowy - przypisy, zgodnie z wymaganiami formalnymi – znajdują się pod głównym tekstem, co zdecydowanie ułatwia zapoznanie się z wyjaśniającymi informacjami. Zaletą książki są także kolorowe karykatury przedstawiające Józefa Piłsudskiego, które pojawiały się w prasie. Cena wydaje się być dostosowana do kieszeni kupującego.

Za wadę książki można postrzegać brak twardej okładki, która przy tej objętości książki (395 stron) byłaby nieodzowna.

Z pewnością warto sięgnąć po tę publikację, gdyż prezentuje ona opinie prasy w latach 1918-1989 na temat postaci Józefa Piłsudskiego. Pokazuje aspekty dotyczące kultu tej szanowanej osoby, a przy tym pokazuje także wszelkie karykatury Komendanta, od których nie była wolna prasa międzywojenna. Będzie to nie lada gratka dla badaczy, którzy poświęcają swój czas badaniom naukowym właśnie osobie Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Plus/minus:

Na plus:

+ przystępna cena

+ ciekawe, wieloaspektowe artykuły mieszące się w głównym nurcie tematycznym

+ aparat naukowy – przypisy umieszczone pod każdym artykułem, łatwo do nich sięgnąć

+ dodatek w postaci kolorowych karykatur przedstawiających Józefa Piłsudskiego

+ indeks osobowy, ułatwiający szybkie odszukanie interesującej nas postaci

Na minus:

- miękka okładka

- dedykowana przede wszystkim tym, którzy zajmują się tym tematem

Tytuł: Piłsudski na łamach i opiniach prasy polskiej 1918-1989.

Autor: Marek Jabłonowski, Elżbieta Kossewska (redakcja)

Wydawca: Oficyna Wydawnicza ASPRA-JR

Rok wydania: 2005

ISBN: 83-89964-44-9

Liczba stron: 395

Okładka: miękka

Cena: 32, 30

Ocena recenzenta: 7/10

Korekta: Konrad Urbański

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

2 komentarze

  1. KK pisze:

    Pani Diano

    Z serca życzę owocnego tygodnia dotyczącego Piłsudskiego i z przyjemnością będę czytał artykuły 🙂

    Proszę tylko nie wybielać, ani nie oczerniać 😉

  2. Diana pisze:

    Bardzo serdecznie dziękuję;) Dołożę wszelkich starań, by moje teksty były rzetelne i obiektywne;)

Zostaw własny komentarz