Jan Łoziński „Samoloty, szybowce...” - premiera


Pierwsze kobiety-pilotki, majestatyczne sterowce nad Zamkiem Królewskim i szybowce wciągane na stoki przez konie. Album „Samoloty, szybowce...” Wydawnictwa BOSZ odkrywa fascynujący świat przedwojennego polskiego lotnictwa. To już druga część cyklu Moto Retro, które otworzyły „Samochody, motocykle...” prezentujące wybuch popularności motoryzacji w II RP.

Samoloty copy_Dwudziestolecie międzywojenne, czasy swingu i pierwszych drapaczy chmur, eksplodowało w Polsce dynamicznym rozwojem lotnictwa oraz towarzyszącym mu entuzjazmem mas. Samoloty przybrały wówczas symboliczne znaczenie – dla wojska i władz stanowiły dowód siły wobec wrogich potęg, dla ludu były paradną rozrywką, a dla pasjonatów i sportowców – spełnieniem marzeń o prędkości i przekraczaniu kolejnych granic.

Album „Samoloty, szybowce...„ to ponad 120 unikalnych fotografii, ukazujących epokę pionierskich konstrukcji lotniczych oraz ich wpływ na barwne oblicze Polski czasów II Rzeczpospolitej. To niezwykły dokument, ukazujący wielkie sukcesy Polaków – huczne otwarcie dworca lotniczego na warszawskim Okęciu czy osiągnięcia wybitnych rodzimych konstruktorów, ze sławnym bombowcem PZL-37 ”Łoś” na czele. Tłem dla zdjęć aeroplanów stała się właściwa tamtym czasom społeczna różnorodność: samoloty są na nich święcone przez biskupów, służą jako ruchome transparenty do politycznej walki, są dumą budzących respekt generałów i dowodem niezależności młodych kobiet-pilotek.

„Dwudziestolecie międzywojenne to pełna romantyzmu karta historii naszego lotnictwa. To wielkie sukcesy sportowe Polaków, znaczący postęp technologiczny i wspaniałe konstrukcje lotnicze. Niejednokrotnie siedząc za sterami Dreamlinera myślę, że czas samolotów i szybowców z okrytymi kabinami i trawiastymi lotniskami był czymś niepowtarzalnym” – pisze w przedmowie do albumu Jerzy Makula, polski pilot samolotowy i szybowcowy, wielokrotny mistrz świata akrobacji szybowcowej.

Pierwszą część cyklu Moto Retro stanowi album „Samochody, motocykle...” poświęcony automobilom obecnym na ulicach przedwojennej Rzeczpospolitej. Dynamiczny rozwój motoryzacji po pierwszej wojnie światowej budził wielkie zainteresowanie tak mężczyzn jak i kobiet. Kluby samochodowe, cykliczne rajdy i pokazy stały się nieodłączną częścią malowniczego dwudziestolecia, przedstawionego w publikacji na ponad stu dziesięciu unikatowych fotografiach.

Seria MOTO RETRO jest efektem współpracy wydawnictwa BOSZ z Narodowym Archiwum Cyfrowym, z którego bogatych archiwów pochodzą prezentowane w albumie zdjęcia. Celem cyklu jest pokazanie technologicznego kolorytu przedwojennej Polski.

Tytuł: „Samoloty, szybowce...”
Pomysł i redakcja: Jan Łoziński
Wstęp: Jerzy Makula
Wydawca: Wydawnictwo BOSZ
Koordynacja prac redakcyjnych: Sabina Niedzielska
Projekt graficzny: Andrzej Barecki
Liczba stron: 116
Liczba zdjęć: 123
Format: 205 x 275 mm
Cena: 34,90 zł

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Bogdan pisze:

    Piękne zdjęcia; wielu nie znałem! Jednak mam 2 uwagi:
    1) podpisy nie są zbyt szczegółowe, często nawet brak nazwy samolotu, który jest na zdjęciu (sic!) - ktoś nie chciał się przepracowywać?
    2) w przedmowie jest tytuł uzupełniający „lotniczy świat przedwojennej Polski...”; dlaczego w takim razie na wcześniejszej stronie jest rysunek radzieckiego Polikarpowa I-15??? Niestety, nie świadczy to dobrze autorze.
    W zw. z powyższym uważam, że książka nie jest warta wydrukowanej na niej ceny.

Zostaw własny komentarz