ORP „Orzeł”. Trwają kolejne poszukiwania legendy


Nie ustają poszukiwania legendarnego polskiego okrętu podwodnego ORP „Orzeł”. Polska Marynarka Wojenna za punkt honoru stawia sobie odnalezienie jego wraku. Jednak tym razem  okrętu poszukuje Fundacja Santi Odnaleźć Orła.

13221696_1291306837566022_6073015231018885364_nProjekt fundacji rozpoczął się 23 maja, a zakończy 5 czerwca 2016 r. Do tej pory członkom załogi udało się sprawdzić 50 wraków leżących na Morzu Północnym u wybrzeża Holandii.

Niedawno Brytyjczycy odnaleźli wrak HMS P311 po 73 latach, a więc jest nadzieja! Trzymamy mocno kciuki!

Historia „Orła” jest niesamowita. Pokazuje ducha polskiej waleczności, która została w trakcie II wojny światowej wystawiona na dużą próbę. Nie dziwi więc, że nie ustają poszukiwania jego wraku.

ORP „Orzeł” został wybudowany w holenderskiej stoczni De Schelde ze środków pochodzących ze składek polskiego społeczeństwa w ramach Funduszu Obrony Morskiej. W momencie wybuchu II wojny światowej rozpoczął walkę na terenie Bałtyku. W dniu 15 września 1939 r. dotarł do portu w Tallinie, gdzie został internowany. Z wyposażenia „Orła” usunięto mapy nawigacyjne i zaczęto jego rozbrajanie. Polska załoga postanowiła uciec.

W nocy z 17 na 18 września okręt wypłynął z Tallina i mimo braków rozpoczął rejs w stronę Wielkiej Brytanii. Po brawurowej i szczęśliwej przeprawie przez Sund i inne duńskie cieśniny okręt dotarł do brytyjskiego portu Rosyth. Następnie walczył u boku Aliantów, m.in. zatopił niemiecki transportowiec „Rio de Janeiro” przewożący niemieckich żołnierzy do inwazji na Norwegię. W ostatni swój patrol okręt wyszedł 23 maja 1940 r. W niewyjaśnionych dotąd okolicznościach nie powrócił z morza.

ORP_Orzeł_w_Gdyni

ORP „Orzeł” po raz pierwszy wpływa do Gdyni / fot. NAC

Zaginięcie okrętu jest do dziś owiane tajemnicą. Nie jest znana ani przyczyna zatonięcia, ani miejsce spoczywania wraku. Poszukiwania polskiego okrętu podwodnego trwają od wielu lat. W maju 2013 r. głośno było o możliwym odnalezieniu wraku „Orła”. Jednak dalsze badania nie potwierdziły tej hipotezy. Natomiast w 2014 r. pisaliśmy o projekcie filmu opowiadającego historię „Orła”.

W 1959 r. powstał film Orzeł, który opowiadał o jego historii:

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz