Walkiria 2016 w formie trzydniowego weekendu historycznego


Rozpoczynają się przygotowania do Mazurskiego Pikniku Militarnego „Walkiria”, który w tym roku odbędzie się w dniach 22-24 lipca na terenie Mazurskiego Parku Atrakcji Mazurolandia w Parczu k/Kętrzyna. Dla wszystkich widzów przygotowano jeszcze więcej atrakcji niż w latach poprzednich. Oprócz widowisk i rekonstrukcji historycznych z czołgami w rolach głównych, w ramach „Walkirii” odbędą się koncerty „Offensive of Rock” oraz Festiwal Filmów Wojennych i Historycznych „Walkirie Filmowe”. Tegoroczna edycja będzie tym samym jedną z największych imprez historycznych w Polsce.

weekendJuż w lipcu największe wydarzenie historyczno-artystyczne w Polsce. Co roku tematem przewodnim Walkirii są inne epizody historyczne. W roku 2016 wątkiem wiodącym trzydniowej „Walkirii„ będą losy Żołnierzy Wyklętych. Widzom zaprezentowane zostanie historyczne widowisko pt. „Bitwa czołgów: Żołnierze Wyklęci i Niezłomni„, a przez dwa dni każdy odwiedzający będzie miał możliwość zobaczenia i – co najważniejsze – dotknięcia czołgów, które wezmą udział w pokazach. Na ”Walkirię” 2016 przyjedzie aż pięć czołgów, więc będzie z czego wybierać.

Żołnierze Wyklęci i pięć czołgów

W sobotę 23 lipca widzowie zobaczą przede wszystkim pokazy kultowych czołgów. Na placu boju stanie w tym roku pięć czołgów: niemiecki kolos Panzerkampfwagen V Panther popularnie zwany Panterą oraz dwa egzemplarze legendarnych T-34. Aby pokazać jak zmieniała się technika wojskowa tuż po wojnie obydwie jednostki zostaną skonfrontowane z czołgiem T-55, który w Walkirii weźmie udział pierwszy raz. Specjalnie dla wszystkich, którzy przyjadą na tegoroczną Walkirię organizatorzy szykują niespodziankę, ponieważ w widowisku weźmie udział jeszcze jeden czołg! Będzie to jeden z listy: T-72, Leopard lub unikalny czołg przeciwlotniczy Gepard.

W niedzielę 24 lipca motywem wiodącym będą już wyłącznie Żołnierze Wyklęci i Niezłomni, a czołgi będą dodatkiem. Na godzinę 14.00 zaplanowano widowisko historyczne, które jest najważniejszym elementem dwudniowego pikniku. Za realizację widowiska odpowiadają konsultantanci do spraw historycznych w filmach i serialach tj.: „Czas honoru„, „Tajemnice Twierdzy Szyfrów„, „Miasto 44”, ”Tajemnica Westerplatte” i innych.

- Powojenny niepodległościowy ruch partyzancki to wciąż temat mało znany. Realizując jeden z celów imprezy, czyli promocję polskiej myśli wojennej, poprzez podjęcie tematu Żołnierzy Wyklętych jako wiodącego wątku Walkirii 2016, chcemy zaprezentować bohaterstwo tych oddziałów toczących nieustępliwe walki z Armią Czerwoną, a szczególnie z NKWD – mówi Paweł Krawiec, jeden z organizatorów Mazurskiego Pikniku Militarnego „Walkiria”.

Gwiazdy ekranu na polu bitwy

Wszystkie elementy rekonstrukcyjne będą dopracowane perfekcyjnie. Aktorami wydarzenia będą członkowie najlepszych Grup Rekonstrukcji Historycznej w Polsce. Za realizację widowiska odpowiadają konsultantanci do spraw historycznych w filmach i serialach tj.: „Czas honoru„, „Tajemnice Twierdzy Szyfrów„, „Miasto 44”, ”Powstanie Warszawskie”. Dopełnieniem specjalnej scenografii będzie efektowna artystyczna pirotechnika filmowa wykorzystująca ładunki wybuchowe benzynowe i gazowe. Rekonstruktorzy biorący udział w walce będą wyposażeni w oryginalną strzelającą broń odtwarzanego okresu. Zostanie ona również udostępniona chętnym na strzelnicy z oryginalnej broni drugowojennej (amunicja ślepa). Do dyspozycji będzie broń polska, niemiecka i radziecka z odtwarzanego na imprezie okresu. Dopełnieniem militarnej scenografii będą pokazy codziennego życia frontowego prezentowanego w formie dioram i pikniku historycznego.

Festiwal Filmów Wojennych i Historycznych

Oprócz widowisk historycznych organizowanych w Mazurolandii w Parczu k/Kętrzyna organizatorzy przygotowali szereg niemniej ciekawych wydarzeń towarzyszących w Kętrzynie. Największym z nich będzie I Festiwal Filmów Wojennych i Historycznych „Walkirie Filmowe„ organizowany w Kinie Gwiazda oraz na Zamku Krzyżackim. Od piątkowego południa do niedzielnego wieczoru na Zamku w Kętrzynie trwać będą projekcje  organizowane w ramach paneli tematycznych „Młodzi o historii„ i ”Dokumenty historyczne”. W sobotę od godz. 12.00 do 22.00 w Kinie Gwiazda odbywać się będą projekcie najciekawszych filmów o tematyce historycznej ostatnich miesięcy. Po każdej z nich odbywać się będzie panel dyskusyjny z twórcami, aktorami, reżyserami czy producentami. W planie Festiwalu znalazły się m.in. spotkania z twórcami filmów: Karbala, Powstanie Warszawskie, Niewinne, Tajemnice Westerplatte, Myszy Strajkują, oraz Dywizjon 303, którego produkcja ruszy w sierpniu br. Podczas gali finałowej nastąpi wręczenie nagród dla twórców krzewiących postawy patriotyczne i kultywujących historię Polski w filmach i produkcjach telewizyjnych. Wstęp na projekcje będzie możliwy po odbiorze bezpłatnych wejściówek.

 Koncert „Offensive of Rock” i defilada historyczna

Oprócz widowisk historycznych organizowanych w Mazurolandii w Parczu k/Kętrzyna organizatorzy przygotowali szereg niemniej ciekawych wydarzeń towarzyszących w Kętrzynie. W piątek 22 lipca w kętrzyńskim amfiteatrze odbędzie się druga edycja koncertu otwierającego cały militarny weekend pn. „Offensive of rock„. Line up wydarzenia stanową zespoły Forteca, ARMIA oraz Proletaryat. Taki dobór artystów gwarantuje mocne rozpoczęcie „Walkirii„. W sobotę w godzinach porannych rekonstruktorzy ”Walkirii” wezmą udział w defiladzie, która przejdzie głównymi ulicami miasta trasą Szpitalna – Skłodowskiej Curie – Wojska Polskiego – Sikorskiego – pl. Piłsudskiego. Defilada zakończy się kilkunastominutową potyczka w przestrzeni miejskiej - dlatego defilada odbędzie się w cyklu bojowym z pełnym wyposażeniem! Wstęp na koncert będzie bezpłatny.

Scenariusz Mazurskiego Tygodnia Historycznego „Walkiria”:

Piątek, 22 lipca:

  1. 12.00 – 20.00 – Festiwal Filmów Wojennych i Historycznych: projekcje na Zamku Krzyżackim w Kętrzynie
  2. 17.00 – 22.00 – koncert „Offensive of Rock”, Amfiteatr w Kętrzynie: Forteca, Armia, Proletaryat

Sobota, 23 lipca:

  1. 11.00-12.30 – Mazurska Defilada Historyczna w Kętrzynie
  2. 13.00-19.00Mazurski Piknik Militarny „Walkiria” Bitwa czołgów. Żołnierze Wyklęci, Parcz k/Kętrzyna: pokazy czołgów
  3. 12.00-22.00 - Festiwal Filmów Wojennych i Historycznych, Kino Gwiazda w Kętrzynie

Niedziela, 24 lipca

  1. 10.00-16.00 – Mazurski Piknik Militarny „Walkiria” Bitwa czołgów. Żołnierze Wyklęci, Parcz k/Kętrzyna: pokazy czołgów

Scenariusz głównych wydarzeń Mazurskiego Pikniku Militarnego „Walkiria”:

Sobota, 23 lipca

13.00 – przyjazd GRH i pojazdów z defilady w Kętrzynie
13.00 – 13.30 - pokazy na tankodromie, tor przeszkód: T-34, T-55, Pantera
13.30 – 14.00 – prezentacja czołgów T-34
14.00 – 14.30 – prezentacja czołgu T-55
14.30 – 15.00 – prezentacja czołgu Pantera (Panzerkampfwagen V Panther)
15.00 – 16.00 – prezentacja CZOŁGU NIESPODZIANKI!
16.00 – 16.30 – potyczka z elementem pirotechniki T-34 vs Pantera
16.30 – 17.00 – potyczka z elementem pirotechniki T-55 vs Pantera
17.00 – 17.30 – pokaz czołgów T-34 i T-55
17.30 – 18.00 – pokazy na tankodromie, tor przeszkód: T-34, T-55, Pantera
18.00 – 19.00 – próby pirotechniczne
od 19.00 – ognisko, wspólne biesiadowanie przy ognisku

Niedziela, 24 lipca

10.00 – 11.30 – atrakcje w dioramach historycznych
11.30 – 12.00 – pokaz mody wojskowej - różnice w umundurowaniu, wyjaśnienie symboliki i funkcjonalności ubioru frontowego
12.00 – 12.30 – pokazy bronii historycznej
12.45 – 13.00 – prezentacja czołgu Pantera (Panzerkampfwagen V Panther)
13.00 – 14.15 – pokaz czołgu T-34
13.15 – 13.30 – pokaz czołgu T-55
13.45 – 14.00 – prezentacja CZOŁGU NIESPODZIANKI!
14.00 – 15.00 – ostatnie przygotowania do widowiska historycznego
15.00 – 16.00 - Widowisko historyczne „Bitwa czołgów: Żołnierze Wyklęci i Niezłomni”

Niezależnie od scenariusza, przez dwa dni wszyscy odwiedzający Walkirię 2016 będą mieli do dyspozycji następujące atrakcje:

- bezpłatne korzystanie ze wszystkich atrakcji mazurskiego parku atrakcji „Mazurolandia” (Park Miniatur Warmii i Mazur, Park Zabaw, polana legend, grodzisko rycerskie, strzelnica rycerska,  wystawa stadiony w miniaturze, skansen ludowy i inne)
- możliwość strzelania z oryginalnej broni drugowojennej (amunicja ślepa)
- przejażdżki pojazdami wojskowymi PRL (SKOT, BRDM-2, UAZ, Lublin 51)
- strzelnica z replik broni w systemie ASG
- przymierzalnia mundurów historycznych
- poznanie tajemnic zamachu na A. Hitlera w 1944 roku w Wilczym Szańcu
- udostępnienie jedynej w Europie makiety Wolfschanze
- możliwość zapoznania się z dedykowaną wystawą poświęconą zamachowi na Adolfa Hitlera

Wstępny scenariusz Festiwalu Filmów Wojennych i Historycznych „Walkirie Filmowe”
Sala „Kino Gwiazda”
Prowadzący: Jolanta Tokarczyk, red. nacz. Magazynu Film&TV Kamera
Sobota, 23 lipca

godz. 12.00 - Karbala – goście w dyskusji: reżyser Krzysztof Łukaszewicz, operator Arkadiusz Tomiak
godz. 14.30 - Niewinne – goście w dyskusji: producentki: Klaudia Śmieja, Eliza Oczkowska
godz. 17.00 - Myszy Strajkują – goście w dyskusji: przedstawiciele studia producenckiego Grupa Smacznego
godz. 19.00 – wręczenie nagrody dla Jacka Samojłowicza za promocję postaw patriotycznych i kultywowanie tradycji wojskowych w filmie
godz. 19.30 - Tajemnice Westerplatte– goście w dyskusji: producent Jacek Samojłowicz, aktor Robert Żołędziewski, scenograf Marian Zawaliński
godz. 22.00 - Dywizjon 303 – prezentacja teaserów, gość w dyskusji: producent Jacek Samojłowicz

Sala „Zamek”
Piątek, 22 lipca

godz. 12.00 – 18.00 – panel „Młodzi o historii”

Sobota, 23 lipca
godz 12.00 – 18.00  – panel „Dokument historyczny”

Więcej informacji: www.walkiria.com.pl

patronat-medialny-sprawuje-historia-logo

 

 

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz