Industriada 11 czerwiec 2016


Od Częstochowy i Żarek na północy po Cieszyn, Ustroń i Bielsko-Biała na południu. Od Rybnika, Rudzinca i Rudy za zachodzie po Dąbrowę Górniczą i Mysłowice na wschodzie. 11 czerwca 2016 rusza Industriada czyli Święto Szlaku Zabytków Techniki.

Industriada to coroczne święto promujące Szlak Zabytków Techniki województwa Śląskiego. Jest to festiwal popularyzujący kulturę dziedzictwa poprzemysłowego.  Prawdopodobnie największy w Europie Środkowo-Wschodniej. Sam Szlak Zabytków Techniki jest wpisany na listę Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego. Został on utworzony dziesięć lat temu przez samorząd regionu. Szlak Zabytków Techniki skupia 36 najciekawszych obiektów dziedzictwa przemysłowego w województwie śląskim.

180-155-2-0-ffffffff-fileŚwięto pomyślane jest jako coroczna impreza wypełniona koncertami, wystawami, zawodami sportowymi, prezentacjami i - niekiedy - nauką obsługi starych maszyn, a także konkursami i zabawami dla dzieci. Co roku jego główna część odbywa się w sobotę; w ubiegłym roku część wydarzeń towarzyszących przygotowano także dzień wcześniej.

Industriada 2016 to ponad 300 atrakcji zlokalizowanych 27 miejscowościach województwa śląskiego. Będzie można zobaczyć zabytki związane z przemysłem, ale nie tylko. Czekają autentyczne kopalnie (węgla i srebra), osiedla robotnicze, browary, fabryki, wieże wyciągowe, koleje wąskotorowe,  śluzy wodne, pojazdy ratownictwa pożarowego, radiostacje, a także wiele innych atrakcji.  Czekają m. in.:  Walcownia Cynku w Katowicach, Śluza Rudziniec na Kanale Gliwickim czy Wieże KWK Polska w Świętochłowicach, Browar Zamkowy w Cieszynie, Stara Fabryka Drutu w Gliwicach, Stary Młyn w Żarkach, Fabryka Porcelany w Katowicach, hala dawnej elektrowni Huty Królewskiej w Chorzowie i zabytkowe osiedle patronackie kopalni Dębieńsko w Czerwionce-Leszczynach. To tylko kilka z wielu miejsc w których czekają liczne wydarzenia, dokładnie 376 wydarzeń. UWAGA część wejść na wydarzenia jest płatna.

Tegoroczna Industriada odbędzie się 11 czerwca. W tym roku hasłem przewodnim wydarzeń są „przemysłowe legendy”, czyli opowieści związane z wydarzeniami z historii industrializacji regionu, osobami działającymi na rzecz uprzemysłowienia, jak również świadkami wydarzeń towarzyszących temu procesowi. Dziedzictwo regionu ma być więc pokazywane i interpretowane m.in. poprzez konteksty codziennego życia oraz losów robotników, wizji pionierów przemysłu czy też rozwojowych działań właścicieli zakładów przemysłowych.
Całość atrakcji  połączona specjalnym transportem publicznym który organizowany jest przez KZK GOP i Koleje Śląskie, a także GZM (INDUtransport).
schemat_transportu_INDUSTRIADA2016
Natomiast 10 czerwca nastąpi rozruch maszyn.
Każdy znajdzie coś ciekawego.

Trochę historii.

Ubiegłoroczna Industriada odbywała się w 42 obiektach (w tym w 36 należących do Szlaku) w 27 miastach województwa. Przygotowywały ją 3832 osoby i prawie 450 różnych podmiotów. Przyciągnęła ponad 80 tys. widzów, którzy mogli wybierać z 372 przygotowanych głównie na 13 czerwca wydarzeń.

Dokładny plan wydarzenia na stronie: http://www.industriada.pl/
Korekta: Jagoda Marek

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz