„Dziewczyny wyklęte 2” - Sz. Nowak - recenzja


Rok po sukcesie Dziewczyn wyklętych na półkach księgarni zagościła druga część tej wyjątkowej książki. Co znajduje się w następnym tomie? Czy trzyma poziom, czy wręcz przeciwnie? Czy powtórzy sukces „jedynki”? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w niniejszej recenzji.

dziewczynySzymon Nowak jest autorem prac dotyczących przede wszystkim powstania warszawskiego. W ostatnich latach zajął się również tematyką polskiego podziemia niepodległościowego po II wojnie światowej.  W wachlarzu jego książek znajdują się wcześniej wspomniane Dziewczyny wyklęte. Ponadto to twórca wielu artykułów popularnonaukowych. Jest znany czytelnikom z jeszcze jednego powodu. Na portalu historia.org.pl aktywnie udziela się jako recenzent.

Wzorem pierwszej części w publikacji pojawiają się kolejne sylwetki szesnastu kobiet zaangażowanych w powojenną konspirację. Wśród nich znajdziemy m.in.: Rutę Czaplińską czy Janinę Wasiłojć-Smoleńską. Została również opisana jedyna cichociemna – Elżbieta Zawacka – represjonowana w latach pięćdziesiątych przez Urząd Bezpieczeństwa. Oprócz wymienionej czołówki autor przedstawił postaci mniej znane. Były to, na przykład bohaterki ziemi leżajskiej, których historie zapierają dech w piersiach. Mimo że „dziewczyny” różniły się od siebie, wszystkie wybrały ten sam pełen trudu i wyrzeczeń los.

Tak, jak w poprzednim tomie, opowiadania są urozmaicone reprodukcjami fotografii, dokumentów czy archiwalnych numerów gazet. Dodatkowo, oprócz nazwijmy to - historycznej części biogramów, w której pojawiają się pewne fakty, autor zdecydował się je okrasić prozą, a nawet w niektórych momentach bardziej poetycką stylistyką. To charakterystyczna cecha tej serii. Niewątpliwie uzasadniona, kiedy chodzi o popularyzację zagadnienia. Wciąż uważam jednak, że w takim wypadku przypisy byłyby bardzo przydatne dla osoby, która chciałaby mieć jasno oddzieloną historię od fikcji. Sama chętnie bym z nich skorzystała.

Podsumowując, „dwójka” trzyma z pewnością poziom pierwowzoru. Po raz kolejny autor serwuje nam dużą dawkę emocji, a o to właśnie chodzi w tych pracach.. Jednak co najważniejsze - dzięki Szymonowi Nowakowi czytelnicy w przeciągu roku mieli szansę poznać trzydzieści dwie niezłomne bohaterki. Osoby, które dotychczas były szerszemu gronu nieznane. Jestem przekonana, że przyjęta przez autora forma, z jednej strony nieco dyskusyjna, sprawiła że historie tych kobiet zostaną zapamiętane. Zwłaszcza, że w gronie odbiorców znajduje się wielu przedstawicieli i przedstawicielek młodego pokolenia. Podtrzymuję więc swoją opinię z wcześniejszej recenzji Dziewczyn wyklętych. Jest to książka wartościowa, a szczególnie doceniam jej walory popularyzatorskie. Mam nadzieję że rozbudzi zainteresowanie udziałem kobiet w powojennym podziemiu niepodległościowym i nie tylko. A co do samych Dziewczyn -  liczę na trzecią część.

 

 

Plus/minus:

Na plus:

+ temat

+ bogata ikonografia

+ walory popularyzatorskie

Na minus:

- brak przypisów

 

Tytuł: Dziewczyny wyklęte 2

Autor: Szymon Nowak

Wydawca: Fronda

Rok wydania: 2016

ISBN: 978-83-8079-058-2

Liczba stron: 551

Okładka: twarda

Cena: 44,90 zł

Ocena recenzenta: 9/10

 

Korekta: Patrycja Grempka

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz