Odyseja Historyczna Kutno


Odyseja Historyczna to impreza ciesząca się co roku olbrzymim powodzeniem wśród rekonstruktorów i gości. Jest też najdłużej organizowanym cyklicznym wydarzeniem, na którym pojawiają się grupy odtwarzające wszystkie okresy historyczne. Tegoroczna, siódma już edycja odbędzie się w dniach 22-24 lipca, tradycyjnie w Leszczynku k/ Kutna.

logo2016Uroczy park, w którym dobywają się zloty, widział już tysiące rekonstruktorów i setki dioram. Widział rzymskie legiony, bolszewickie hordy, Waffen-SS, wojska polskie, Indian amerykańskich, Aliantów, Państwa Centralne, cywili i żołnierzy. Pod pięknymi, starymi drzewami stały czołgi, wozy bojowe, rydwany, działa, rżały konie i paliły się ognie obozowe. Wieczorami nad stawem pośrodku parku niósł się śpiew.

Sześć poprzednich edycji odbywało się przyjaznej, wieloepokowej atmosferze. To rzadka formuła imprezy, co szczególnie wyróżnia Odyseję spośród innych zlotów i rekonstrukcji w Polsce. Poza tym pojawiają się liczne firmy i sklepy obracające towarami powiązanymi z rekonstrukcją. Czyni to ze Zlotu wyjątkową platformę wymiany doświadczeń i integracji środowiska.

Organizatorem Odysei jest Stowarzyszenie Historyczne Pułk 37, prowadzone przez panów Wiesława Paluchowskiego i Rafała Ambroziaka. Działa ono od 2009 roku, a celem organizacji jest podtrzymywanie tradycji wojskowych Wojska Polskiego II RP. Odbywa się to na drodze rekonstrukcji umundurowania, wyposażenia i uzbrojenia, a kulminacją działalności jest właśnie coroczna Odyseja.

W tym roku organizatorzy zdecydowali się na aż trzy tematy przewodnie, którymi będą 1050-lecie chrztu Polski, wojna obronna 1939 oraz działalność Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. W związku z tym zapowiedziano tematyczne inscenizacje chrztu Mieszka I, bitwy nad Bzurą, walk w kotle pod Falaise oraz działalności Żołnierzy Wyklętych. Nieco poza tematami przewodnimi odbędzie się niezwykle ciekawa inscenizacja „Hiszpania w ogniu – Guadarrama 1936”, przedstawiająca epizod zapomnianej wojny domowej w Hiszpanii.

Pomiędzy najważniejszymi punktami programu zaplanowane są mniejsze, ale nie mniej interesujące, wydarzenia towarzyszące. Będą to dynamiczne pokazy sprzętu i prezentacje grup rekonstrukcyjnych, turnieje i spotkania. Jak co roku wszystkie GRH prezentować się będą na ciekawych dioramach.

Wstęp na teren Zlotu jest odpłatny w sobotę i niedzielę dla osób powyżej 12 roku życia. Bilety można nabyć w kasie przy głównej bramie. Cena wejściówki to 6 zł.

Impreza objęta jest patronatem medialnym portalu Historia.org.pl

13414631_1099448646778033_144751101_n-300x90

plakat

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz