„Gracze” – B. Rymanowski – recenzja


Dziennikarz, który raczej nie był kojarzony ze sportem, postanowił napisać książkę na temat najlepszych, żyjących piłkarzy w historii naszego sportu. Kombinacja, która na pierwszy rzut oka nie zachęca do lektury, okazała się udana. Redaktor Rymanowski nie tylko obala mity, ale też ujawnia kulisy PRL-owskiej rzeczywistości.

graczeCo myśli Zbigniew Boniek na temat tragedii, która rozegrała się na Heysel w 1985 r.? Jak Jan Tomaszewski podszedł do krytyki, która spotkała go po przegranej z RFN w 1971 r.? Autor w wywiadach z rozmówcami porusza najbardziej nurtujące polskich kibiców kwestie z przeszłości. Obala krążące wokół nich mity i jednocześnie zabiera czytelników do historycznych chwil polskiego futbolu.

Lata 70. i 80. są tutaj przedstawione także od strony politycznej. Rzeczywistość PRL-u jest tutaj przewrotna, na zmianę śmieszy i przeraża, chociaż do tej drugiej twarzy historii rozmówcy autora podchodzą z dystansem. Warto przeczytać chociażby, jak wyglądały kulisy niektórych transferów za granicę albo dowiedzieć się, dlaczego zawodnicy na meczach zagranicznych skupiali się na handlu, a nie na grze.

Redaktor Rymanowski wybrał sobie 13 postaci z polskiej piłki nożnej i na nich oparł książkę. W 12 przypadkach rozdziały mają charakter wywiadów przeplatanych fragmentami z książek bądź artykułów. Jedynym wyjątkiem jest Robert Lewandowski, na temat którego poprosił o opinię tych, z którymi rozmawiał wcześniej. Na pewno brak rozmowy z gwiazdą reprezentacji Polski i Bayernu Monachium to coś, co widać w lekturze, a co byłoby bardzo dobrym uzupełnieniem całej książki.

Autor na pewno musiał wykonać dużo pracy przy zbieraniu materiałów. Był zmuszony odnaleźć się w rozmowach z osobami, których lata świetności przypadały na różne okresy: począwszy od lat 70 ., a skończywszy na Marku Citce, który wyżyny formy notował tuż przed początkiem XXI wieku. Ponadto z niektórymi niestety nie miał kontaktu i musiał szukać osób, które pomogłyby mu dotrzeć do bohaterów. W tych działaniach wykazał się determinacją, co przyniosło bardzo dobre efekty.

Efekt mógłby być jeszcze bardziej okazały, gdyby nie pewne drobiazgi zakłócające lekturę. Przy Władysławie Żmudzie czytamy o „zdobywcy dwóch srebrnych medali na MŚ”, autor nie wspomina, że w tamtych latach srebrny medal przyznawano za trzecie miejsce. Taka informacja pojawia się dopiero później, przy opisywaniu Grzegorza Laty. Starsi czytelnicy mogą tego nawet nie zauważyć, ale młodsze pokolenie może być nieświadomie wprowadzone w błąd. Poza tym dobrym dodatkiem do całej lektury byłyby fotografie. Każda postać okraszona jest fotografiami, ale tych jest niewiele, i są w czerni i bieli.

Gracze to unikalny portret żyjących legend polskiego futbolu z perspektywy kibica. Redaktor Rymanowski z dziennikarstwem sportowym ma bowiem niewiele wspólnego, a podjął się zadania sportretowania 13 subiektywnie wybranych piłkarzy. Zadanie wykonał, fundując każdemu czytelnikowi podróż po latach triumfu polskich jednostek sportowych.

Plus minus:

Na plus:

+ pytania o kwestie sporne polskiej piłki, obalenie legend

+ dobra baza zawodników, same kultowe postacie

+ dobrze wykonana praca nad zbieraniem materiałów

Na minus:

- niedopatrzenie w kwestii srebrnych medali

- Lewandowski tylko w relacji innych – ciekawy zabieg, ale zabrakło wypowiedzi Roberta

- można odczuć niedosyt zdjęć

 

Tytuł: Gracze

Autor: Bogdan Rymanowski

Wydawca: Zysk i S-ka

Rok wydania: 2016

ISBN: 978-83-7785-883-7

Liczba stron: 384

Oprawa: miękka

Cena: 39 zł

Ocena recenzenta: 8,5/10

Korekta językowa: Patrycja Grempka
Redakcja merytoryczna: Zuzanna Świrzyńska

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz