Japonia uczciła 71. rocznicę zrzucenia bomby atomowej na Nagasaki |
We wtorek Japonia uczciła pamięć ofiar bomby atomowej zrzuconej przez USA na Nagasaki. Oficjalnym uroczystościom przewodniczył premier Shinzo Abe. W 71. rocznicę tego wydarzenia burmistrz Nagasaki wezwał wspólnotę międzynarodową, by czerpała ze „wspólnej mądrości”, aby na świecie nie było broni nuklearnej. W uroczystościach brali udział przedstawiciele 53 państw, Unii Europejskiej i ONZ.
Podczas swojego przemówienia w Parku Pokoju, burmistrz Nagasaki Tomihisa Taue zaznaczył w Deklaracji Pokoju, że jeśli ludzkość nie chce zniszczyć swojej przyszłości, konieczne są nowe ramy, mające na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania broni jądrowej. „Teraz nadszedł czas, aby zgromadzić jak najwięcej zbiorowej mądrości i zacząć działać”- wskazał.
Tegorocznym uroczystością towarzyszy szeroka dyskusja na temat demilitaryzacji w zakresie broni jądrowej. Nawiązując do prac grupy roboczej do spraw rozbrojenia nuklearnego przy ONZ, burmistrz Nagasaki stwierdził, że stworzenie forum zalecającego środki prawne w celu doprowadzenia do zakazu broni jądrowej, to „ogromny krok naprzód„. Jednocześnie Taue zauważył, że wiele potęg nuklearnych nie uczestniczy w rozmowach, a bez ich wkładu dyskusje ”zakończą się bez utworzenia planu działań na rzecz likwidacji broni jądrowej”. 6 sierpnia na obchodach w Hiroszimie burmistrz tego miasta Kazumi Matsui wezwał do całkowitego zakazu broni masowej zagłady.
Atak na Hiroszimę i Nagasaki
Sposób zakończenia wojny- jako bezwarunkową kapitulację cesarstwa, określił prezydent Truman 26 lipca 1945 w tzw. deklaracji poczdamskiej. Japonia nie zgodziła się jednak na warunki, które zostały określone w deklaracji.Musiano więc sięgnąć po inne środki.
Hiroszima
Już 31 sierpnia montaż bomby „ Little Boy” został ukończony, a następnego dnia była już gotowa do użycia. Bomba zrzucona na Hiroszimę była pierwszym atakiem atomowym w historii. Po jej wybuchu na miastem zaczął zbierać się słup dymu, przebierając kształt grzyba. Moment ten został uwieczniony przez naukowców, którzy obserwowali efekty wybuchu z samolotu. W efekcie tego nalotu szacuje się, że zginęło około 140 tys. osób, a zabudowa miejska uległa zniszczeniu w 90%.
Nagasaki
Atak na Hiroszimę nie osiągnął rezultatu w postaci bezwarunkowej kapitulacji Japonii. Amerykanom zależało na szybkim zakończeniu wojny ze względu na postępy ofensywy radzieckiej w Mandżurii. Stany Zjednoczone zdecydowały o wykorzystaniu drugiej bomby o nazwie „Fat Man„. Została ona zrzucona 9 sierpnia na Nagasaki. Chociaż pierwotnym celem Amerykanów była Kokura, to o zrzuceniu bomby na Nagasaki zdecydowały warunki atmosferyczne. Pomimo znacznie większej siły rażenia, bomba ”Fat Man” wyrządziła mniejsze szkody. Szacuje się, że bomba zrzucona na Nagasaki zabiła bezpośrednio około 70-80 tys. osób, a miasto zostało całkowicie zniszczone w promieniu ok. 1,6 km od miejsca wybuchu.
Skutki
Japonia podpisuje akt bezwarunkowej kapitulacji 2 września 1945 roku. W wyniku ataków bombowych szacuje się, że zginęło około 275 tys. osób. To jednak nie wszystkie skutki ataku, ponieważ do dziś w Japonii umierają ludzie na skutek choroby popromiennej.
Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.