Dr hab. Filip Musiał nowym dyrektorem Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie


Dr hab. Filip Musiał zastąpił na stanowisku dyrektora krakowskiego Oddziału IPN Marka Lasotę, który został powołany na pełnomocnika ds. spraw kontaktów ze środowiskami opiniotwórczymi.

Dr hab. Filip Musiał, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie

Dr hab. Filip Musiał, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie / fot. krakow.ipn.gov.pl

Wykształcenie

Nowy dyrektor jest doktorem habilitowanym nauk humanistycznych i profesorem nadzwyczajnym Akademii Ingatianum w Krakowie. Jest absolwentem Instytutu Nauk Politycznych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego (1999) i Podyplomowego Studium Dziennikarskiego Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie (2000). Doktorat z nauk politycznych obronił w 2004 r. na Uniwersytecie Jagiellońskim, habilitację z historii uzyskał w 2011 r. na Uniwersytecie Zielonogórskim.

Instytut

Z IPN związany jest od 2000 r., gdzie pełnił funkcję kierownika Referatu Badań Naukowych Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej. Prowadzi badania nad historią polityczną „polski ludowej: (1944-1989/1990), specjalizując się przede wszystkim w historii komunistycznego aparatu represji, a także dziejach opozycji i oporu oraz Kościoła katolickiego w PRL.

Publikacje

Wydał monografie: Polityka czy sprawiedliwość? Wojskowy Sąd Rejonowy w Krakowie (1946–1955) (2005), Skazani na karę śmierci przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Krakowie 1946–1955 (2005), Podręcznik bezpieki. Teoria pracy operacyjnej Służby Bezpieczeństwa w świetle wydawnictw resortowych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych PRL (1970–1989) (wyd. 1 – 2007; wyd. 2 - 2015) oraz zbiór studiów Raj grabarzy narodu. Studia i materiały do dziejów aparatu represji w Polsce „ludowej” 1945–1989 (2010). Jest współautorem, redaktorem i współredaktorem kilkudziesięciu publikacji książkowych.

1-67212

Prezes IPN dr Jarosław Szarek i dyrektor Oddziału IPN w Krakowie dr hab. Filip Musiał / fot. ipn.gov.pl

Jest także  zastępcą redaktora naczelnego półrocznika naukowego „Zeszyty Historyczne WiN-u„, członkiem redakcji kwartalnika naukowego „Horyzonty Polityki„, redaktorem popularno-naukowych serii „Z archiwów bezpieki – nieznane karty PRL„ i „Z archiwów II wojny światowej” oraz naukowych serii wydawniczych „Niezłomni”, ”Normatywy aparatu represji”, ”Zagadnienia źródłoznawcze”.

Muzea

Od 2014 r. jest członkiem Rady Programowej Festiwalu Nauki w Krakowie, a od 2015 r. Narodowej Rady Rozwoju oraz Rady Muzeum Historii Polski. W 2016 r. został członkiem Rady Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.

Odznaczenia

W 2009 został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2009 r. Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych nadał mu medal „Pro Memoria„. Został także odznaczony medalami pamiątkowymi za działalność społeczną – medalem „WiN – 65-lecia„ (2010) oraz Krzyżem ”WiN 70-lecia” (2015).

Źródło: krakow.ipn.gov.pl

 

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

2 komentarze

  1. Mirim pisze:

    #dobrazamiana

  2. Bilbo pisze:

    Gratulacje.

Zostaw własny komentarz