„Krew na naszych rękach?” P. Lisicki - zaproszenie na spotkanie premierowe


Nakładem Wydawnictwa Fabryka Słów ukazała się najnowsza książka Pawła Lisickiego pt.: „Krew na naszych rękach?”. Premiera książki w formie debaty odbędzie się już jutro 16 września o godz. 18.00 w warszawskim klubie Hybrydy przy ulicy Złotej 7/9. Przyłączamy się do zaproszenia!

uid_814696190bcace883bae36196f5c79df1470999492615_width_700_play_0_pos_3_gs_0Od połowy ubiegłego wieku w powszechnej świadomości świata jedyną ofiarą wojny stali się Żydzi. Przeciętny Amerykanin, czy Francuz, czy Niemiec mniema, że II wojna to był holocaust i tyle. Byli jeszcze jacyś ludzie, którzy Żydów ratowali, reszta jednak, cała, wielka wielomilionowa rzesza przyglądała się biernie, albo wręcz w mordzie uczestniczyła. Otoczeni przez mrowie chrześcijańskiej tłuszczy, która czyhała na ich życie i majątek, Żydzi ginęli samotnie. Hitler to nie zbrodniarz i morderca ludów, ale wyłącznie zabójca Żydów; podbite narody, Polacy, Serbowie, Rosjanie, czy Białorusini to nie osobne ofiary, ale nieistotny nawóz historii, przypis do wielkiej tragedii holocaustu. A chrześcijaństwo? Staje się ono wehikułem, za pomocą którego wiele środowisk żydowskich bez oporów i żenady może przypisywać innym winę i opowiadać, że wszyscy goje mają krew na rękach. Dla polskiej osobnej pamięci, dla polskich ofiar, które ginęły niezależnie od Żydów w ogóle w takim ujęciu nie ma miejsca.

W tej książce próbuję powiedzieć jak do tego doszło. Próbuję pokazać w jaki sposób zbrodnie na jednym narodzie, na Żydach, nagle stały się jedynym symbolem uniwersalnego mordu. Dlaczego współczesny Kościół pogodził się z rolą, jaką narzuciła mu religia holocaustu: praktycznie uznał swoją winę za doprowadzenie do zbrodni, i ogłosił, że będzie zwalczał antysemityzm. Cóż, czasy, kiedy Polacy mogli żyć w naiwnym przekonaniu, że są postrzegani jako współofiary wojny dawno się skończyły. Sakralizacja holocaustu sprawiła, że dokonał się nowy podział ról.

O autorze:
Paweł Andrzej Lisicki (ur. 20września 1966) – polski dziennikarz, publicysta, pisarz, w latach 2006 – 2011 redaktor naczelny dziennika Rzeczpospolita, w latach 2011 – 2012 redaktor naczelny tygodnika Uważam Rze. Od 2013 jest redaktorem naczelnym tygodnika Do Rzeczy , jednego z największych i najbardziej wpływowych pism konserwatywnych w Polsce. Autor zbiorów esejów Nie-ludzki Bóg (1995,2007), Doskonałość i nędza (1997,2008, Nagroda im. Andrzeja Kijowskiego w 1998r.), Punkt oparcia (2000) i Powrót z obcego świata (2006). Wydał też dwa dramaty –Jazon (1999) i Próba (2005) oraz powieść Przerwa w pracy (2009). W 2015 r. ukazała się jego książka Dżihad i samozagłada zachodu, wnikliwa i nad wyraz celna analiza stosunku kościoła katolickiego wobec islamu. Książka wywołała szeroką debatę medialną, ze względu na wagę i aktualność poruszanych w niej zagadnień. Przetłumaczył m.in. Heideggera i narodowy socjalizm Victora Fariasa, Naturę katolicyzmu Karla Adama i Zaćmienie Boga Martina Bubera. Autor wstępów krytycznoliterackich do Theatrum Mundi. Kosmologii i teologii Dantego Alighieri Jacka Grzybowskiego i O miłości Jezusa i innych pism Savonaroli. W latach 2013 – 2014 wydał trylogię poświęconą początkom chrześcijaństwa i historycznej postaci Jezusa z Nazaretu: Kto zabił Jezusa?, Tajemnica Marii Magdaleny, Czy Jezus jest Bogiem. W 2013 roku ukazała się też książka, wywiad rzeka z Lisickim Po prostu Uważam Rze. Publikował wywiady, analizy i komentarze polityczne m.in. w „Rzeczpospolitej„, „Fakcie„, „Dzienniku„, „Uważam Rze”, „Gazecie Wyborczej”, „Wproście”, „Znaku”, „Frondzie”. Stały uczestnik radiowych i telewizyjnych programów publicystycznych, m.in. ”Loży Prasowej” czy, ”Minęła dwudziesta”.

Tytuł: Krew na naszych rękach?
Autor: Paweł Lisicki
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Liczba stron: 800
ISBN: 9788379641741
Cena: 46,90 zł
Data premiery: 9 IX 2016 r.

patronat-medialny-sprawuje-historia-logo

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

2 komentarze

  1. Bilbo pisze:

    Bardzo dobrze, że takie książki powstają.

  2. niukon pisze:

    Na taką książkę czekałam całe dorosłe życie! Serdeczne podziękowania dla Autora, p. Pawła Lisickiego.

Zostaw własny komentarz