Odkopią zaginione miasto. Na terenie średniowiecznego Dzwonowa rozpoczęły się prace archeologiczne


Dzwonowo. Średniowieczne miasto, którego wszystkie ślady istnienia już niemal zniknęły. Prawie wszystkie. Dzięki fotografiom lotniczym wykonanym w 2014 r., naukowcom udało się zlokalizować położenie nieistniejącego już miasta, a teraz na jego terenie rozpoczęły się prace archeologiczne, które już zaowocowały odnalezieniem między innymi kościanych grzebieni, żelaznych noży, okuć pasów i monet.

 Dzwonowo nie jest pierwszym średniowiecznym miastem, które odkryto z wykorzystaniem fotografii lotniczej. W ten sposób ustalono również pierwotną lokalizacje Szamotuł oraz odnaleziono Nieszawę. Nowe odkrycie, nazywano Dzwonowem, w literaturze – gdzie pierwsze informacje o osadzie pochodzą już z początku XIV w/ – występuje ono jednak znacznie częściej pod mianem „Swanow„ lub ”Zwanowo”. Miasto znajduje się w rejonie Puszczy Zielonki.

Prace trwają

 Archeolodzy skupili się na dwóch wykopaliskach. Pierwsze z nich to były cmentarz, wykorzystywany od XIV do XVIII w. Drugie zaś to rynek miejski Dzwonowa.

W toku przeprowadzonych obecnie prac naukowcy przebadali 21 grobów. Pośród pochowanych w nich ciał, jedno miało do ust włożoną monetę, szeląga Zygmunta III Wazy. Cmentarz ten znajdował się w pobliżu kościoła pod wezwaniem św. Michała, który został rozebrany przeszło 250 lat temu.

Zdecydowanie ciekawsze, i bardziej obfite w odkrycia, okazały się jednak badania rynku miejskiego. Podczas prowadzonych tam prac badacze natrafili na pozostałości średniowiecznej zabudowy. Odkryto zachowane piwnice, których ściany wzniesiono z drewna. Prace wykazały, że XIV-wieczna zabudowa jednej z działek doszczętnie się spaliła, jednak niedługo potem przystąpiono do odbudowy domostwa. Z piwnic wydobyto ogromną ilość zabytków, m. in. denara Władysława Łokietka z lat 1312-1333, a także grzebienie, kamienne osełki, żelazne noże i krzesiwa.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz