Po ponad czterdziestu latach zostanie podjęte śledztwo ws. hitlerowskiego obozu w Ravensbrueck |
Prokuratorzy IPN-KŚZpNP wznowią śledztwo ws. obozu w Ravensbrueck, które zostało zawieszone w 1975 r. Aktualnie zbierane są materiały dowodowe przez szczeciński oddział IPN. Początek śledztwa planowany jest na 2017 r.
Przedstawiciel Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu stwierdził, że IPN- KŚZpNP jest w posiadaniu zeznań ponad pięciuset zeznaniami były więźniarek z nazistowskiego obozu.
Dla przypomnienia było w nim więzionych ponad czterdzieści tys. Polek, z których przeżyło tylko osiem tys. kobiet. W KL Ravensbrueck przeprowadzano na nich pseudonaukowe eksperymenty naukowe, a także przeprowadzano masową eksterminację na byłych uczestniczkach Powstania Warszawskiego.
Wznowienie śledztwa spowodowane jest tym, że wiele z byłych pracowników obozu, głownie lekarzy, zostało zwolnionych z więzienia we wczesnych latach pięćdziesiątych i otrzymali zgodę władz niemieckich na wykonywanie zawodu.
Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.
Rawensbrueck pisze się przez w, a nie przez v - tak dla porządku.
W latach pięćdziesiątych istniały dwa państwa niemieckie. Oprawcy obozowi zostali zwolnieni z więzienia (i dopuszczeni do wykonywania zawodu lekarza przez władze NRF, a nie przez władze NRD.
SS-mani z załogi obozu (w tym lekarze obozowi) zostali już postawieni przed sądem i skazani za popełnione zbrodnie. O ile wiem, prawo sprzeciwia się ponownemu sądzeniu za te same przestępstwa. Jaki jest zatem cel śledztwa?