„Nie ma zadań niewykonalnych. Brawurowe operacje izraelskich sił specjalnych” – M. Bar-Zohar, N. Mishal – recenzja


Sajeret Matkal, Szajetet 13, Szaldaga czy Szimszon to nazwy izraelskich jednostek specjalnych, które wsławiły się nie tylko brawurowymi akcjami w walce o utrzymanie niepodległości państwa Izrael. Do ich zadań należy/należało również odbijanie zakładników, likwidacja przywódców organizacji terrorystycznych, a także... uprowadzenie kutrów rakietowych z Cherbourga. Wśród tych komandosów znaleźć możemy wiele nazwisk znanych później z tzw. wielkiej polityki.

niemaMichael Bar-Zohar to najlepszy izraelski specjalista od spraw wywiadu, który doradzał Mosze Dajanowi. Jest także oficjalnym biografem Dawida Ben Guriona oraz Szimona Peresa, a jego książki zostały przetłumaczone na osiemnaście języków. W Polsce w 2012 r. ukazała się książka Mossad. Najważniejsze misje izraelskich tajnych służb, którą Bar-Zohar napisał wspólnie z Nissim Mishalem. Mishal związany jest z izraelską telewizją, ale jest też pisarzem, który współpracował przy recenzowanej pozycji.

Autorzy w swojej najnowszej książce przedstawiają trzydzieści brawurowych akcji wykonanych przez izraelskie jednostki specjalne. Choć nie wszystkie z nich zakończyły się zwycięstwem, a podczas kilku Izrael poniósł ogromne straty, to jednak z całej książki bije duma z tych, którzy w ramach Sił Obrony Izraela nie cofają się przed żadną akcją, która ma jakiekolwiek szanse powodzenia. To także opowieść o standardach, jakimi starają się kierować żołnierze, m.in. zasada czystości broni czy etos oficerski, który zakłada, że dowódca jednostki podejmuje szturm jako pierwszy, stając się przykładem dla podkomendnych. Podkreślają również heroizm Sił Obrony Izraela, które niejednokrotnie muszą reagować pomimo odbywających się obrzędów religijnych, tak jak to miało miejsce podczas wojny Jom Kippur w 1973 r. A przecież podczas tego wielkiego święta, jak opisuje to w swoim wierszu znana izraelska poeta Halina Birenbaum, trzeba: „Uwierzyć że nic nie istnieje poza nimi w tej strasznej świętości/ Ciszy Sądu Najwyższego/ Nie ma polityk – wojen – nędzy żadnej – dobrobytu/ Bo nie widać bo nie słychać ani głosu ani obrazów1.

Nie ma zadań niewykonalnych to porywająco napisana, tocząca się w bardzo szybkim tempie opowieść. Opisy poszczególnych operacji specjalnych wzbogacone są o wspomnienia ich bezpośrednich uczestników. Znajdziemy tu wypowiedzi powszechnie znanych polityków, takich jak Mosze Dajan, Ariel Szaron, bracia Netanjahu czy Ehuda Barak, którzy kiedyś służyli w jednostkach komandosów i brali w nich bezpośredni (bądź pośredni jako najwyżsi dowódcy) udział.

Jeśli chciałoby się porównać recenzowaną pozycję do innej książki tego typu, to nasuwa się nieodparte skojarzenie z amerykańskimi publikacjami dotyczącymi sił specjalnych SEAL. Dominuje bowiem to samo podkreślenie heroizmu, etosu, doskonałego wyszkolenia, determinacji i wiary w słuszność założonych celów. Może więc się wydawać, że całość narracji jest „mocno dęta” i zbyt obficie unurzana w heroiczno-patriotycznym sosie. Trzeba jednak powiedzieć, że Izrael jest państwem, które pozostawione jest samo sobie, a częściej niż z pomocą w utrzymaniu bezpieczeństwa swoich obywateli spotyka się z płynącą z różnych stron falą krytyki i nienawistnych komentarzy.

Książka Nie ma zadań niewykonalnych. Brawurowe operacje izraelskich sił specjalnych jest frapującą lekturą nie tylko dla miłośników wojsk specjalnych. To także obowiązkowa pozycja dla każdego, kto pragnie zrozumieć sytuację geopolityczną państwa Izrael.

 

Plus/minus:

Na plus:

+ sposób prowadzenia narracji

+ podobieństwo do publikacji dotyczących sił specjalnych SEAL

Na minus:

- brak

 

Tytuł: Nie ma zadań niewykonalnych. Brawurowe operacje izraelskich sił specjalnych

Autor: Michael Bar-Zohar, Nissim Mishal

Wydawca: Rebis

Rok wydania: 2016

ISBN: 978-83-83-8062-038-4

Liczba stron: 374

Okładka: twarda z obwolutą

Cena: 49,90 zł

Ocena recenzenta: 10/10

 

Redakcja merytoryczna: Zuzanna Świrzyńska

Korekta: Edyta Chrzanowska

 

  1. H. Birenbaum, Yom Kippur 12.10.2016. []

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz