[Wyniki] „Wielcy polscy podróżnicy, którzy odkrywali świat”, M. i P. Pilichowie |
Tajemniczy zakonnik, który ponad ćwierć wieku przed Marco Polo dotarł w głąb Azji. Na pół legendarny szlachcic, który podbijał świat razem z Wikingami. Pierwszy Polak, który wszedł na piramidę Cheopsa. Polski emir powstaniec, który sprowadził do Polski konie arabskie. Twórca nauki o lodzie. Prekursor.Te i wiele innych historii możecie przeczytać w wyjątkowej książce. Wielcy polscy podróżnicy, którzy odkrywali świat, którą możecie wygrać w naszym konkursie!
Zadanie konkursowe
By mieć szansę na wygranie jednego z egzemplarzy książki należy w terminie do 26 października 2016 r. należało poprawnie odpowiedzieć na pytania:
- Kto jako pierwszy pracował nad mapą geologiczną wybrzeży jeziora Bajkał?
Odp. Jan Czerski - Który Nasz rodak zdobył oba bieguny w ciągu 365 dni?
Odp. Marek Kamiński - Jak nazywa się polski podróżnik, dzięki któremu wiemy nie tylko, skąd wypływa rzeka Amazonka, ale poznaliśmy jej długość?
Odp. Jacek Pałaszkiewicz
Zwycięzcą naszego konkursu jest:
Anna Michalska z Kościerzyny
Ponadto zapisz się do naszego newslettera i potwierdź rejestrację. Oczywiście jeśli wcześniej tego nie zrobiłeś/aś. Szczegóły znajdziesz w ramce na dole strony.
Tutaj możesz zobaczyć wszystkie aktualne trwające konkursy, które organizujemy.
Nagrody
Nagrodę w postaci książki Wielcy polscy podróżnicy, którzy odkrywali świat ufundowanej przez Wydawnictwo Muza.
O książce
Polarnicy, antropolodzy, badacze Syberii i Kaukazu, żeglarze, wybitni uczeni. Z książki Marii i Przemysława Pilichów wyłania się obraz podróżnika w nieco innym, niewspółczesnym znaczeniu. To odkrywca, badacz, naukowiec, który wewnętrzną pasję poznawania nowych miejsc często podporządkowuje wyznaczaniu nowych kierunków, odkrywaniu nieznanych lądów, pracy badawczej z różnych dziedzin nauki. Autorzy przybliżają sylwetki 33 takich Polaków: począwszy od żyjącego w XIII wieku Benedykta Polaka, uznawanego za pierwszego polskiego podróżnika i prekursora polskiej geografii, do profesora Ryszarda Wiktora Schramma – wybitnego biochemika, polarnika i alpinisty.
Opisani w książce podróżnicy byli niekiedy pierwszymi ludźmi, którzy pojawili się wśród nieodkrytych dotąd plemion jako przybysze z zewnątrz, czasem by wbrew grożącemu im niebezpieczeństwu poznać ich kulturę i sposób życia. Często ich pasja podróżowania, czy wręcz misja odkrywcy badacza była okupiona nadludzkim wysiłkiem i pracą w ekstremalnych warunkach, jak w przypadku zesłańców syberyjskich lub polarników. Co zaskakujące, niektórzy z nich, mimo ich wybitnej, cenionej również na świecie działalności, są w Polsce zapomniani. Warto poznać ich historie.
Wśród nich znaleźli się między innymi: Michał Boym, zwany polskim Marco Polo, miłośnik Chin, zgłębiający kulturę i naukę tego kraju, rysownik egzotycznych roślin i zwierząt; Paweł Edmund Strzelecki – pierwszy Polak, który odbył indywidualną podróż dookoła świata, obrońca Indian; Bronisław Malinowski i Jan Kubary – niedoścignieni badacze odległych kultur i rdzennych plemion; Benedykt Dybowski – wybitny zoolog i etnograf, który wraz z innymi opisanymi w książce Sybirakami prowadził badania Bajkału i odległej Kamczatki; Antoni Bolesław Dobrowolski – inicjator polskich wypraw polarnych, twórca nauki o lodzie i pierwszy Polak, który stworzył opis Antarktydy.
Maria i Przemysław Pilichowie – wspólnie są autorami wielu publikacji, m.in. Ziemia kielecka: panorama turystyczna, Ponidzie, Polska. Ilustrowany przewodnik, Nobliści znad Wisły, Odry i Niemna (seria „Ocalić od zapomnienia„), oraz autorami licznych artykułów o tematyce krajoznawczo-turystycznej, m.in. do: „Rzeczpospolitej„, „Życia Warszawy„, „Poznaj Swój Kraj” i ”Poznaj Świat”. Piszą również o kulturze, sztuce i nauce innych krajów, np. Francji, Austrii, Hiszpanii, Włoch i Słowacji. Oboje są przewodnikami turystycznymi, pilotami wycieczek i wykładowcami. Wyróżnieni zostali wieloma odznaczeniami państwowymi, resortowymi i organizacji społecznych.
Tytuł: Wielcy polscy podróżnicy, którzy odkrywali świat
Autorzy: Maria i Przemysław Pilichowie
Wydawnictwo: Muza
Liczba stron: 448
ISBN: 978-83-287-0303-2
Data premiery: wrzesień 2016 r.
Cena: 49,90 zł
Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.
Na pewno dobrą odpowiedzą jest Jacek Pałaszkiewicz byłem pewien że po Amazonce podróżował Jacke Pałkiewicz