Lokalna migracja wraków. Z dna Morza Jawajskiego zniknęły wraki holenderskich okrętów |
- Z dna Morza Jawajskiego zniknęły trzy holenderskie okręty z okresu II wojny światowej, były one uznawane za groby wojenne – poinformował w zeszłą środę minister obrony Holandii. Wszystkie zaginione okręty zostały zatopione przez Japońskie flotę w 1942 roku, podczas bitwy ma Morzu Jawajskim.
Zniknięcie okrętu odkryto przy okazji ekspedycji zorganizowanej z powodu zbliżającej się 75. rocznicy bitwy, w której owe trzy jednostki brały udział. Jak się jednak okazało, w miejscu, w którym powinny znajdować się wraki lekkich krążowników Hr. Ms. De Ruyter i Hr. Ms. Java oraz niszczyciela Ms. Kortenaer, nie było po nich śladu.
Po raz pierwszy na ślad wspomnianych jednostek natrafiono w 2002 roku.
Nie pierwszy taki przypadek
Przy okazji informacji, którą w środę podał holenderski minister, „Guardian” przypomniał o identycznym przypadku. Gazeta podała, że do podobnie niewyjaśnionego zniknięcia doszło w przypadku kilku innych wraków alianckich jednostek zatopionych w trakcie bitwie na Morzu Jawajskim.
Po użyciu specjalistycznego sprzętu i stworzeniu trójwymiarowej mapy dna morskiego, okazało się, że w miejscu, w którym powinny znajdować się wraki pozostały jedynie duże wgłębienia.
Jak donosi „Guardian„, sprawą tą zajęło się już brytyjskie ministerstwo obrony, potępiając ”nieupoważnione zakłócenie spokoju wraków, na których spoczywają ludzkie szczątki” oraz wzywając władze Indonezji do podjęcia działań, mających na celu zapobieżenie temu procederowi.
Złomiarze głębinowi
Holenderskie ministerstwo obrony – podobnie do Brytyjczyków – zdecydowało się podjąć kroki, mające zapobiec znikaniu wraków okrętów. W wydanym przez władze Holandii oświadczeniu czytamy – Zbezczeszczenie grobów wojennych jest poważnym przestępstwem – sugerującym tym samym, że za zniknięciami nie stoją, żadne niezbadane siły, ale ludzie.
Według „Guardiana”, za tajemnicze zniknięcia okrętów odpowiedzialność ponoszą najprawdopodobniej zbieracze złomu, którzy w regionie Azji Wschodniej stali się ostatnio znaczącym problemem. Spowodowane jest to małą głębokością mórz wokół Malezji, Indonezji i Singapuru oraz setkami zatopionych tam, w czasie II wojny światowej, okrętów będących dla zbieraczy łatwym, a przede wszystkim przynoszącym profity, łupem.
Na udział człowieka w zniknięciu wraków, wskazują fragmenty brytyjskiego i holenderskiego krążownika, które wykluczają teorie o ewentualnym samoczynnym przemieszczaniu się okrętów pod wpływem prądów morskich. Nie wyjaśniono jednak, w jaki sposób wraki zostały podzielone przed wydobyciem.
Zbyt odległe, aby było możliwe…
Eksperci cytowani przez BBC zwrócili uwagę, że wraki holenderskich jednostek znajdowały się na głębokości 70 metrów, niemal 100 kilometrów od wybrzeża, w związku z czym operacja ich wydobycia byłaby bardzo skomplikowana i pochłonęłaby dużo czasu, w związku z czym trudno uwierzyć, aby mogła pozostać niezauważona.
Gdyby jednak ktoś podjął się takiej próby, wraki w dalszym ciągu chronione są prawem międzynarodowym, które – pomimo ich zatopienia – nadal traktuje je jako własność państw, w których zostały zarejestrowane jako okręty. Ponadto operacje wydobycia złomu z morskiego dna wymagają oficjalnej zgody.
Indonezyjska marynarka odcina się jednak od sprawy – stwierdzenie, że wraki zniknęły nagle, nie ma żadnego sensu. To podwodne działania, które trwałyby miesiące, może nawet lata - oceni rzecznik Gig Sipasulta, odrzucając ewentualne zarzuty wobec Indonezji i pozostawiając sprawę niewyjaśnioną.
Dotkliwa porażka
Bitwa morska na Morzu Jawajskim miała miejsce 27 lutego 1942 roku podczas II wojny światowej. Alianckie sił, w skład który weszły wówczas jednostki amerykańskie, brytyjskie, holenderskie i australijskie starły się wówczas z flotą Japonii na północ od wyspy Jawa.
Wynikiem bitwy biło całkowite zwycięstwo Japończyków, którzy zmiażdżyli trzon holenderskiej floty w Azji Południowo-Wschodniej, co doprowadziło do poważnego osłabienia Aliantów w tym regionie i pozwoliło Japonii na zdobycie całego terytorium Holenderskich Indii Wschodnich, a więc obecnej Indonezji.
Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.
Faktycznie tajemnicza sprawa.