Obchody roku Henryka Sienkiewicza na Targach Książki Historycznej


„Pomiędzy historią a wyobraźnią – historyczność Trylogii„ czyli cykl imprez w ramach obchodów Roku Henryka Sienkiewicza na Targach Książki Historycznej. W programie m.in. bezpłatne warsztaty dla nauczycieli, ”żywe obrazy” – pokazy w wykonaniu grup rekonstrukcji historycznych i wystawa plenerowa przedstawiająca zabytkowe ilustracje do dzieł Noblisty.

sienkiewiczW ramach obchodów Roku Sienkiewicza, Fundacja Historia i Kultura przygotowała interdyscyplinarny projekt „Pomiędzy historią a wyobraźnią – historyczność Trylogii” przy współpracy biblioteki cyfrowej Polona, Biblioteki Narodowej oraz przy wsparciu Instytutu Książki.

Projekt polega na przeprowadzeniu działań popularyzatorskich i edukacyjnych, skierowanych nie tylko do indywidualnego odbiorcy (wystawa plenerowa z archiwalnymi ilustracjami), ale też do nauczycieli przedmiotów humanistycznych, którzy mają największy wpływ na odbiór dzieł Sienkiewicza przez współczesną młodzież. Podczas szkolenia skierowanego specjalnie do pedagogów, zamierzamy przedstawić nie tylko sylwetkę Henryka Sienkiewicza i jego dorobek, ale też pokazać historyczne realia i historyczną prawdę lub mit w jego twórczości. Kulminacja projektu, odbywającego się w kilku miastach Polski, nastąpi podczas Targów Książki Historycznej w Warszawie. Dobór tematu nie jest przypadkowy, nawiązuje bowiem zarówno do sienkiewiczowskiego jubileuszu, jak również do uczestnictwa w Targach Książki Historycznej wydawców z Ukrainy, co nadaje wydarzeniu wyjątkowy charakter.

W programie nie zabraknie również wydarzeń skierowanych zarówno szerszego odbiorcy jak i do nauczycieli i ich uczniów będą to m.in. dyskusja panelowa uczniów twórczości Henryka Sienkiewicza dzisiaj czy specjalnie na tę okazję przygotowane pokazy „Żywych Obrazów” czyli inscenizacji wybranych fragmentów Trylogii w wykonaniu grup rekonstrukcji historycznej. Wystawa plenerowa przedstawiająca zabytkowe ilustracje do dzieł Henryka Sienkiewicza pokaże jak jego powieści były obierane przez mu współczesnych oraz jak w XIX wieku wyobrażano sobie bohaterów opisywanych przez Noblistę.

Program

  • Wystawa archiwalnych ilustracji do dzieł Henryka Sienkiewicza pod tytułem „Pomiędzy historią a wyobraźnią – Trylogia Henryka Sienkiewicza”
  • Oprowadzanie po wystawie „Pomiędzy historią a wyobraźnią –Trylogia Henryka Sienkiewicza” 24-25.11.2016r. godz. 10.30, 13.00, 14.00
  • Zajęcia warsztatowe prezentujące pomysły pracy nad Trylogią Sienkiewicza dla nauczycieli, 24.11.2016 r. godz. 14.00 *obowiązują zapisy
  • „Żywe obrazy” z Trylogii Henryka Sienkiewicza – pokazy w wykonaniu grup rekonstrukcji historycznych 24-27.11.2016 r., godz. 11.00, 13.30, 14.30
  • Dyskusja panelowa o twórczości Henryka Sienkiewicza dzisiaj 25.11.2016r., godz. 11.30-12.30

Miejsce: namiot konferencyjny przed Arkadami Kubickiego, Zamek Królewski w Warszawie, Plac Zamkowy 4, Warszawa

Udział w warsztatach jest bezpłatny, obowiązują zapisy: ewa.karsinska@historiaikultura.pl, tel. 510924127 (w godz. 8:00-16:00). Prosimy o podanie imienia, nazwiska, nazwy szkoły, numeru kontaktowego. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Zrealizowano ze środków Instytutu Książki w ramach obchodów Roku Sienkiewicza 2016 przygotowanych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dodatkowe informacje:

Szkolenie dla nauczycieli

Szkolenie dla nauczycieli podczas Targów Książki Historycznej odbędzie się 24 listopada 2016 roku o godzinie 14.00. W trakcie szkolenia doświadczeni metodycy przedstawią na podstawie wybranych gotowych scenariuszy lekcji sposoby rozwijania podstawowych tematów zawartych w podstawie programowej szkół ponadpodstawowych w oparciu o dzieła Henryka Sienkiewicza oraz materiały, dzięki którym można w nowoczesnej, atrakcyjnej formie zachęcać młodzież do zainteresowania okresem historycznym opisanym w Trylogii i samą twórczością literacką polskiego noblisty.

Plenerowa wystawa „Pomiędzy historią a wyobraźnią – Trylogia Henryka Sienkiewicza”

Tematem wystawy – tak jak i całego projektu – jest historyczność Trylogii. Trylogia jako dzieło literackie ma charakter nieodzownie związany nie tylko z okresem historycznym, który opisuje, ale też z czasem, w którym powstawała. Chociaż Henryk Sienkiewicz zbierał materiały i posiadał poszerzoną wiedzę historyczną, nie udało mu się uniknąć stereotypów, które funkcjonowały w XIX wieku na temat potopu szwedzkiego czy najazdów tatarskich, a także uogólnień, które musi posiadać powieść. Dziewiętnastowieczni – często wybitni jak Kossak – ilustratorzy powieści Noblisty również nie ustrzegli się drobnych nieścisłości. Pomimo to, a może właśnie dlatego, zarówno dzieła Sienkiewicza jak i ilustracje do nich są dzisiaj cennym źródłem wiedzy historycznej i literackiej.

*24 -27 listopada 2016 Targi Książki Historycznej, Zamek Królewski w Warszawie, Plac Zamkowy 4, 00-277 Warszawa

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz