„Geniusz i obsesja. Wewnętrzny świat Marii Curie” – B. Goldsmith – recenzja


Maria Curie-Skłodowska znana jest dzięki swym odkryciom. Jako dwukrotna laureatka Nagrody Nobla wpisała się do historii nauki, ale czy zdajemy sobie sprawę ile kosztowało ją to poświęcenia? Z iloma przeciwnościami losu musiała się zmierzyć, aby zrealizować swe marzenia? Barbara Goldsmith w swej książce ukazuje właśnie te aspekty życia Marii.

geniusz-i-obsesja-wewnetrzny-swiat-marii-curie-b-iext44534347Nakładem Wydawnictwa Dolnośląskiego ukazała się książka Geniusz i obsesja. Wewnętrzny świat Marii Curie. Jest to biografia uczonej, która przybliża czytelnikowi okoliczności oraz warunki, w jakich przyszło jej pracować.

Losy głównej bohaterki śledzimy już od samego początku, autorka bowiem w przystępny sposób streściła w pierwszych rozdziałach dzieciństwo oraz młodość bohaterki. Duży nacisk położyła tutaj na wychowanie oraz uczucia patriotyczne uczonej. Następnie poznajemy okoliczności w jakich Maria dotarła do Paryża oraz poznała swego przyszłego męża – Piotra. Pozostałe zaś rozdziały ukazują kolejne etapy pracy małżeństwa nad odkryciem promieniotwórczości oraz radu i polonu. Maria w czasie tych prac nie tylko musiała godzić obowiązki uczonej oraz matki, ale także walczyć z powszechnym wówczas lekceważeniem. Traktowano ją bowiem przez cały ten czas jako pomocnicę swego męża a nie jak równorzędnego partnera badań. Jest to więc okres zmagania się nie tylko z własnymi ograniczeniami, ale także ignorancją świata nauki. Wszystko to w niekorzystny sposób odbijało się na jej zdrowiu. Była słaba, przepracowana, ciągle w biegu. Jej stan zaś uległ pogorszeniu po niespodziewanej śmierci Piotra. Zamknęła się w sobie, odsunęła od świata i rodziny. Została sama wraz ze swą nauką.

Książka ta jest godna polecenia wszystkim, którzy chcą lepiej poznać losy Marii Curie. Autorka w sposób bardzo rzetelny podeszła do swojej pracy. Dzięki przeprowadzonym wywiadom z żyjącymi potomkami wybitnej uczonej praca nabrała bardziej osobistego charakteru. Atutem jej jest fakt, iż autorka nie starała się na siłę idealizować bohaterki. Docenia jej poświęcenie dla nauki, walkę o prawa kobiet, ale też nie zapomina wspomnieć o jej trudnych relacjach z dziećmi czy też skandalu obyczajowym, którego była bohaterką. Maria była inteligentną, upartą, ale także kochającą i wrażliwą kobietą, która podobnie jak pozostali chciała spełniać swoje marzenia i mieć szczęśliwe życie.

Dużą zaletą jest także umieszczenie licznych fotografii, wycinków z prasy czy też cytowanie wypowiedzi bliskich zmarłej noblistki. Dodaje to pracy znaczącej wartości.

Na uwagę zasługuję też język i styl prowadzonej narracji. Autorka wprowadziła dużą ilość pojęć chemicznych i fizycznych niezbędnych dla omawianej kwestii, jednak dzięki zawartym objaśnieniom przekazuje tę wiedzę w przystępny dla czytelnika sposób.

Geniusz i obsesja… jest opowieścią o niezwykłej kobiecie, która nie bała się marzyć. Była niezłomna, pewna siebie. Wiedziała, że tylko dzięki ciężkiej pracy jest w stanie zrealizować swe marzenia i udowodnić pozostałym swoją wartość.

 

 

Plus/minus:

Na plus:

+ tematyka

+ zamieszczone fotografie

+ bogata bibliografia

+ przypisy

Na minus:

- brak

                                                  

Tytuł: Geniusz i obsesja. Wewnętrzny świat Marii Curie

Autor: Barbara Goldsmith

Wydawca: Wydawnictwo Dolnośląskie

Rok wydania: 2016

ISBN: 978-83-271-5623-5

Liczba stron: 248

Okładka: twarda

Cena: 39,90 zł

Ocena recenzenta: 9/10

 

Redakcja merytoryczna: Adrianna Szczepaniak

Korekta: Patrycja Grempka

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz