Kaczyński do prezydenta Ukrainy: „odcięcie się od zbrodni UPA warunkiem zbliżenia z Polską”


Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko z okazji 25. rocznicy uznania przez Polskę niepodległości swojego kraju przybył dziś do Warszawy z wizytą. Podczas spotkania z Jarosławem Kaczyńskim usłyszał, że „stanowcze odcięcie się Ukrainy od zbrodni UPA jest warunkiem zarówno zbliżenia z Polską, jak i Europą”.

Jarosław Kaczyński / fot. Adrian Grycuk, CC-BY-SA 3.0

Jarosław Kaczyński / fot. Adrian Grycuk, CC-BY-SA 3.0

Jak podała Polskiej Agenci Prasowej rzeczniczka klubu Prawa i Sprawiedliwości Beata Mazurek rozmowa polityków trwała dwie godziny. Lider PiS zapewniał Poroszenkę o pełnym poparciu Polski dla starań Ukrainy w dążeniu do Unii Europejskiej.

Jednak warunkiem zbliżenia polsko-ukraińskiej pozostaje jednoznaczne odcięcie się ukraińskich władz o zbrodni UPA dokonanej na ludności Polski. Wątki historyczne były istotnym elementem rozmowy.

Wcześniej prezydent Petro Poroszenko spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą. Obydwaj prezydenci wzięli wówczas udział w zorganizowanej w Belwederze konferencji Forum Przywództwa. Wizyta została zorganizowana w 25. rocznicę uznania przez Polskę niepodległości Ukrainy.

O tym, czym była rzeź Wołynia przeczytasz tutaj.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

3 komentarze

  1. Bilbo pisze:

    Ciekawe, co to znaczy w praktyce? Koniec bliskich kontaktów z Ukrainą? Fajnie, to od razu oddajmy ją Rosji i Niemcom.

  2. zdzicho pisze:

    banderowców nie żal...

Zostaw własny komentarz