Dwa wydarzenia upamiętniające polskie ofiary lat 1937-1941


Marszałek Senatu RP odwiedził miejsce pochówku ofiar stalinowskich na Białorusi, a w Moskwie stowarzyszenie „Memoriał” zaprezentowało książkę dotyczącą tzw. operacji polskiej.

 Z wizytą na Białorusi przebywa marszałek Stanisław Karczewski, który przeprowadza rozmowy z wysokimi urzędnikami Białorusi, w tym z prezydentem Aleksandrem Łukaszenką oraz przewodniczącym parlamentu Michaiłem Miasnikowiczem, na temat pochówku ofiar stalinowskich sprzed 1941 r. Marszałek Senatu RP odwiedził Kuropaty, miejsce spoczywania tysięcy zamordowanych przez NKWD. Polska złożyła wieńce oraz zapaliła znicze w miejscu pamięci.

Krzyże na uroczysku Kuropaty

Krzyże na uroczysku Kuropaty

Jednocześnie, w Moskwie, stowarzyszenie „Memoriał” zaprezentowało książkę dotyczącą represji stalinowskich wobec ludności polskiej przebywającej na Kubaniu w latach 1937-1938. Publikacja przedstawia mały wycinek z tzw. operacji polskiej i związane z tym wydarzenia w Kraju Krasnodarskim. W przeciągu roku NKWD aresztowało ponad dwa tysiące przebywających tam Polaków, z których około dziewięćdziesiąt proc. zostało rozstrzelanych. Ponadto w książce umieszczono krótkie biogramy ofiar wraz z fotografiami, pozyskanymi z archiwów rodzinnych.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz