„Krótka historia filozofii” – N. Warburton – recenzja


Filozofia obecna jest, w mniejszym lub większym zakresie, na każdym szczeblu edukacji. Zazwyczaj jest kojarzona z dość absurdalnymi rozważaniami, pokrętnym tokiem myślenia i w ogóle czymś, co utrudnia uczniom/studentom życie. Ewentualnie jako kierunek studiów produkujący samych bezrobotnych. Z tym stereotypem można walczyć propagując historię myśli jako ciekawy, treściwy i łatwo przystępny wywód.

Nigel Warburton jest filozofem i popularyzatorem filozofii, którego można bez problemu odnaleźć w sieci. Prowadzi dwa blogi i audycje radiowe w BBC. Ma także dość specyficzne podejście do opisywania historii filozofii, a jego książki cieszą się dużym uznaniem. Jak to kiedyś mówiono: ucząc bawi, bawiąc uczy. Niewątpliwie dość swobodne podejście do uprawianej przez siebie dyscypliny powoduje, że jest w stanie zainteresować swoich odbiorców nawet bardzo nudną teorią filozoficzną.

Książka Krótka historia filozofii składa się z czterdziestu rozdziałów, z których każdy liczy kilka stron. Opisując rozwój myśli od czasów Sokratesa do Petera Singera uutor nie tylko przekazuje niezbędne informacje dotyczące danego kierunku myśli. Przede wszystkim zabiera czytelnika w podróż przez frapujące, a niejednokrotnie kuriozalne historie z życia filozofów. Nie można nie uśmiechnąć się w duchu czytając o sceptycznym Pyrronie, który gdyby żył dzisiaj byłby faworytem do Nagrody Darwina (choć może grono jego przyjaciół postarałoby się bardzo i zapobiegło jakiemuś jego spektakularnemu wypadkowi).

Właśnie ta lekka narracja, często „puszczająca oko” do czytelnika, powoduje, że nawet nie wiemy kiedy przyswajamy sobie ogrom informacji. Poznajemy najistotniejsze założenia danego nurtu filozoficznego, a także umiemy powiązać je z odpowiednimi nazwiskami. Sprawia to, że książkę swobodnie można podsunąć młodzieży. Nie odstręczy ich objętość czy trudność przyswojenia języka autora. Bez wątpienia przyda się licealistom czy studentom studiów humanistycznych, gdzie często w jakiejś formie pojawia się filozofia.

Jednak przyswajanie wiedzy nie jest jedyną zaletą recenzowanej pozycji. Poprzez styl narracji autor zachęca do samodzielnego myślenia, zadawania sobie pytań, a także dyskutowania. Przegląd najważniejszych założeń poszczególnych szkół filozoficznych pozwala także na doskonałe uargumentowanie własnych przemyśleń. Pytania o naturę rzeczywistości, paradoks wszechmocnego i wszechwiedzącego Boga czy wyznaczniki dobrego życia są nadal aktualne. Może nie jesteśmy tego do końca świadomi, ale każdy w pewnym momencie życia stawia sobie rozmaite pytania.

Nigel Warburton w swojej Krótkiej historii filozofii wskazał drogę, jaką powinni podążać popularyzatorzy innych nauk, nie tylko tzw. humanistycznych. Nigdy bowiem nie wiadomo czy taka pozycja nie wzbudzi zainteresowania danym kierunkiem badań osoby, która potem stanie się wybitym specjalistą. Niestety, obecnie wydawane wydawnictwa popularyzatorskie często zawierają błędy i dość mylące czytelnika uproszczenia. Od takich pułapek wolna jest praca Warburtona.

 

Plus minus:

Na plus:                                                  

+ prosty język

+ nutka humoru

+ przekazuje najistotniejsze założenia danego nurtu filozoficznego

Na minus:

- brak

 

Tytuł: Krótka historia filozofii

Autor:  Nigel Warburton

Wydawca: RM

Rok wydania: 2016

ISBN: 978-83-7773-557-2

Liczba stron:  256

Okładka: miękka

Cena: 29,99 zł

Ocena recenzenta: 9/10

 

Redakcja merytoryczna: Aleksandra Cyfrowicz

Korekta: Łukasz Konopko

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz