„Knebel. Cenzura w PRL-u” – B. Torański – recenzja |
Cenzura była nieodzownym elementem PRL-u. Dzięki niej władza kontrolowała wizerunek państwa. Zakazywano używania konkretnych słów, a cenzorzy wyłapywali wszelkie aluzje. Jak wyglądała praca artystów w tym okresie? Jak udawało im się oszukać cenzurę? O tym możemy przeczytać w najnowszej książce Błażeja Torańskiego.
Knebel. Cenzura w PRL-u to 21 wywiadów, które przeprowadził Błażej Torański. Jego rozmówcami byli dziennikarze, graficy, ale co warte uwagi także dawni cenzorzy. To właśnie z były cenzorami spotykamy się na ostatnich kartach książki. Poznajemy ich wersję funkcjonowania cenzury. Opowiadają o tym dlaczego zdecydowali się na tę pracę oraz w jakimi wytycznymi kierowali się przy usuwaniu określonych fragmentów.
W książce możemy przeczytać rozmowy m.in. z Janem Pietrzakiem, Krzysztofem Zanussim, Andrzejem Rosiewiczem, Marcinem Wolskim oraz prof. Andrzejem Paczkowskim. Każdy z artystów miał inną styczność z cenzurą. Jednym odrzucano duże fragmenty prac lub zakazywano publikacji na wiele lat. Drugim cenzura praktycznie nic nie wyrzucała. W wywiadach znajdziemy wiele istotnych informacji nie tylko o działach władz PRL-u, ale także jak współcześnie objawia się cenzura. Część z rozmówców nadal nie jest zapraszana na festiwale lub do programów telewizyjnych. Warto również wspomnieć, że niektórzy z artystów przystępowali do partii, jednak nie zawsze chroniło ich to przed usuwaniem fragmentów prac lub zakazem publikacji.
Wydanie publikacji o cenzurze w formie wywiadów było strzałem w dziesiątkę. Czytelnik ma okazję poznać historię z różnych stron. Wydawać by się mogło, że cenzurowano jedynie książki oraz filmy, a tym czasem ingerowano również w obrazy. Z książki dowiemy się jak szkolono przyszłych cenzorów, kto mógł nim zostać oraz jak wyglądała współpraca z wydawnictwem oraz autorem.
Praca została bardzo starannie wydana. Okładka przyciąga wzrok i pomimo że jest miękka to sprawdziła się idealnie. W środku znajdziemy czarno-białe zdjęcia, które umieszczono po każdym rozdziale. Książka została bardzo dobrze przygotowana od strony technicznej. Nie mamy tutaj literówek, rozmazanego tuszu czy źle rozmieszczonego tekstu.
Podsumowując, Knebel. Cenzura w PRL-u to pozycja idealna nie tylko dla osób, które interesują się historią cenzury, ale w ogóle okresem PRL-u. Z rozmów wyłania się kilka pobocznych wątków, które zaciekawią niejednego czytelnika.
Plus minus:
Na plus:
+ forma
+ dobór różnych rozmówców
+ wygląd
+ cenne źródło informacji
Na minus:
- brak
Tytuł: Knebel. Cenzura w PRL-u
Autorzy: Błażej Torański
Wydawca: Zona Zero
Rok wydania: 2016
ISBN: 978-83-946131-0-5
Liczba stron: 280
Okładka: miękka
Cena: 34,90 zł
Ocena recenzenta: 10/10
Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.