Debata: „Rywale na boisku. Przyjaciele na co dzień. Sportowe pojedynki polsko - węgierskie”


Rok Kultury Węgierskiej w Polsce wciąż trwa - do końca 2017 roku. Kilka miesięcy temu Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie prezentowało wystawę czasową pt. Rywale na boisku. Przyjaciele na co dzień. Sportowe pojedynki polsko - węgierskie. 

Wystawa zorganizowana jest wspólnie z Muzeum Sportu i Olimpizmu w Budapeszcie oraz Węgierskim Instytutem Kultury w Warszawie. Epilogiem do niej będzie debata „1000 lat bratanków” na temat historycznych relacji między narodami : polskim i węgierskim, którą przeprowadzimy 18 stycznia bieżącego roku o godzinie 18:00.

Tematów do rozmowy jest naprawdę sporo: sojusze polsko - węgierskie w średniowieczu, Król Polski Ludwik....Węgierski, jego córka - św. Jadwiga, również Król Polski (później Królowa i Patronka naszego kraju), Władysław III Warneńczyk, Stefan Batory, Józef Bem, pomoc jaką Węgrzy udzielili Polakom w krytycznych dla nas chwilach - w lecie 1920 roku i w czasie II Wojny Światowej, postawa Korpusu Węgierskiego wobec Powstania Warszawskiego. Osobna sprawą, której nie wolno pominąć jest solidarność Polaków z Węgrami w 1956 roku. Przed prelegentami: Grzegorzem Górnym, Pawłem Lisickim i Janoszem Tischlerem stoi zatem niełatwe zadanie. Nie wątpimy że mu sprostają.

Wszyscy nasi goście będą mieli możliwość zadawania pytań prelegentom a po dyskusji oferujemy drobny poczęstunek - gorącą kawę, herbatę i coś słodkiego.

Przypomnijmy więc: 18 stycznia, godzina 18:00, Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, ul. Wybrzeże Gdyńskie 4, debata - 2 piętro, poczęstunek - 4 piętro, wstęp wolny.

* * *

Zobacz więcej ciekawych wydarzeń historycznych w naszym kalendarzu. Tam też znajdziesz informacje o tym jak zgłosić nam historyczne przedsięwzięcia, o których napiszemy lub poprosić nas o patronat medialny nad wydarzeniem.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz