Historia w telewizji w weekend i pozostałe dni tygodnia (20-26 stycznia 2017)


Historia w telewizji, czyli subiektywny wybór programów związanych z historią, które możecie zobaczyć w ciągu nadchodzących siedmiu dni. Przegląd obejmuje zarówno główne jak i tematyczne kanały telewizyjne. W każdy piątek zestawienie na weekend i pozostałe dni tygodnia.

program-tv-telewizja-279x300Program obejmuje bezpłatne kanały znajdujące się na mulitpleksach: TVP1, TVP2, TVP Info, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia, Polsat, Polsat2, TVN, TVN7, TV Puls, TV Puls 2, TV4, TV6, TTV, TV Trwam, Fokus TV, Stopklatka TV oraz kilka wybranych kanałów premium: Canal+, Ale historia+, Kino Polska, Discovery Channel, Discovery Historia, HBO, HBO2, HBO3 i Polsat Viasat History.

Przygotowana ramówka skupia się przede wszystkim na filmach historycznych lub w historycznych realiach osadzonych. Publikujemy go w każdy piątek po południu.

 

 

Weekend

Piątek – 20.01.2017

11:00 – Kino Polska – Epitafium dla Barbary Radziwiłłówny (1982)

Rok 1551. Z Krakowa w kierunku Wilna podąża orszak żałobny Barbary Radziwiłłówny (Anna Dymna). W trakcie podróży zrozpaczony Zygmunt August (Jerzy Zelnik) wspomina dzieje swojej wielkiej miłości i małżeństwa z piękną kobietą. Po śmierci żony - chorej na padaczkę Elżbiety Austriaczki - i ojca Zygmunta Starego (Zdzisław Kozień), młody następca tronu informuje królową Bonę (Aleksandra Śląska) o sekretnych zaślubinach i swoich zamiarach wyniesienia Barbary na tron. Pomimo gwałtownego sprzeciwu matki, sejmu i senatu, Zygmunt August uporczywie trwa w swoim postanowieniu. Wreszcie uzyskuje zgodę na koronację ukochanej. Podczas uroczystej ceremonii Radziwiłłówna traci przytomność. Szybko okazuje się, że jest śmiertelnie chora...

13:45 – Canal + – Amelia Earhart (2009)

Ameryka, lata 20. XX wieku. Młoda Amelia Earhart (Hilary Swank) nie chce, jak swoje rówieśniczki spędzić całego życia u boku męża i gromadki dzieci. Jej marzeniem jest zdobycie licencji pilota. W wieku 24 lat osiąga cel. W 1928 roku właściciel kilku gazet, George Putman (Richard Gere), proponuje jej, by jako pierwsza kobietaw historii wzięła udział w przelocie nad Atlantykiem. Wtedy Amelia jest tylko pasażerem. Cztery lata później sama zasiada za sterami i raz jeszcze pokonuje ten dystans. Po tym wyczynie staje się sławna. Przyjaźni się z wieloma wybitnymi osobistościami m.in. żoną prezydenta USA Eleanor Roosevelt. W życiu prywatnym szczęście jej nie sprzyja. Małżeństwo z Putmanem, którego poślubiła wkrótce po swoich pierwszych wyczynach, nie jest udane. Mężczyzna jest zazdrosny o jej relacje z pilotem, Gene’em Vidalem (Ewan McGregor). Podejrzewa, że mają romans. Latem 1937 roku Amelia decyduje się na odważny krok. Z nawigatorem Fredem Noonanem (Christopher Eccleston) postanawia okrążyć kulę ziemską wzdłuż równika. Filmowa biografia amerykańskiej pionierki lotnictwa.

16:05 – Kino Polska  – Życie raz jeszcze (1964)

Lubelszczyzna, kilka miesięcy po wyzwoleniu. Oddział NSZ atakuje pociąg. Skatowany sekretarz Komitetu Powiatowego PPR Jakuszyn (Tadeusz Łomnicki) ledwie uchodzi z życiem. Po wyjściu ze szpitala wraca do pełnionych obowiązków. Wkrótce, na prośbę młodej działaczki ZWM Anny (Ewa Wiśniewska), interweniuje w sprawie Piotra Grajewskiego (Andrzej Łapicki), byłego oficera RAF-u, teraz żołnierza LWP. Został on bezpodstawnie posądzony o współpracę z bandami. Mimo zabiegów aktywisty Grajewski zostaje skazany na 10 lat więzienia. Represje dotykają także Jakuszyna, który zostaje usunięty ze stanowiska. Rozgoryczona Anna decyduje się na małżeństwo z konformistycznym dziennikarzem Rydzem (Edmund Fetting). Przychodzi rok 1953, umiera Stalin, a potem nadchodzi polityczna odwilż. Jakuszyn awansuje na sekretarza Komitetu Wojewódzkiego, zaś Piotr odzyskuje wolność. Każdy z bohaterów dostaje nową szansę. Autorem scenariusza jest Roman Bratny.

20:00 – Stopklatka TV – Maria Antonina (2006)

1770 rok. Cesarzowa Austrii, Maria Teresa (Marianne Faithfull) doprowadza do ślubu swojej najmłodszej córki, niespełna 14-letniej Marii Antoniny (Kirsten Dunst ) z delfinem Francji Ludwikiem Augustem Burbonem (Jason Schwartzman). Nieobyta w konwenansach Wersalu i słabo wykształcona dziewczyna trafia na pełen intryg i zawiści paryski dwór. Małżeństwo zaaranżowane przez dwa królewskie rody nie należy do udanych. Młodzi mają trudność ze skonsumowaniem związku, a przyszły król Francji woli spędzać czas na polowaniach i ucztach, niż u boku uroczej żony. Ta, wyobcowana i znudzona, oddaje się coraz wymyślniejszym rozrywkom w towarzystwie swej najlepszej przyjaciółki, księżniczki de Polignac (Rose Byrne). Gdy umiera król Ludwik XV (Rip Torn), Maria Antonina zostaje królową. Plotki rozsiewane przez niektóre damy dworu, zwłaszcza byłą faworytę królewską hrabinę du Barry (Asia Argento) i wystawny tryb życia nowych władców sprawiają, że naród jest im nieprzychylny. Wkrótce w Paryżu wybucha rewolucja. Film na motywach powieści Antonii Fraser „Maria Antonina: Podróżprzez życie” otrzymał Oscara za kostiumy i nominację do Złotej Palmy za reżyserię.
20:40 – TVP 2 – 80 milionów (2011)

Oparta na faktach historia młodych działaczy Solidarności, którzy wypłacili z kontazwiązku 80 milionów złotych, nie chcąc dopuścić, by zostały one skonfiskowane. Jesień 1981 roku. Władze PRL-u przygotowują się do wprowadzenia stanu wojennego. Wobec mnożących się prowokacji i rosnącego niepokoju Polacy zaczynają rozumieć, że zbliża się konfrontacja z komunistami. Tuż przed 13 grudnia za sprawą przewodniczącego dolnośląskiej Solidarności Władysława Frasyniuka (Filip Bobek) trzech młodych działaczy - Stanisław Huskowski (Wojciech Solarz), Piotr Bednarz (Maciej Makowski) i Józef Pinior (Krzysztof Czeczot) - wypłaca z wrocławskiego banku 80 milionów związkowych pieniędzy. Udaje im się uprzedzić służby, które 13 grudnia blokują konto. Władze podejmują gorączkowe działania, by odzyskać gotówkę. Rozpoczyna się fascynująca rozgrywka między esbekami a młodymi działaczami. Torby z milionami ukrywa w kurii ówczesny metropolita wrocławski, ksiądz kardynał Henryk Gulbinowicz (Adam Ferency)... Muzycznym motywem przewodnim filmu jest piosenka „My nadal (chcemy być sobą)” - nowa wersja przeboju grupy Perfect z lat 80. Współczesną aranżację przygotowali Abradab i Grzegorz Markowski.

Sobota 21.01.2017

 

16:05 – Kino Polska – Szwadron (1992)

Akcja filmu rozgrywa się na terenie zaboru rosyjskiego w 1863 roku. Nieszczęśliwie zakochany Rosjanin - młody baron Jeremin (Radosław Pazura) - zgłasza się na ochotnika do szwadronu dragonów. Spodziewa się, że piękny mundur i oficerskie szlify zaimponują wybrance jego serca. Pech chce, że w Polsce wybucha akurat powstanie styczniowe i żołnierz musi wyruszyć na front. Niedoświadczony młodzik nie zdaje sobie sprawy, czym w rzeczywistości jest wojna. Wydaje mu się, że będą to kolejne manewry, które szybko zakończą się podporządkowaniem mieszkańców niewielkiego kraju nad Wisłą. Rosjanie napotykają jednak na opór, niezwykłą waleczność i determinację, w wyniku czego powstanie przedłuża się. Dochodzi do coraz krwawszych starć. Jeremin po raz pierwszy spotyka się z okrucieństwami wojny. Doznaje też dodatkowego wstrząsu, gdyż okazuje się, że najbardziej brutalni są jego towarzysze broni. Wśród nich szczególnym bestialstwem odznacza się rotmistrz Dobrowolski (Janusz Gajos) - Polak służący w carskiej armii. Na swoje nieszczęście oficer zakochuje się w Emilii (Katarzyna Łochowska), żarliwej polskiej patriotce. Niezłomność powstańców i ich odwaga budzą u Rosjanina respekt i podziw. Szczególnym szacunkiem darzy bohaterskiego, legendarnego dowódcę powstańców, Markowskiego (Jan Machulski), który wybiera śmierć, by odnieść nad wrogiem choćby tylko symboliczne zwycięstwo. Powstanie zostaje ostatecznie stłumione, ale tacy ludzie jak Jeremin - wrażliwi i myślący, nie czują się zwycięzcami. Wracają do domów z opuszczonymi czołami i utraconą godnością... Scenariusz do filmu powstał na motywach opowiadań ‚Przekazana sztafeta’ i ‚Igła wojewody’ Stanisława Rembeka. Film otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Gdyni na XVI Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Nagrodą uhonorowano także Janusza Gajosa za niezwykle sugestywną rolę Dobrowolskiego.
17:25 – Filmbox Premium – Agora (2009)

Aleksandria, 391 rok naszej ery. Poganie obawiają się szybko rosnącej liczby wyznawców Chrystusa, którzy coraz częściej wywołują zamieszki na głównym placu miasta. Sprawujący władzę w Egipcie cesarz rzymski musi opowiedzieć się po którejś ze stron. W wyniku jego zarządzeń chrześcijanie plądrują imponującą Bibliotekę Aleksandryjską, która mieści najważniejsze księgi i całą spuściznę starożytnych badaczy. Ludzie nauki uciekają ze zrujnowanego budynku ze wszystkim, co mogą unieść. Przewodzi im szanowana w mieście myślicielka, wykładowczyni filozofii platońskiej i wynalazczyni, Hypatia (Rachel Weisz). W tych okolicznościach kobieta zwraca wolność swojemu wiernemu, zakochanemu w niej niewolnikowi Dawusowi (Max Minghella). Ten, pomimo uczuć żywionych do Hypatii, dołącza do chrześcijan. Z biegiem lat coraz więcej pogan przyjmuje chrzest. Wśród nich jest także najlepszy uczeń Hypatii, Orestes (Oscar Isaac), który wkrótce obejmuje funkcję prefekta Aleksandrii. Wyznawcy czysto naukowego pojmowania świata stanowią coraz bardziej prześladowaną mniejszość. Sytuacja Hypatii i jej współpracowników pogarsza się, gdy władzę przejmuje bezwzględny przywódca chrześcijański, Cyryl (Sami Samir).

19:15 – Canal + - Sufrażystka (2015)

Bez tych kobiet historia potoczyłaby się inaczej. Były wyzwolone i silne, domagały się praw - wyborczych, moralnych i obywatelskich. Lekceważono je publicznie, wyśmiewano, wreszcie uznano za zagrożenie dla świętości instytucji rodziny, dla męskiego honoru oraz porządku świata, a nawet dla boskich praw. Sufrażystki trafiały do więzień, były piętnowane. Jednak ich nieustająca walka doprowadziła wreszcie - w XIX i na początku XX wieku - do przyznana im praw wyborczych. Prowadzona przez nie walka zmieniła historię, miała wpływ na zawiązanie się ruchów emancypacyjnych i zapoczątkowała przemiany społeczne. W rolach głównych wystąpiły: Helena Bonham Carter („Alicja w Krainie Czarów”) i Carey Mulligan („Była sobie dziewczyna”).
20:10 – Polsat – Jak rozpętałem II wojnę światową (1969)

Franek Dolas (Marian Kociniak) w przebraniu sanitariusza bierze udział w ewakuacji rannych włoskich żołnierzy z Afryki. Razem z nimi płynie do Włoch. Wkrótce znów musi uciekać - tym razem sprzed włoskiego trybunału wojskowego. Niemcy aresztują go jako dezertera i wysyłają na front wschodni. Franek wyskakuje jednak z samolotu i ląduje na spadochronie w Polsce, na drzewie w przyklasztornym ogrodzie. Udaje mu się dostać do oddziału partyzantów, w którym służy jego znajomy, Józek Kryska (Wirgiliusz Gryń). Po wielu przygodach i perypetiach zdobywa zaufanie partyzantów. Wreszcie czuje, że jest wśród swoich.
23:05 – TVN Fabuła – Byliśmy żołnierzami (2002)

Weteran wojny w Korei, podpułkownik Hal Moore (Mel Gibson) wraz z żoną (Madeleine Stowe) i dziećmi przybywa na ćwiczenia do obozu w Georgii. Szkoleniem świeżo upieczonych żołnierzy zajmuje się lojalny wobec dowódcy sierżant Plumley (Sam Elliott). Jeden z rekrutów, Bruce Crandall (Greg Kinnear), wsławia się podczas ćwiczeń wyjątkową brawurą. Przychodzi dzień odlotu do Wietnamu... Rozpoczyna się jedna z najbardziej krwawych bitew w historii Stanów Zjednoczonych - w dolinie La Drang nazwanej wkrótce Doliną Śmierci. 14 listopada 1965 roku Moore i jego 400 żołnierzy z elitarnej amerykańskiej dywizji bojowej zostaje otoczonych przez 2000 żołnierzy Wietnamu Północnego. Giną ludzie, amerykańskie oddziały są już nieliczne, ale kontynuują walkę, bo zdają sobie sprawę, że to jedyny sposób na przetrwanie. Trwająca trzy doby bitwa pochłonęła setki ofiar i była pierwszym spotkaniem Amerykanów z regularną armią wietnamską. Film powstał na podstawie książki Harolda G. Moore’a i reportera Josepha L. Gallowaya, uczestników bitwy w dolinie La Drang.
Niedziela 22.01.2017

8:00 – TVP Kultura – Pan Wołodyjowski (1968)

Przełom lat 60. i 70. XVII w. Ku wielkiemu żalowi przyjaciół pułkownik Michał Wołodyjowski (Tadeusz Łomnicki) po śmierci narzeczonej wstępuje do klasztoru. Zagłoba (Mieczysław Pawlikowski) fortelem zabiera go z zakonu do rzekomo ciężko chorego przyjaciela, Ketlinga (Jan Nowicki). Wołodyjowski i Zagłoba spotykają panią stolnikową Makowiecką (Hanka Bielicka), siostrę Michała, i jej dwie wychowanice - Krzysię Drohojowską (Barbara Brylska) i Basię Jeziorkowską (Magdalena Zawadzka). Wołodyjowski z wzajemnością zakochuje się w Krzysi i wkrótce się zaręczają. Dziewczyna jednak zakochuje się w przystojnym Ketlingu. Mały Rycerz, nie chcąc stać na ich drodze do szczęścia, zwalnia Krzysię z danego słowa. Tymczasem Basia wyznaje Michałowi miłość. Mały Rycerz oświadcza się dziewczynie. Wkrótce się pobierają, a hetman Sobieski (Mariusz Dmochowski) mianuje Wołodyjowskiego komendantem stanicy w Chreptiowie, na wschodnich krańcach Rzeczypospolitej. Wśród żołnierzy Michała jest Tatar Azja Mellechowicz (Daniel Olbrychski). Jest synem chana Tuhaj-beja i potajemnie utrzymuje kontakty z wrogami Polski. Planuje zdradę, ale przedtem chce zdobyć Baśkę. Do Chreptiowa przyjeżdża Adam Nowowiejski (Marek Perepeczko), jego ojciec (Władysław Hańcza) i siostra Ewa (Irena Karel). Wielka superprodukcja końca lat 60.
9:15 – TVP 1 – Paweł VI (2008)

1920 rok. Młody duchowny Giovanni Battista Montini (Fabrizio Gifuni) otrzymuje święcenia kapłańskie. Wkrótce zaczyna pracę jako duszpasterz w Rzymie, a w 1923 roku zostaje sekretarzem nuncjusza apostolskiego w Polsce. W kolejnych latach staje się jednym z najbliższych współpracowników kardynała Eugenio Pacelliego, który w 1939 roku zostaje wybrany papieżem. W czasie swojej posługi Giovanni jest m.in. świadkiem zdobywania władzy przez faszystów, a także licznych okrucieństw wojny. 1 listopada 1954 zostaje wyznaczony na arcybiskupa Mediolanu. Dziewięć lat później, na konklawe po śmierci Jana XXIII kardynałowie wybierają go na papieża. Paweł VI rozpoczyna swój pontyfikat.
10:55 – Filmbox Premium – Królowa (2006)

Latem 1997 roku w wypadku samochodowym ginie księżna Diana. Tysiące ludzi w Anglii pogrąża się w żałobie i składa kwiaty pod pałacem Buckingham. Tymczasem rodzina królewska przebywa jeszcze w swojej letniej siedzibie, w zamku Balmoral i nie wypowiada się na temat śmierci uwielbianej przez cały naród Diany. Ich brak reakcji zostaje negatywnie odebrany przez opinię publiczną. Nowo wybrany premier Tony Blair (Michael Sheen) ostrzega królową Elżbietę II (Helen Mirren), że jej postawa może doprowadzić do utraty zaufania społecznego. Opinie członków rodziny królewskiej są podzielone. Karol (Alex Jennings) uważa, że Dianie należy się odpowiednia ceremonia. Książę Filip (James Cromwell) i królowa matka (Sylvia Syms) są innego zdania. Sytuacja robi się coraz bardziej napięta. Konserwatywni potomkowie dynastii Windsorów muszą uświadomić sobie, że nastały zupełnie inne czasy. W 2007 roku „Królowa” otrzymała pięć nominacji do Oscara, z czego jedną statuetkę. To pierwszy film, który w takim stopniu obnażył prywatność rodziny królewskiej.

12:35 – TVP 4 – Okręt (1997)

Rok 1942. Podczas Bitwy o Atlantyk niemieckie okręty podwodne niszczyły konwoje statków aliantów. Odkąd floty przemierzające atlantyckie szlaki zostały wzmocnione o eskortę niszczycieli, „polowania” U-Bootów kończyły się niepowodzeniem. Jeden z okrętów, U-96, wyrusza z bazy goszcząc na swoim pokładzie korespondenta wojennego, porucznika Wernera (Herbert Grönemeyer). Jego zadaniem jest opisanie codziennego życia na okręcie. Z biegiem dni, reporter poznaje członków załogi i odkrywa ich osobowości. Dowodzony przez Willenbrocka (Jürgen Prochnow) U-Boot nie ma konkretnych rozkazów, jego zadaniem jest zatapianie każdego wrogiego okrętu, który znajdzie się w zasięgu torped. Słynna ekranizacja bestsellerowej powieści Lothara-Günthera Buchheima, uważana za jeden z największych sukcesów niemieckiego kina, wyróżniona licznymi nagrodami i aż 6 nominacjami do Oscara. Wydana w 1997 roku wersja reżyserska filmu, wzbogacona o sceny, jakie nie znalazły się w oryginalnej wersji kinowej i dodatkowo zrekonstruowana cyfrowo.

13:45 – Kino Polska – Ziemia Obiecana (1974)

Epicki obraz konfliktów kapitalistycznej Łodzi końca XIX w. ukazany przez pryzmat błyskotliwej kariery trzech zaprzyjaźnionych przemysłowców. Syn polskiego ziemianina Karol Borowiecki (Daniel Olbrychski), Żyd Moryc Welt (Wojciech Pszoniak) i Niemiec Maks Baum (Andrzej Seweryn) dzięki podstępowi bogacą się i postanawiają założyć w Łodzi fabrykę włókienniczą. Walczą o jej budowę z rekinami miejscowego przemysłu i dzielnie pokonują wszelkie trudności. Karol jest zmuszony sprzedać cały rodzinny majątek. Wkrótce zaczyna spotykać się z Lucy Zuckerową, młodą żoną bogatego fabrykanta. Kiedy towarzyszy jej potajemnie w podróży do Berlina, dowiaduje się, że jego fabryka spłonęła. Niestety, nie była ubezpieczona. Okazuje się, że przedsiębiorstwo zostało podpalone na polecenie zazdrosnego męża Lucy (Kalina Jędrusik). Przed całkowitą katastrofą uratować go może tylko zerwanie z narzeczoną Anką (Anna Nehrebecka) i ślub z Magdą, córką niemieckiego multimilionera. Za cenę rezygnacji z młodzieńczych ideałów zostaje wielkim łódzkim kapitalistą. Adaptacja powieści Władysława Reymonta była ogromnym przedsięwzięciem produkcyjnym i została zrealizowana w rekordowym tempie 77 dni zdjęciowych. Wątek Karola i Anki tylko w powieści znajduje szczęśliwe zakończenie. Film otrzymał wiele nagród na międzynarodowych festiwalach filmowych, a w 1976 roku nominację do Oscara.
16:10 – HBO – Testament młodości (2014)

Rok 1914. Idealistka Vera Brittain (Alicia Vikander) jest studentką Oksfordu. Wybuch wojny odmienia jej życie. Dziewczyna postanawia porzucić uniwersytet. Zostaje pielęgniarką, by nieść pomoc walczącym żołnierzom. Dziewczyna staje się świadkiem okrutnych wydarzeń na froncie. Na własne oczy obserwuje dramat młodych ludzi, którzy oddają swoje życie za ojczyznę. Powołanie do wojska otrzymują jej brat Edward (Taron Egerton), narzeczony Roland (Kit Harington) oraz przyjaciele Victor (Colin Morgan) i Geoffrey (Jonathan Bailey). Los nie oszczędza wrażliwej wolontariuszce cierpień. Adaptacja bestsellerowych pamiętników autorstwa feministki, pisarki i pacyfistki Very Brittain.
20:45 – TVP Kultura – Leśmian (1990)

Fabularyzowana biografia Bolesława Leśmiana (Piotr Bajor). Głównym wątkiem opowieści o życiu poety jest jego związek z Teodorą Lebenthal (Iwona Katarzyna Pawlak), którą poznał w wakacje 1917 roku. Twórcy filmu postawili sobie za cel przełożenie Leśmianowskiej wizji świata na język filmu. Wykorzystano w nim m.in. wspomnienia Izabeli Czajki-Stachowicz, Jana Brzechwy i Edwarda Kozikowskiego.

 

Poniedziałek 23.01.2017

6:25 – Canal + – Most szpiegów (2015)

Historia amerykańskiego prawnika, który zostaje zaangażowany w negocjacje dotyczące wymiany więźniów z władzami radzieckimi. Lata 50. XX wieku, okres zimnej wojny. Na terenie ZSRR jest przetrzymywany amerykański pilot wojskowy, Francis Gary Powers (Austin Stowell). Władze CIA wysyłają do Rosji sowieckiej amerykańskiego prawnika Jamesa B. Donovana (Tom Hanks). Ma on pomóc w uwolnieniu Powersa i wymianie go na rosyjskiego szpiega Rudolfa Abela (Mark Rylance), aresztowanego w Stanach. Scenariusz filmu Stevena Spielberga, współtworzony przez braci Coen, został zainspirowany autentyczną historią. Za drugoplanową rolę Mark Rylance otrzymał Oscara.
11:00 – Kino Polska – Człowiek z żelaza (1981)

Sierpień 1980 roku. Dziennikarz radiowy Winkel (Marian Opania) otrzymuje polecenie zrobienia reportażu, który skompromitowałby Macieja Tomczyka (Jerzy Radziwiłowicz), aktywnego działacza strajkowego w Stoczni Gdańskiej. Dziennikarz jedzie do Trójmiasta z częściowo zebranymi materiałami. Tam spotyka swojego dawnego znajomego, Dzidka (Bogusław Linda). Kolega opowiada mu o Tomczyku, którego zna ze studiów. Winkel poznaje prawdę o działalności mężczyzny i dramatycznej śmierci jego ojca, Mateusza Birkuta. Uzyskuje również widzenie z Agnieszką (Krystyna Janda) - autorką filmu o Birkucie z 1976 roku, a obecnie żoną Macieja - która po raz kolejny trafiła do więzienia za działalność antyrządową. Kontakt z rodziną Tomczyka, jego przyjaciółmi oraz ludźmi ze stoczni odmienia cynicznego dziennikarza. Zafascynowany ideą Solidarności postanawia nie robić zleconego reportażu.
12:35 – Filmbox Extra – Agora (2009)

Aleksandria, 391 rok naszej ery. Poganie obawiają się szybko rosnącej liczby wyznawców Chrystusa, którzy coraz częściej wywołują zamieszki na głównym placu miasta. Sprawujący władzę w Egipcie cesarz rzymski musi opowiedzieć się po którejś ze stron. W wyniku jego zarządzeń chrześcijanie plądrują imponującą Bibliotekę Aleksandryjską, która mieści najważniejsze księgi i całą spuściznę starożytnych badaczy. Ludzie nauki uciekają ze zrujnowanego budynku ze wszystkim, co mogą unieść. Przewodzi im szanowana w mieście myślicielka, wykładowczyni filozofii platońskiej i wynalazczyni, Hypatia (Rachel Weisz). W tych okolicznościach kobieta zwraca wolność swojemu wiernemu, zakochanemu w niej niewolnikowi Dawusowi (Max Minghella). Ten, pomimo uczuć żywionych do Hypatii, dołącza do chrześcijan. Z biegiem lat coraz więcej pogan przyjmuje chrzest. Wśród nich jest także najlepszy uczeń Hypatii, Orestes (Oscar Isaac), który wkrótce obejmuje funkcję prefekta Aleksandrii. Wyznawcy czysto naukowego pojmowania świata stanowią coraz bardziej prześladowaną mniejszość. Sytuacja Hypatii i jej współpracowników pogarsza się, gdy władzę przejmuje bezwzględny przywódca chrześcijański, Cyryl (Sami Samir).
15:55 – Kino Polska - Szwadron (1992)
Akcja filmu rozgrywa się na terenie zaboru rosyjskiego w 1863 roku. Nieszczęśliwie zakochany Rosjanin - młody baron Jeremin (Radosław Pazura) - zgłasza się na ochotnika do szwadronu dragonów. Spodziewa się, że piękny mundur i oficerskie szlify zaimponują wybrance jego serca. Pech chce, że w Polsce wybucha akurat powstanie styczniowe i żołnierz musi wyruszyć na front. Niedoświadczony młodzik nie zdaje sobie sprawy, czym w rzeczywistości jest wojna. Wydaje mu się, że będą to kolejne manewry, które szybko zakończą się podporządkowaniem mieszkańców niewielkiego kraju nad Wisłą. Rosjanie napotykają jednak na opór, niezwykłą waleczność i determinację, w wyniku czego powstanie przedłuża się. Dochodzi do coraz krwawszych starć. Jeremin po raz pierwszy spotyka się z okrucieństwami wojny. Doznaje też dodatkowego wstrząsu, gdyż okazuje się, że najbardziej brutalni są jego towarzysze broni. Wśród nich szczególnym bestialstwem odznacza się rotmistrz Dobrowolski (Janusz Gajos) - Polak służący w carskiej armii. Na swoje nieszczęście oficer zakochuje się w Emilii (Katarzyna Łochowska), żarliwej polskiej patriotce. Niezłomność powstańców i ich odwaga budzą u Rosjanina respekt i podziw. Szczególnym szacunkiem darzy bohaterskiego, legendarnego dowódcę powstańców, Markowskiego (Jan Machulski), który wybiera śmierć, by odnieść nad wrogiem choćby tylko symboliczne zwycięstwo. Powstanie zostaje ostatecznie stłumione, ale tacy ludzie jak Jeremin - wrażliwi i myślący, nie czują się zwycięzcami. Wracają do domów z opuszczonymi czołami i utraconą godnością... Scenariusz do filmu powstał na motywach opowiadań ‚Przekazana sztafeta’ i ‚Igła wojewody’ Stanisława Rembeka. Film otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Gdyni na XVI Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Nagrodą uhonorowano także Janusza Gajosa za niezwykle sugestywną rolę Dobrowolskiego.
17:50 – Filmbox Extra – Królowa (2006)

Latem 1997 roku w wypadku samochodowym ginie księżna Diana. Tysiące ludzi w Anglii pogrąża się w żałobie i składa kwiaty pod pałacem Buckingham. Tymczasem rodzina królewska przebywa jeszcze w swojej letniej siedzibie, w zamku Balmoral i nie wypowiada się na temat śmierci uwielbianej przez cały naród Diany. Ich brak reakcji zostaje negatywnie odebrany przez opinię publiczną. Nowo wybrany premier Tony Blair (Michael Sheen) ostrzega królową Elżbietę II (Helen Mirren), że jej postawa może doprowadzić do utraty zaufania społecznego. Opinie członków rodziny królewskiej są podzielone. Karol (Alex Jennings) uważa, że Dianie należy się odpowiednia ceremonia. Książę Filip (James Cromwell) i królowa matka (Sylvia Syms) są innego zdania. Sytuacja robi się coraz bardziej napięta. Konserwatywni potomkowie dynastii Windsorów muszą uświadomić sobie, że nastały zupełnie inne czasy. W 2007 roku „Królowa” otrzymała pięć nominacji do Oscara, z czego jedną statuetkę. To pierwszy film, który w takim stopniu obnażył prywatność rodziny królewskiej.

20:30 – TVP 1 – Colette (2013)

Trwa II wojna światowa. Vili (Jiří Mádl), Czech żydowskiego pochodzenia, jest więźniem w Auschwitz. Pewnego dnia poznaje pochodzącą z Belgii Colette (Clémence Thioly), której pomaga uniknąć skierowania do komór gazowych. Wkrótce piękną więźniarkę zauważa też brutalny oficer SS, Weisacker (Eric Bouwer), który kieruje ją do pracy w warsztacie. Tam ma ona przeszukiwać osobiste rzeczy nowych więźniów i zabierać wszystkie wartościowe przedmioty. Jej bliskim współpracownikiem zostaje Vili. Parę szybko zaczyna łączyć uczucie. Razem próbują przetrwać w obozie. W końcu zaczynają planować wspólną ucieczkę...Scenariusz filmu oparty jest na wspomnieniach pisarza Arnošta Lustiga.
23:50 – HBO – Podróż do Nowej Ziemi (2005)

Początek XVII wieku. Angielskie okręty przybijają do brzegów Ameryki. Przybysze zakładają kolonię - Jamestown. Jeden z Anglików, młodykapitan John Smith (Colin Farrell), zostaje porwany przez miejscowych Indian, gdy próbuje z nimi handlować. Córka indiańskiego wodza Powhatana (August Schellenberg), Pocahontas (Q’Orianka Kilcher), zakochuje się w przystojnym przybyszu i prosi ojca o darowanie mu życia. Młodzistają się sobie bliscy. Jednak, gdy Indianie orientują się, że obcy nie zamierzają opuścić ich ziem, rozpoczyna się wojna. Po pewnym czasie Smith, dotychczasowy naczelnik Jamestown, zostaje odesłany z powrotem do Anglii. Na jego miejsce przybywa zamożny plantator tytoniu John Rolfe (Christian Bale). Mówi on Pocahontas, że jej ukochany utonął w trakcie morskiej podróży. Wkrótce zostaje mężem pięknej Indianki, ucywilizowanej przez Anglików. Po latach Pocahontas dowiaduje się, że Smith żyje. Kolejna ekranizacja legendy o miłości indiańskiej księżniczki Pocahontas i angielskiego żeglarzaJohna Smitha.

Wtorek 24. 01.2017

12:15 – Cinemax 2 – Andriej Rublow (1969)

Film poświęcony życiu Andrieja Rublowa, słynnego malarza ikon, który żył na przełomie XIV i XV wieku. Lata jego życia to okres burzliwych wydarzeń historycznych: napaści tatarskich, powstań chłopskich i wreszcie zjednoczenia ziem ruskich pod berłem władców moskiewskich. Obraz składa się z ośmiu epizodów - oddzielnych opowieściami, które łączy postać głównego bohatera - opatrzonych tytułami i datami. Akcja rozpoczyna się w 1400 r., gdy do Moskwy wyruszają trzej malarze-mnisi: Andriej Rublow (Anatolij Sołonicyn), Kiriłł (Iwan Łapikow) i Danił Czarny (Nikołaj Grinko). Chcą zostać uczniami sławnego mistrza, Teofana Greka (Nikołaj Siergiejew). Najbardziej marzy o tym Kiriłł, ale artysta zaprasza do Moskwy Rublowa. Z wyjazdem i bliższym poznaniem mistrza Andriej wiąże wielkie nadzieje. Tymczasem zawiedziony i zazdrosny o talent towarzysza Kiriłł wyrusza w świat. W 1408 r. Rublow udaje się do Władymiru, by malować tamtejszy sobór. Coraz częściej rozmyśla o swoim posłannictwie. Nie chce tworzyć zgodnie ze starymi kanonami. Tatarzy napadają na gród i dokonują rzezi mieszkańców. Stając w obronie napastowanej dziewczyny, mnich zabija jednego z najeźdźców. Zabójstwo człowieka staje się dla niego prawdziwym szokiem i grzechem nie do odkupienia. Przestaje malować. Składa ślub milczenia i ukrywa się w jednym z monasterów. Mija 11 lat. Na Rusi szerzy się zaraza. Boriska, syn zmarłego ludwisarza, podejmuje się zbudowania wielkiego dzwonu. Wielki upór i wiara młodego rzemieślnika odmieniają Rublowa. Postanawia znów zacząć tworzyć.Jeden z głośniejszych filmów Andrieja Tarkowskiego, wyróżniony w 1969 roku na festiwalu w Cannes nagrodą FIPRESCI.

12:30 – Kino Polska – Ziemia obieca (1974)

Epicki obraz konfliktów kapitalistycznej Łodzi końca XIX w. ukazany przez pryzmat błyskotliwej kariery trzech zaprzyjaźnionych przemysłowców. Syn polskiego ziemianina Karol Borowiecki (Daniel Olbrychski), Żyd Moryc Welt (Wojciech Pszoniak) i Niemiec Maks Baum (Andrzej Seweryn) dzięki podstępowi bogacą się i postanawiają założyć w Łodzi fabrykę włókienniczą. Walczą o jej budowę z rekinami miejscowego przemysłu i dzielnie pokonują wszelkie trudności. Karol jest zmuszony sprzedać cały rodzinny majątek. Wkrótce zaczyna spotykać się z Lucy Zuckerową, młodą żoną bogatego fabrykanta. Kiedy towarzyszy jej potajemnie w podróży do Berlina, dowiaduje się, że jego fabryka spłonęła. Niestety, nie była ubezpieczona. Okazuje się, że przedsiębiorstwo zostało podpalone na polecenie zazdrosnego męża Lucy (Kalina Jędrusik). Przed całkowitą katastrofą uratować go może tylko zerwanie z narzeczoną Anką (Anna Nehrebecka) i ślub z Magdą, córką niemieckiego multimilionera. Za cenę rezygnacji z młodzieńczych ideałów zostaje wielkim łódzkim kapitalistą. Adaptacja powieści Władysława Reymonta była ogromnym przedsięwzięciem produkcyjnym i została zrealizowana w rekordowym tempie 77 dni zdjęciowych. Wątek Karola i Anki tylko w powieści znajduje szczęśliwe zakończenie. Film otrzymał wiele nagród na międzynarodowych festiwalach filmowych, a w 1976 roku nominację do Oscara.

20:00 – NOWA – Ostatnia zima wojny (2008)

Zima 1945 roku, druga wojna światowa zbliża się do końca. Trzynastoletni Michiel (Martijn Lakemeier), mieszkający wraz z rodziną na okupowanej przez nazistów holenderskiej prowincji, znajduje w lesie rannego angielskiego pilota Jacka (Jamie Campbell Bower). Chłopak postanawia pomóc mężczyźnie i przetransportować go do pobliskiego miasteczka, gdzie będzie można mu udzielić pomocy medycznej. Do udziału w akcji namawia swoją siostrę Ericę (Melody Klaver) i wuja Ooma Bena (Yorick van Wageningen). Niebawem jednak okazuje się, że wyobrażenia Michiela o konspiracji mają się nijak do prawdziwych realiów wojny... Poruszający dramat na motywach autobiograficznej powieści Jana Terlouwa. Film otrzymał m.in. trzy statuetki Złotego Cielca, najważniejszej filmowej nagrody w Holandii, trzy Nagrody Rembrandta i nominację do Satelity w kategorii najlepszy film zagraniczny. Odtwórca roli Michiela Martijn Lakemeier został za nią wyróżniony Nagrodą Rembrandta i Złotym Cielcem.
21:00 – TVN Fabuła – Monachium (2005)

Podczas letnich igrzysk w Monachium w 1972 roku członkowie palestyńskiej organizacji Czarny Wrzesień wdzierają się na teren wioski olimpijskiej. Atakują reprezentację Izraela i biorą 11 jej członków jako zakładników. 21 godzin później w wyniku nieudolnej akcji służb specjalnych wszyscy sportowcy zostają zamordowani. Wraz z nimi ginie 8 porywaczy. W akcie zemsty Golda Meir, premier Izraela, powołuje tajną grupę agentów, którzy mają odnaleźć i zabić pozostałych przy życiu organizatorów zamachu. Na jej czele staje młody funkcjonariusz Mossadu, Avner (Eric Bana), który dla wypełnienia tej misji decyduje się na zmianę tożsamości i rozłąkę z ciężarną żoną. W skład komanda wchodzą także: urodzony w RPA zuchwały kierowca Steve (Daniel Craig), zajmujący się fałszowaniem dokumentów niemiecki Żyd Hans (Hanns Zischler), pochodzący z Belgii specjalista od materiałów wybuchowych Robert (Matthieu Kassovitz) i Carl (Ciarán Hinds), który ma zacierać ślady ich działalności. Akcja pod kryptonimem „Gniew Boży” początkowo przebiega pomyślnie. Dzięki wskazówkom uzyskanym od tajnego informatora agenci pod dowództwem Avnera zabijają kolejnych podejrzanych. W odwecie jednak członkowie Czarnego Września organizują zamachy, pociągające za sobą następne ofiary. Wkrótce rozpoczynają też polowanie na Avnera i jego ludzi. Młody dowódca zaczyna wątpić w sens swojej misji. Film był nominowany do Oscara w 5 kategoriach. Autorem zdjęć jest Janusz Kamiński, zdobywca dwóch złotych statuetek Akademii Filmowej.

22:00 – HBO – 1864 (2014)

Bracia Laust (Jakob Oftebro) i Peter Jensenowie (Jens Satter-Lassen) dorastają w ubogiej, lecz szczęśliwej rodzinie. Obaj żywią gorące uczucie do Inge (Marie Tourell Soderberg), pięknej córki zarządcy majątku, która odwzajemnia ich miłość. Skomplikowaną relację przerywa wybuch wojny między Danią a Prusami. Bracia dołączają do duńskiej armii, by stawić czoła wrogowi. Listy od pięknej Inge pomagają im przetrwać piekło wojny, która na zawsze zmieniła ich kraj. Osadzona na tle ważnych dla historii Danii wydarzeń, II wojny o Szlezwik i przegranej bitwy o Dybbol dramatyczna opowieść o miłości, władzy i lojalności. Zrealizowany z epickim rozmachem obraz to filmowa wersja tak samo zatytułowanego wystawnego serialu, będącego najdroższą jak do tej pory produkcją duńskiej telewizji. „1864„ jest dziełem uznanego reżysera i scenarzysty Olego Bornedala, twórcy znanego m.in. z takich tytułów, jak ”Nocna straż”, „Księgi Diny” czy „Zupełnie inne love story”.
Środa 25.01.2017

11:05 – Canal + Seriale – Kochankowie roku tygrysa (2005)

Rok 1913. Dwóch Polaków, Stankiewicz (Norbert Rakowski) i Wolski (Michał Żebrowski), ucieka przez śniegi Syberii z miejsca zesłania. Zbiegowie, by zgubić pościg, próbują przedostać się do sąsiednich Chin. Przeprawa przez graniczną rzekę Amur kończy się dla Stankiewicza tragicznie. Trafiony kulą ginie w nurtach rzeki. Jego towarzysz, wycieńczony i ciężko ranny, przeprawia się na drugi brzeg. Tam nieprzytomnego mężczyznę odnajduje ubogi chiński myśliwy Guo (Sun Ji Feng) i zabiera go do swojej chaty w górach. On, jego żona i szesnastoletnia córka Song (Li Min) pomagają wrócić zesłańcowi do zdrowia. By jednak uroda Song nie kusiła cudzoziemca, każą dziewczynie udawać chłopca. Zmuszają do obcięcia włosów i noszenia męskich ubrań. Dopiero od wędrownego handlarza skór Wolski dowiaduje się, że jego gospodarze mają córkę, a nie syna. Wkrótce między uciekinierem a Song rodzi się uczucie. Pierwsza w historii polskiego kina produkcja polsko-chińska.
14:10 – Filmbox – Tristian i Izolda (2006)

Po upadku Imperium Rzymskiego Anglia jest pogrążona w chaosie. Chce to wykorzystać król Celtów, Donnchadh (David O’Hara), sprawujący rządy na terenie dzisiejszej Irlandii. Próbuje mu się przeciwstawić lord Marek (Rufus Sewell), który chce zjednoczyć skłócone plemiona angielskie. Jednym z jego rycerzy jest szlachetny i waleczny Tristan (James Franco), który zastawia w lesie pułapkę na Celtów. Podczas walki zostaje ranny i uznany za martwego. Zgodnie z tradycją łódka z jego ciałem zostaje wypchnięta w morze. Tristan dociera do brzegów Irlandii. Tam znajduje go Izolda (Sophia Myles), córka króla Celtów. Nie zdradzając, kim jest, leczy rany Tristana i pomaga mu powrócić do domu. Tymczasem Donnchadh, chcąc skłócić angielskie plemiona, ogłasza, iż wyda córkę za najmężniejszego angielskiego rycerza. Tristan, nie wiedząc że walczy o Izoldę, wygrywa turniej w imieniu swojego kalekiego władcy, Marka... Scenariusz oparty na znanej celtyckiej legendzie o nieszczęśliwych kochankach. Autor zrezygnował w nim z wątków magicznych.
20:00 – TVN 7 – Dzieci z Jedwabnego Szlaku (2008)
Okupowane przez Japończyków Chiny, lata 30. XX wieku. Młody angielski dziennikarz George Hogg (Jonathan Rhys Meyers) chce dotrzeć do Nankin. W mieście trwają właśnie krwawe walki między chińską partyzantką a okupantami. W drodze George spotyka chińskiego żołnierza Chen Hanshenga (Chow Yun Fat) i amerykańską pielęgniarkę Lee Pearson (Radha Mitchell). Razem ratują sześćdziesięcioro sierot wojennych. Postanawiają przeprowadzić dzieci w bezpieczne miejsce, do Mongolii. Rozpoczynają wyczerpującą wędrówkęprzez opanowane przez wroga, pełne konfidentów tereny ówczesnych Chin. W drodze Hogg zaprzyjaźnia się z Hanshengiem i zakochuje się w Lee. Pomaga im pani Wang (Michelle Yeoh), arystokratka, którą wojna również zmusiła do tułaczki... Scenariusz filmu oparto na faktach.

21:55 – Kino Polska – Sierpniowe niebo. 63 dni chwały (2013)

Warszawa. Podczas prac na terenie jednej z przedwojennych kamienic budowlańcy odkrywają ludzkie szczątki i dziennik z czasów II wojny światowej. Okazuje się, że są to zapiski profesora Szapiro (Krzysztof Kolberger), który ukrywał się w tutejszej piwnicy. Naukowiec opisał w swoim pamiętniku pierwsze dni powstania warszawskiego. Jest 5 sierpnia 1944 roku. Sanitariuszka Basia (Kaja Grabowska) zakochuje się w żołnierzu AK, Stasiu (Michał Sękiewicz). Młodzi warszawiacy z entuzjazmem angażują się w obronę polskiej stolicy. Niebawem jednak stają do nierównej walki z nazistowską brygadą Dirlewangera. Świetnie uzbrojeni hitlerowcy bezwzględnie rozprawiają się z powstańcami. W filmie wykorzystano archiwalne materiały filmowe, nakręcone w czasie powstania warszawskiego. Ostatnia rola Krzysztofa Kolbergera, który na potrzeby filmu dał się namówić na recytację Goethego w oryginale. To także ostatni występ Jerzego Nowaka, wybitnego aktora charakterystycznego, który był oficerem Armii Krajowej i spędził ponad cztery lata w partyzantce. Film jest dedykowany warszawskim dzieciom oraz porucznikowi AK, Leszkowi Dobrowolskiemu pseudonim „Wrzos”, ojcu reżysera.

23:15 – Filmbox – Weekend z królem (2012)

Stany Zjednoczone, 1939 rok. Mieszkańcy rezydencji Hyde Park przygotowują się na powitanie angielskiej pary królewskiej. Jest to pierwsza w historii wizyta brytyjskiego monarchy, Jerzego IV (Samuel West), i jego żony, Elżbiety (Olivia Colman), w Ameryce. Para przybywa do prezydenta Franklina Delano Roosevelta (Bill Murray) z ważną misją - chce poznać stanowisko Stanów Zjednoczonych w obliczu nadchodzącej wojny i polepszyć wzajemne stosunki dyplomatyczne. Weekend nad rzeką Hudson obfituje w wiele zabawnych momentów, dzięki zderzeniu angielskiej powściągliwości i amerykańskiej nonszalancji, główne za sprawą wyemancypowanej żony Franklina, Eleanor, (Olivia Williams) i matki Roosevelta (Elizabeth Wilson). Przy okazji na jaw wychodzi skrywany romans FDR z daleką kuzynką, Daisy (Laura Linney), która w owym czasie pracowała jako jego osobista asystentka. Film oparty jest na prywatnych dziennikach Margaret Suckley, które odnaleziono po jej śmierci. Opisują one początek jej intymnego związku z dalekim kuzynem. Bill Murray za swoją rolę zdobył nominację do Złotego Globu
Czwartek 26.01.2017

8:55 – Filmbox Extra – Coco Chanel (2009)

Rok 1893. Do prowadzonego przez siostry zakonne sierocińca ojciec przywozi dwie nastoletnie córki - Gabrielle (Lisa Cohen) i Adrienne (Ines Bessalen). Piętnaście lat później obie panny Chanel zarabiają na życie wykonując poprawki krawieckie, a wieczorami śpiewają w miejscowym kabarecie. Adrienne (Marie Gillain) spotyka się z baronem Maurice de Nexon (Yan Duffas), wierząc że ten ją poślubi. Gabrielle (Audrey Tautou) marzy o artystycznej karierze. Poznaje oficera Étienne’a Balsana (Benoît Poelvoorde) i zostaje jego kochanką. Gdy mężczyzna wraca do rodzinnej rezydencji, Gabrielle odwiedza go bez zaproszenia. W posiadłości poznaje jego znajomych z wyższych sfer. Sposób ubierania się Coco intryguje damy z towarzystwa. Emilienne d’Alencon namawia dziewczynę, aby zajęła się projektowaniem kapeluszy. Wkrótce w życiu Coco nieoczekiwanie zjawia się angielski przemysłowiec Arthur „Boy” Capel (Alessandro Nivola). Jednocześnie zaczyna zyskiwać sobie coraz większą popularność w branży odzieżowej. Film był nominowany w czterech kategoriach do nagrody Francuskiej Akademii Filmowej, a Anne Fontaine za reżyserię wyróżniona została nominacją do nagrody BAFTA.

12:50 – Kino Polska – Człowiek z żelaza (1981)

Sierpień 1980 roku. Dziennikarz radiowy Winkel (Marian Opania) otrzymuje polecenie zrobienia reportażu, który skompromitowałby Macieja Tomczyka (Jerzy Radziwiłowicz), aktywnego działacza strajkowego w Stoczni Gdańskiej. Dziennikarz jedzie do Trójmiasta z częściowo zebranymi materiałami. Tam spotyka swojego dawnego znajomego, Dzidka (Bogusław Linda). Kolega opowiada mu o Tomczyku, którego zna ze studiów. Winkel poznaje prawdę o działalności mężczyzny i dramatycznej śmierci jego ojca, Mateusza Birkuta. Uzyskuje również widzenie z Agnieszką (Krystyna Janda) - autorką filmu o Birkucie z 1976 roku, a obecnie żoną Macieja - która po raz kolejny trafiła do więzienia za działalność antyrządową. Kontakt z rodziną Tomczyka, jego przyjaciółmi oraz ludźmi ze stoczni odmienia cynicznego dziennikarza. Zafascynowany ideą Solidarności postanawia nie robić zleconego reportażu
15:20 – HBO 3 – Testament młodości (2014)

Rok 1914. Idealistka Vera Brittain (Alicia Vikander) jest studentką Oksfordu. Wybuch wojny odmienia jej życie. Dziewczyna postanawia porzucić uniwersytet. Zostaje pielęgniarką, by nieść pomoc walczącym żołnierzom. Dziewczyna staje się świadkiem okrutnych wydarzeń na froncie. Na własne oczy obserwuje dramat młodych ludzi, którzy oddają swoje życie za ojczyznę. Powołanie do wojska otrzymują jej brat Edward (Taron Egerton), narzeczony Roland (Kit Harington) oraz przyjaciele Victor (Colin Morgan) i Geoffrey (Jonathan Bailey). Los nie oszczędza wrażliwej wolontariuszce cierpień. Adaptacja bestsellerowych pamiętników autorstwa feministki, pisarki i pacyfistki Very Brittain.

22:55 – Polsat – Różyczka (2010)

Warszawa, 1967 rok. W kraju narastają nastroje antysemickie. Władze tropią podejrzanych o syjonizm. Tymczasem atrakcyjna Kamila Sakowicz (Magdalena Boczarska) ma romans z Romanem Rożkiem (Robert Więckiewicz). Wkrótce dowiaduje się, że jej kochanek pracuje w Służbie Bezpieczeństwa i rozpracowuje środowisko Uniwersytetu Warszawskiego. Mężczyzna prosi ją o przysługę. Chce, by dziewczyna pomogła mu zdobyć informacje na temat jednego z profesorów - znanego pisarza Adama Warczewskiego (Andrzej Seweryn). W imię miłości Kamila zgadza się inwigilować intelektualistę. Podpisuje deklarację współpracy z SB i wybiera pseudonim Różyczka. Dziewczyna nie ma problemu ze zbliżeniem się do pisarza, ponieważ pracuje w dziekanacie wydziału, na którym wykłada figurant. Udaje jej się zdobyć zaufanieWarczewskiego. Zostaje jego przyjaciółką. Pisarz imponuje jej swoją wiedzą i obyciem w towarzystwie. Wprowadza dziewczynę do środowiska intelektualistów warszawskich. Z czasem Kamila zostaje kochanką Warczewskiego. Zdobywa również sympatię jego córeczki i matki. Tymczasem Rożek staje się coraz bardziej zazdrosny. Wkrótce Kamila zaczyna darzyć Warczewskiego nie tylko szacunkiem, lecztakże coraz bardziej się do niego przywiązuje. Dlatego po namyśle zgadza się wyjść za niego, gdy figurant prosi ją o rękę. Jednocześnie nie przestaje donosić SB. Z czasem próbuje przestać spotykać się z Rożkiem i zerwać współpracę z SB, leczchorobliwie zazdrosny agent nie zamierza stracić seksownej kochanki, a także znakomitego źródła informacji. Film zainspirowany biografią pisarza i popularyzatora historii Pawła Jasienicy. Obraz został wyróżniony wieloma nagrodami, m.in. Złotymi Lwami na festiwalu w Gdyni.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz