W Warszawie powstanie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL


Rozstrzygnięto konkurs architektoniczny na zagospodarowanie warszawskiego aresztu na Rakowieckiej dla tworzonego Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Jak mówił wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki otwarcie nowego muzeum planowane jest na 1 marca 2019 r.

Wizualizacja Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL

Sąd konkursowy, zgodnie z regulaminem konkursu, przyznał trzy nagrody i dwa równorzędne wyróżnienia.

I nagrodę w wysokości 50 000 zł i zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na opracowanie dokumentacji projektowej, będącej szczegółowym opracowaniem pracy konkursowej, otrzymał zespół M.O.C. ARCHITEKCI Ewa Janik z Katowic. Sąd konkursowy docenił „twórczą koncepcję uporządkowania istniejącego założenia aresztu śledczego z zachowaniem i wyeksponowaniem obiektów historycznych„ oraz „czytelność funkcjonalną” i wprowadzenie nowych elementów rzeźbiarskich, wzbogacających przestrzeń w muzeum. Kapituła konkursu doceniła również zaprojektowanie głównego wejścia w przemyślany sposób oraz metodę zintegrowania placu wejściowego z przestrzenią publiczną i ul. Rakowiecką. Za wyróżniający pracę zabieg uznano koncepcję czterech rzeźbiarskich wież-świetlików, ”dostarczających światło naturalne na poziom podziemia; nie tylko porządkujących przestrzeń muzeum, ale mających stać się także ważnym akcentem w skali miasta”.

- Chcieliśmy w naszym projekcie upamiętnić wszystkich tych ludzi, którzy przeszli przez to miejsce. (…) To ważny temat dla nas, jako architektów, i dla całego kraju. To miejsce powinno było powstać już dużo wcześniej – powiedział jeden z autorów zwycięskiego projektu, Błażej Janik z pracowni M. O. C. Architekci.

II nagrodę w wysokości 30 000 zł otrzymał zespół Nizio Design Iternational Architekci Mirosław Nizio.

III nagroda w wysokości 20 000 zł przypadła zespołowi Ewa Dorociak, Pamela Krzyszczak i Anna Szewczyk.

Sąd Konkursowy przyznał także dwa równorzędne wyróżnienia w wysokości 10 000 zł.

Wizualizacja Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL

Minister Patryk Jaki podziękował wszystkim uczestnikom konkursu i zaznaczył, że brali udział w bardzo ważnym historycznym projekcie.

- Obiecaliśmy, że konsekwentnie i z determinacją będziemy realizować plan budowy Muzeum. To jest nasze wielkie zobowiązanie wobec tych, którzy oddali życie za Ojczyznę. To Muzeum będzie symbolicznym zwycięstwem ludzi, którzy nie zgadzali się na to, co wydarzyło się w Polsce po II Wojnie Światowej. Reżim komunistyczny robił wszystko, aby wymazać z naszej pamięci Żołnierzy Wyklętych, a to co się dziś dzieje, budowa Muzeum, jest ich zwycięstwem. Miało ich nie być na kartach historii, a teraz zostaną w nich zapisani na zawsze. Oddajemy cześć i hołd najdzielniejszym i najodważniejszym bohaterom naszego narodu – podkreślił wagę przedsięwzięcia Sekretarz Stanu Patryk Jaki.

- 10 miesięcy temu minister Zbigniew Ziobro podjął decyzję o utworzeniu w siedzibie aresztu Warszawa-Mokotów Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Muzeum rozpoczęło działalność 1 kwietnia 2016 r. Teraz, po 10 miesiącach, wchodzimy w nowy etap pracy, w etap tworzenia faktycznego muzeum – przypomniał Dyrektor Muzeum Jacek Pawłowicz.

W konferencji prasowej wzięli również udział Dyrektor Generalny Służby Więziennej gen. Jacek Kitliński, Wiceprezes IPN prof. Krzysztof Szwagrzyk, Dyrektor IGB Mazovia Arkadiusz Karbowiak oraz członkowie Sądu Konkursowego pod przewodnictwem architekta Andrzeja Bulandy.

Wizualizacja Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL

Konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL został ogłoszony 4 października 2016 roku w Areszcie Śledczym w Warszawie – Mokotowie. Minister Patryk Jaki zaprosił wtedy do wzięcia udziału w konkursie wszystkich architektów z Polski i z zagranicy, podkreślając, że zwycięski projekt będzie podstawą realizacji prawdopodobnie największego tego typu muzeum w Europie.

Do konkursu zgłosiły się 73 zespoły architektów, z czego do konkursu zakwalifikowano 20 prac. Założeniem konkursu było uzyskanie jak najlepszej pod względem przestrzennym, funkcjonalnym oraz architektonicznym koncepcji modernizacji wnętrz w istniejących obiektach więziennych oraz ich ewentualnej rozbudowy na cele związane z funkcjonowaniem Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Zadaniem konkursu było wyłonienie, poprzez weryfikację i ocenę, zgodnie z zasadami regulaminu, spójnej koncepcji Muzeum, która będzie podstawą do opracowania pełnej dokumentacji projektowej umożliwiającej realizację inwestycji. Projektowane rozwiązania funkcjonalno-przestrzenne muszą umożliwiać zastosowanie nowoczesnych przestrzeni w zależności od potrzeb.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

2 komentarze

  1. Bilbo pisze:

    Miał rację Prezydent Duda, że dopiero po 25 latach od pozbycia się komunizmu następuje prawdziwe uczczenie antykomunistycznych bohaterów narodowych.

Zostaw własny komentarz