IPN udostępnił listę funkcjonariuszy SS z KL Auschwitz


Dzisiaj IPN oddział w Krakowie opublikował dane osobowe esesmanów z hitlerowskiego obozu Auschwitz-Birkenau.

Na liście znajduje się ponad 8,5 tys. nazistowskich zbrodniarzy pracujących w KL Auschwitz. Dane posegregowane są w czterech tabelach: dane personalne, dokumenty wymiaru sprawiedliwości, fotografie i opis służby. W obecnej chwili dostępne są trzy pierwsze, ponieważ czwarta jest wciąż weryfikowana.

Na razie baza zawiera tylko dane z polskich archiwów, ale sukcesywnie będzie modyfikowana o informacje z instytucji zagranicznych. Ponadto, w przyszłości IPN planuje rozszerzyć rekordy o dane funkcjonariuszy z pozostałych obozów koncentracyjnych/zagłady.

Pozyskane dane oraz ustalenia IPN-u zmieniają pogląd dotyczący liczebności funkcjonariuszy pracujących w Auschwitz. Do tej pory mówiono o liczbie od 4 do 6 tys. osób. Z nowych ustaleń wynika jednak, że w 1941 roku załoga liczyła ok. 700 osób, zaś w 1944 roku około 3 tysięcy funkcjonariuszy. W momencie ewakuacji obozu w 1945 roku, w Auschwitz przebywało 4480 esesmanów i 71 nadzorczyń. Większość funkcjonariuszy stanowili Niemcy.

Początek powyższemu wykazowi dał prof. Aleksander Lasik (Uniwersytet im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy), który gromadził dane od 1982 r. do swojej pracy doktorskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Na podstawie pozyskanych od Profesora danych stworzono opisywaną bazę. Z jego badań wynika również, że tylko kilkanaście procent funkcjonariuszy zostało osądzonych po wojnie, głównie przez polskie sądy. IPN podaje, że było to ok. 770 osób.

Wykaz dostępny jest pod adresem:  www.truthaboutcamps.eu/zalogass

Brama obozowa w Auschwitz I
fot. Neil, plik udostępniony na licencji CC BY-SA 3.0

 

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz