Historia w telewizji w weekend i pozostałe dni tygodnia. Wybór filmów z multipleksów (3-9 lutego 2017)


Historia w telewizji, czyli subiektywny wybór programów związanych z historią, które możecie zobaczyć w ciągu nadchodzących siedmiu dni. Przegląd obejmuje zarówno główne jak i tematyczne kanały telewizyjne. W każdy piątek zestawienie na weekend i pozostałe dni tygodnia.

Program obejmuje bezpłatne kanały znajdujące się na mulitpleksach: TVP1, TVP2, TVP Info, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia, Polsat, Polsat2, TVN, TVN7, TV Puls, TV Puls 2, TV4, TV6, TTV, TNT, TV Trwam, Fokus TV, Nowa TV,  Metro TV, Stopklatka TV oraz kilka wybranych kanałów premium: Canal+, Ale historia+, Kino Polska, Discovery Channel, Discovery Historia, HBO, HBO2, HBO3 i Polsat Viasat History.

Przygotowana ramówka skupia się przede wszystkim na filmach historycznych lub w historycznych realiach osadzonych. Publikujemy go w każdy czwartek.

Piątek

14:55 - HBO 2 - Testament młodości

Rok 1914. Idealistka Vera Brittain (Alicia Vikander) jest studentką Oksfordu. Wybuch wojny odmienia jej życie. Dziewczyna postanawia porzucić uniwersytet. Zostaje pielęgniarką, by nieść pomoc walczącym żołnierzom. Dziewczyna staje się świadkiem okrutnych wydarzeń na froncie. Na własne oczy obserwuje dramat młodych ludzi, którzy oddają swoje życie za ojczyznę. Powołanie do wojska otrzymują jej brat Edward (Taron Egerton), narzeczony Roland (Kit Harington) oraz przyjaciele Victor (Colin Morgan) i Geoffrey (Jonathan Bailey). Los nie oszczędza wrażliwej wolontariuszce cierpień. Adaptacja bestsellerowych pamiętników autorstwa feministki, pisarki i pacyfistki Very Brittain.

20:00 - Metro TV - Paragraf 22

Rok 1944, baza amerykańskiego lotnictwa we Włoszech. Kapitan John Yossarian (Alan Arkin), lotnik uczestniczący w nalotach na cele w Niemczech, usiłuje zdobyć zaświadczenie lekarskie o niezdolności do dalszej służby. Pragnie wrócić do domu, bo odbył już liczbę lotów wymaganą przez przepisy. Niespodziewanie, obowiązujące dotychczas normy zostają zwiększone przez pułkownika Cathcarta (Martin Balsam). Yossarian nie chce dłużej walczyć i ryzykować życia. Jedynym sposobem na wydostanie się z wojennego piekła jest udowodnienie, że postradało się zmysły. Jednak odmowa udziału w walce jest traktowana przez dowództwo jako oznaka zdrowia psychicznego i na tym polega paragraf 22. John musi zostać w jednostce. Jego koledzy są gotowi na wszystko. Jest wśród nich między innymi Milo Minderbinder (John Voight), który przy poparciu dowództwa handluje jedwabiem ze spadochronów, nie uprzedzając o tym jednak tych, którzy mają z nich korzystać, sadystyczny generał Dreedle (Orson Welles), płochliwy major (Bob Newhart) i nadwrażliwy kapelan (Anthony Perkins). Żołnierze potrafią posunąć się nawet do bombardowania własnej bazy lotniczej. Film jest adaptacja bestsellerowej powieści Josepha Hellera opartej o jego wojenne doświadczenia w lotnictwie.

Sobota

10:45 - Polsat - Czas wojny

Anglia, hrabstwo Devon, rok 1914. Niezamożny farmer Ted Narracott kupuje pięknego źrebaka Joeya - gniadego z charakterystyczną białą łzą między oczami. Wraz z żoną Rose postanawia, że to ich nastoletni syn Albert będzie zajmował się koniem. Między nimi szybko rodzi się silna więź. Chłopiec przemawia do swojego przyjaciela i próbuje go zrozumieć jak drugiego człowieka. Gdy wybucha I wojna światowa, ojciec Alberta jest zmuszony sprzedać Joeya do wojska. Odtąd koń trafia do żołnierzy różnych nacji walczących na wielu frontach. Zawierucha wojenna rzuca go najpierw do Francji, gdzie wraz z oddziałem bierze udział w krwawych walkach. Jego odwaga porusza zarówno brytyjskich kawalerzystów, jak i niemieckich wojskowych. Zwierzę staje się bezstronnym świadkiem losów kolejnych ludzi, którym towarzyszy. Wciąż jednak tęskni za przyjacielem, Albertem. Również chłopak nie przestaje myśleć o swoim ulubieńcu. By go odzyskać gotów jest na największe poświęcenie. W końcu postanawia sam zaciągnąć się do armii. Wierzy, że dzięki temu odnajdzie swojego przyjaciela, choć przed nim długa droga...

18:05 - TNT - Parszywa dwunastka

Anglia, 1944 rok. Znany z niesubordynacji amerykański major John Reisman (Lee Marvin) dostaje rozkaz wyszkolenia dwunastu żołnierzy skazańców do samobójczej misji. Jest nią atak na zamek we Francji, gdzie przyjeżdżają na urlop wysocy rangą oficerowie niemieccy. Akcja jest niezwykle niebezpieczna. Gdyby jednak jej uczestnikom udało się przeżyć, obejmie ich amnestia, a dawne winy pójdą w zapomnienie. Udział w przedsięwzięciu jest dla żołnierzy, skazanych przez trybunał wojskowy na śmierć lub długoletnie więzienie, szansą na odzyskanie wolności. Reisman rozpoczyna intensywny i zarazem trudny trening ludzi o różnych temperamentach i charakterach, niechętnych wszelkim rozkazom i zakazom. Z czasem udaje mu się jednak zdobyć ich szacunek. Z pomocą sierżanta Bowrena (Richard Jaeckel) formuje zdyscyplinowany oddział. Niestety konflikt z pułkownikiem Breedem (Robert Ryan) powoduje, że akcja zostaje zawieszona. Mimo to Reisman demonstruje generałowi Wordenowi (Ernest Borgnine) sprawność swojego oddziału. Spadochronowy desant staje się początkiem sławnej i brawurowej akcji... Na podstawie powieści E.M. Nathansona. Oscar za najlepsze efekty dźwiękowe plus trzy nominacje do złotej statuetki: dla Johna Cassavetesa za najlepszą rolę drugoplanową oraz za najlepszy montaż i dźwięk.

20:20 - TVP Kultura - Backbeat

Film przedstawia początki występów słynnego brytyjskiego zespołu The Beatles. Reżyser skupia się na losach mało znanego członka grupy - basisty Stuarta Sutcliffe’a. Jako muzyk nie odegrał on w grupie większej roli, miał za to charyzmatyczny wpływ na kolegów, był z nich najdojrzalszy i najinteligentniejszy. Rok 1960. Pięciu członków mało znanego zespołu Johnny and the Moondogs z Liverpoolu przyjeżdża do Hamburga. John Lennon (Ian Hart), Paul McCartney (Gary Bakewell), George Harrison (Chris O’Neill), Pete Best (Scot Williams) oraz Stuart Sutcliffe (Stephen Dorff) występują w podrzędnych lokalach i borykają się z rozmaitymi kłopotami. Szybko jednak zyskują rozgłos i stają się popularni. Wkrótce basista Sutcliffe poznaje starszą od siebie Niemkę, Astrid Kirchherr (Sheryl Lee), która specjalizuje się w artystycznej fotografii. Zakochuje się w niej z wzajemnością. Wkrótce zaręcza się z kobietą i odchodzi z zespołu. Jego przyjaciele wracają do Wielkiej Brytanii i zaczynają robić międzynarodową karierę.

Niedziela

14:40 - Nowa - TV Huzar

Lato 1832 roku. Piemontczyk Angelo Pardi (Olivier Martinez), oficer huzarów, ucieka przed austriackimi agentami do francuskiej Prowansji, w której panuje epidemia cholery. W miejscowości Manosque zostaje posądzony o zatrucie studni i musi uciekać. Schronienie znajduje w opuszczonym domu. Wkrótce okazuje się, że w budynku przebywa również piękna arystokratka Pauline de Théus (Juliette Binoche). Mężczyzna od razu się w niej zakochuje i wspólnie z nią udaje się w dalszą wędrówkę. W pewnym momencie dowiaduje się, że kobieta poszukuje swojego męża, który prawdopodobnie odbywa kwarantannę w ogarniętym zarazą Manosque... Adaptacja powieści Jeana Giono „Huzar na dachu”.

Poniedziałek

20:00 Stopklatka TV Imię róży

Północne Włochy, lata 20. XIV w. Franciszkanin Wilhelm z Baskerville (Sean Connery) przybywa, wraz ze swoim sekretarzem i uczniem, Adsem (Christian Slater), do opactwa benedyktynów. Wilhelm ma tam wziąć udział w dyspucie o ubóstwie Chrystusa. W tym samym czasie, w niewyjaśnionych okolicznościach, pod murem klasztornej biblioteki zostaje znaleziony jeden z mnichów - Adelmus. Wkrótce okazuje się, że to początek całej serii morderstw. Opat zwraca się do Wilhelma, człowieka znanego z przenikliwości, inteligencji i umiejętności logicznego rozumowania, z prośbą o pomoc w rozwiązaniu tragicznej zagadki. Wilhelm szybko dochodzi do wniosku, że tajemnica zabójstw ma coś wspólnego z biblioteką opactwa. Tymczasem do klasztoru przybywa delegacja papieska, a wraz z nią inkwizytor Bernardo Gui (F. Murray Abraham). Wkrótce Gui włącza się w sprawę. W opinii wielu dokonana przez Jeana-Jacques’a Annauda adaptacja jednej z najważniejszych postmodernistycznych powieści, to wzór inteligentnego przeniesienia materiału literackiego na ekran. Krytycy chwalą umiejętne oddanie realiów, budowanie nastroju i grę głównych bohaterów. Z drugiej jednak strony pojawiają się głosy - m.in. autora powieści, Umberto Eco - zarzucające Annaudowi koncentrowanie się wyłącznie na tworzeniu atmosfery i znaczne spłycenie tej wymagającej intelektualnie historii.

Wtorek

16:40 - TVP Historia - Gdzie rosną poziomki?

Bykownia pod Kijowem zwana jest drugim Katyniem. W pobliskim lesie spoczywają szczątki kilku tysięcy Polaków, zastrzelonych przez NKWD. Byli wśród nich oficerowie i podoficerowie Wojska Polskiego, urzędnicy administracji rządowej i samorządowej, a także osoby cywilne. Miejsca ich pochówku do tej pory oficjalnie nie ustalono. W 2006 roku ekipa polskich archeologów, przy współpracy strony ukraińskiej, prowadziła tam prace ekshumacyjne. Znaleziono tam wówczas liczne przedmioty wskazujące na związki zamordowanych z Polską: strzępy mundurów, dokumenty, monety, jak również plomby dentystyczne. Bykowieński las odwiedzają dwie osoby, których ojcowie prawdopodobnie tam spoczywają. Film opowiada o historii tego miejsca, o postrzeganiu go przez okolicznych mieszkańców i o poszukiwaniu grobów przodków.

Środa

19:10 - CANAL+ - Dziewczyna z portretu

Kopenhaga, 1926 rok. Duńska artystka Gerda Wegener (Alicia Vikander) maluje portret własnego męża, Einara Wegenera (Eddie Redmayne), który występuje na nim w przebraniu kobiety. Kiedy obraz zyskuje popularność, Einar zaczyna utożsamiać się ze nowym wizerunkiem i zmieniać swój wygląd. Wybiera dla siebie także nowe imię - Lili Elbe. Po pewnym czasie Einar, podejmuje decyzję o poddaniu się operacji zmiany płci. Tak zostaje jedną z pierwszych na świecie transgenderowych kobiet. Małżeństwo Wegenerów zostaje poddane ciężkiej próbie. Film oparty na faktach. W rolach głównych wystąpili Alicia Vikander, która za swoją kreację zdobyła Oscara, oraz Eddie Redmayne, nominowany do tej nagrody. Za kamerą stanął twórca obrazu „Jak zostań królem” - Tom Hooper.

22:35 - TVP 1 - Kim Dzong Un - ostatni czerwony książę

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un jest dla świata znany tylko z szokujących, czasami absurdalnych materiałów, które zostały przygotowane przez państwową propagandę. Wychowywany w sekrecie, od najmłodszych lat przygotowywany do objęcia funkcji Najwyższego Przywódcy Korei Północnej, mężczyzna to postać bardzo tajemnicza. Autorzy dokumentu próbują dowiedzieć się o nim więcej, odkryć jego sekrety i sprawdzić, jaki wpływ może mieć na losy swojej ojczyzny. W tym celu rozmawiają z osobami, które miały okazję poznać go osobiście.

Czwartek

21:00  - TV 4 - Walkiria

II wojna światowa. W kwietniu 1943 roku podczas walk w Tunezji pułkownik Claus von Stauffenberg próbuje uratować żołnierzy przed masakrą. Zostaje ciężko ranny. Po dwumiesięcznej rekonwalescencji w szpitalu okaleczony bohater wojenny obejmuje funkcję oficera sztabowego Ogólnego Urzędu Sił Zbrojnych w berlińskim biurze. Tam on oraz inni wysokiej rangi wojskowi, między innymi generał Henning von Tresckow, podejmują ryzyko i zawiązują spisek. Postanawiają odsunąć nazistów od władzy. Uważają, że tylko taki drastyczny krok może uratować ich kraj przed całkowitą klęską. Tajna operacja nosi kryptonim „Walkiria”, a jej pierwszym etapem ma być zamach na Hitlera. Stauffenberg postanawia dokonać go osobiście. 20 lipca 1944 roku jedzie do Wilczego Szańca na Mazurach - pilnie strzeżonej kwatery głównej Führera. Ma przy sobie dwa ładunki wybuchowe... Zrealizowana z rozmachem historia zamachu na Adolfa Hitlera. Film jeszcze przed swoją premierą budził w Niemczech wiele kontrowersji. Krytyka zarzuca Tomowi Cruise’owi, że nie udźwignął roli charyzmatycznego niemieckiego oficera.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz