Przegląd zbliżających się imprez historycznych (23 lutego-2 marca 2017) |
Przegląd zbliżających się imprez historycznych to subiektywny wybór najciekawszych przedsięwzięć historycznych organizowanych w Polsce w nadchodzących siedmiu dniach. W każdy czwartek zaprezentujemy kolejne wydarzenia, które wybiorą dla Was redaktorzy historia.org.pl. Zapraszamy!
Brakuje ciekawej imprezy? Napisz do nas na: redakcja@historia.org.pl. Zobacz też przygotowywany przez nas kalendarz imprez historycznych.
[Gniezno] Wystawa „Wikingowie w Polsce? Zabytki skandynawskie z ziem polskich”
„Wikingowie w Polsce? Zabytki skandynawskie z ziem polskich” to pierwsza w Polsce tak duża wystawa prezentująca dowody na bezpośrednią obecność Skandynawów na ziemiach naszego kraju będzie czynna od 24 lutego w Muzeum Początków Państwa Polskiego (MPPP) w Gnieźnie.
Szczegóły w artykule: „Wikingowie w Polsce? Zabytki skandynawskie z ziem polskich” - zaproszenie na wystawę oraz na stronie wydarzenia na Facebooku.
Wydarzenie jest objęte patronatem portalu historia.org.pl
[Choszczno] Kierunek Choszczno 72.
W sobotę 25 lutego w Choszcznie odbędzie się inscenizacja„Kierunek Choszczno” z okazji 71. rocznicy zakończenia walk o miasto.
Szczegóły w artykule: Kierunek Choszczno inscenizacja w 72. rocznicę zakończenia walk o Choszczno
[Warszawa] 75. rocznica sformowania 1. Dywizji Pancernej
Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych wraz ze Stołecznym Środowiskiem 1. Dywizji Pancernej organizuje 25 lutego 2017 r. w Warszawie obchody upamiętniające 75. rocznicę sformowania 1. Dywizji Pancernej.
- godz. 10:30 – mszą świętą w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w intencji żołnierzy 1. Dywizji Pancernej oraz jej dowódcy Generała Stanisława Maczka,
- godz. 12:00 – uroczystość złożenia wieńców i wiązanek kwiatów przed pomnikiem 1. Dywizji Pancernej na pl. Inwalidów
[Warszawa] Inscenizacja historyczna w 186. rocznicę bitwy pod Olszynką Grochowską
Z okazji 186. rocznicy bitwy pod Olszynką Grochowską, w najbliższą sobotę 25 lutego 2017 r. odbędzie się inscenizacja historyczna.
14.30-15.15 - Spektakl historyczny - w rejonie Pomnika Bitwy pod Olszynką Grochowską - inscenizacja bitwy w wykonaniu grup rekonstrukcyjnych Federacji Kawalerii Ochotniczej.
[Huta Pieniacka] 73. rocznica zagłady Polaków, mieszkańców Huty Pieniackiej
Jan Józef Kasprzyk, p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych weźmie udział w obchodach upamiętniających 73. rocznicę zagłady mieszkańców polskiej miejscowości Huta Pieniacka. Uroczystość zorganizowana przez Stowarzyszenie Huta Pieniacka odbędzie się 26 lutego 2017 r. na Ukrainie przy pomniku postawionym w miejscu gdzie była polska wieś. Delegacja Urzędu złoży też hołd polskim obrońcom Lwowa.
[Gdańsk] „Wiosna wolności 1985-1988” prezentacja książki Leszka Biernackiego
Leszek Biernacki oraz wydawnictwo Oficyna Gdańska serdecznie zapraszają na premierę książki Wiosna Wolności, która odbędzie się 26 lutego w sali wystaw czasowych w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku, o godzinie 17:00.
Szczegóły w artykule: PREMIERA: „Wiosna wolności 1985-1988”, L. Biernacki
Wydarzenie jest objęte patronatem portalu historia.org.pl
[Łódź] Krzyże Komandorskie OOP dla „Żołnierzy Wyklętych„: Eugeniusza Kokolskiego „Groźnego„ i Józefa Kubiaka ”Pawła”
27 lutego 2017 r. (poniedziałek) o godz. 11.00 w Łódzkim Urzędzie Wojewódzkim odbędzie się uroczystość przekazania przez Wojewodę Łódzkiego prof. Zbigniewa Rau na ręce dr. Pawła Perzyny, p.o. dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi Krzyży Komandorskich Orderu Odrodzenia Polski, przyznanych przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę w połowie ub. roku pośmiertnie Eugeniuszowi Kokolskiemu ps. „Groźny„ i Józefowi Kubiakowi ps. ”Paweł”, zasłużonym dowódcom antykomunistycznych oddziałów partyzanckich, którzy działali w latach 1945-1946 na terenie województwa łódzkiego.
[Warszawa] Wernisaż wystawy zdjęć Davita Hakobyana
Jego Ekscelencja Edgar Ghazaryan, ambasador nadzwyczajny i pełnomocny Republiki Armenii w Rzeczypospolitej Polskiej, i dr Tadeusz Skoczek, dyrektor Muzeum Niepodległości w Warszawie, w związku z 25. rocznicą nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i Armenią zapraszają w poniedziałek 27 lutego 2017 r. o g. 12.00 do Muzeum Niepodległości w Warszawie (al. Solidarności 62) na wernisaż wystawy zdjęć Davita Hakobyana pt. „Historie z podróży”
[Warszawa] Debata „Patriotyzm w teorii i praktyce. Wzory patriotyczne a rzeczywiste zachowania Polaków”
„Patriotyzm w teorii i praktyce. Wzory patriotyczne a rzeczywiste zachowania Polaków”, to debata która odbędzie się 28 lutego 2017 roku (wtorek) o godzinie 18.00 w Muzeum Powstania Warszawskiego przy ul. Grzybowskiej 79 (sala im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego).
Debata jest czwartą z cyklu spotkań dotyczących świadomości historycznej Polaków w oparciu o najnowsze badania opinii społecznej przeprowadzone w ramach programu badawczego NCK wraz z TNS Polska.
Spotkanie będzie poświęcone współczesnym postawom patriotycznym Polaków. Z przeprowadzonych badań wynika, że zmieniają się przejawy patriotyzmu, a deklaracje dotyczące zachowań patriotycznych odbiegają od faktycznych sposobów ich realizowania. Zmieniają się też symbole, gesty, tradycje i święta, które uznajemy za patriotyczne.
Organizatorami są Narodowe Centrum Kultury we współpracy z Muzeum Historii Polski.
[Łódź] IPN Łódź zaprasza 1 marca 2017 r. na konferencję i wystawę o „Warszycu”
W sposób szczególny chcielibyśmy zaprosić na konferencję naukową poświęconą postaci kpt. Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca”, którego 70. rocznicę śmierci obchodziliśmy 19 lutego. Konferencji odbywającej się od godz. 13.00 w Hotelu Grand w Łodzi towarzyszy otwierana pół godziny wcześniej na ulicy Piotrkowskiej 68 wystawa pt. „Stanisław Sojczyński »Warszyc« i Konspiracyjne Wojsko Polskie”.
Szczegóły na stronie Instytutu Pamięci Narodowej.
[Warszawa] Uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych kombatantom i osobom pielęgnującym pamięć o Żołnierzach Wyklętych
1 marca 2017 r. o godz. 12.00 w Pałacu Prezydenckim Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wręczy odznaczenia państwowe kombatantom i osobom pielęgnującym pamięć o Żołnierzach Wyklętych.
1 marca - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Sprawdź jak będzie obchodzony w Twoim mieście
Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.