„Tajemnice dworu sułtana. Księga 4. Mihrimah. Córka odaliski” – D. Altinyelekligolu – recenzja


Sułtanka Mihrimah, ukochana córka sułtana Sulejmana Wspaniałego i jego żony Hürrem, była jedną z najpotężniejszych kobiet w historii Imperium Osmańskiego. Niezwykle bogata, piękna i wpływowa, stała się inspiracją dla pisarzy, którzy poświęcają jej kolejne dzieła. W serii Tajemnice dworu sułtana Wydawnictwa W.A.B. pojawiły się do tej pory dwie powieści opowiadające o Mihrimah. Prezentuję Wam drugą z nich.

Recenzowana książka to już czwarta część serii powieści autorstwa Demet Altinyelekligoli, która ukazuje się od kilku miesięcy nakładem wydawnictwa W.A.B. Bohaterką dwóch pierwszych ksiąg była zachwycająca Hürrem, a kolejne poświęcone są jej jedynej córce Mihrimah. Na czytelników czeka jednak w sumie aż sześć części, gdyż ukazać mają się jeszcze księgi o sułtance Nurbanu, małżonce sułtana Selima.

Pozycja jest kontynuacją Księgi 3, w której autor opisał dzieciństwo córki Sulejmana Wspaniałego i Hürrem. Z kolei w Księdze 4 Mihrimah przedstawiona jest już jako sułtanka i młoda kobieta. Choć jeszcze nieco naiwna, wkracza w dorosłe życie. Bohaterka przeżywa pierwsze zauroczenie, jednak okazuje się być one dla niej nad wyraz niebezpieczne. Mihrimah jest całkowicie niewinna, jednak to samo jej urodzenie przysparza jej wrogów, którzy pragną jedynie zniszczyć Imperium Osmańskie. Do tego dziewczyna musi zmierzyć się z okrutną prawdą – pomimo tego, że jest, zaraz po swej matce, najważniejszą kobietą w Turcji, nie może sama wybrać sobie małżonka. Hürrem, chcąc zapewnić sobie oraz swoim dzieciom bezpieczeństwo, wybiera na męża córki Rüstema, który jest znacznie starszy od Mihrimah, a nie jest to jego jedyna wada. Sułtanka postanawia sprostać swoim obowiązkom, choć, jak się później okazuje, prawdziwą miłość odnajduje zupełnie gdzie indziej…

Powieść jest urzekająca, zupełnie jak jej główna bohaterka. Mihrimah przeradza się powoli z młodej, zagubionej dziewczyny w pewną siebie, odważną kobietę, żonę i matkę. Staje się ona prawdziwą sułtanką, tak bardzo podobną do Hürrem, od której uczyła się od najmłodszych lat. Wpływ na tę przemianę mają także liczne tragedie, które dotykają jej rodzinę, utwierdzając ją w przekonaniu, że najważniejsze w życiu jest chronienie najbliższych. W książce przedstawiona jest spora część historii rządów Sulejmana Wspaniałego, choć nie jest tu on bardzo wyeksponowaną postacią, a przedstawiony jest raczej jako ojciec, skłonny do słuchania swych dzieci, niż jako potężny władca. Bardzo ważnym i niezwykle interesującym elementem jest także wzajemna niechęć pomiędzy Imperium Osmańskim a Państwem Kościelnym i światem chrześcijańskim. Jednak biorąc pod uwagę perspektywę, z jakiej pisana jest powieść, oczywistym jest, że Kościół Katolicki przedstawiony jest tutaj jako zły, okrutny i niecofający się przed niczym wróg wspaniałego sułtana Sulejmana i jego państwa.

Narracja powieści jest prosta i lekka, podobnie jak w poprzednich częściach, choć zdarzają się niestety pewne niespójności. W Księdze 2 opisana jest scena stracenia Iskendera Czelebiego, na którą zgodę wyraził sam sułtan. Podczas gdy w Księdze 4 Sulejman nie jest obecny przy wykonaniu wyroku i wścieka się na swego przyjaciela i szwagra, wielkiego wezyra Ibrahima Paszę, który zdecydował się na egzekucję Iskendera. Zaznaczone jest to nawet w przypisach dodanych przez wydawnictwo i tłumaczkę. Poza tym akcja książki jest interesująca, wartka, wciąga czytelnika, a pod koniec ciężko się od niej oderwać.

Samo wydanie jest bardzo estetyczne, a okładka wpasowuje się w wygląd całej serii, dzięki czemu książki będą pięknie wyglądać na półce. Jest tylko jedno małe „ale„ – tytuł książki, a w zasadzie słowo ”Mihrimah”, które jest wytłoczone i błyszczące, ściera się podczas trzymania książki, zarówno na okładce, jak i na grzbiecie, trzeba więc nieco uważać.

Podsumowując, książkę tę powinien przeczytać każdy, kto zapoznał się z poprzednimi częściami serii. Jeśli natomiast jeszcze nie mieliście okazji tego zrobić, koniecznie sięgnijcie po wszystkie, zaczynając oczywiście od Księgi 1. Z pewnością żaden czytelnik nie zawiedzie się tą historią, która wciąga i uwodzi niepowtarzalną atmosferą, interesującymi bohaterami i światem, który skradł serca wszystkim fanom serialu Wspaniałe stulecie. To pozycja, którą warto przeczytać, nawet jeśli nie ze względu na wartość historyczną (to w końcu powieść, a więc sporo w niej fikcji), to po to, aby miło spędzić czas z historią w tle.

 

Plus minus:

Na plus:

+ ciekawy temat

+ lekka narracja

+ interesujący bohaterowie

+ wartka akcja

Na minus:

- niespójności w treści z poprzednimi częściami serii

- ścierające się napisy na okładce

 

Tytuł: Tajemnice dworu sułtana. Księga 4. Mihrimah. Córka odaliski

Autor: Demet Altinyeleklioglu

Wydawca: W.A.B.

Rok wydania: 2017

ISBN: 978-83-280-3767-0

Liczba stron: 432

Okładka: miękka

Cena: 39,99 zł

Ocena recenzenta: 7/10

 

 Redakcja merytoryczna: Marcin Tunak

Korekta językowa: Aleksandra Czyż

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz