Premiera filmy „Wyklęty” z udziałem Prezydent RP [galeria]


28 lutego – w przeddzień Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych – odbyła się premiera filmu Konrada Łęckiego pt. „WYKLĘTY„. Udział w uroczystości wziął Prezydent RP Andrzej Duda i przedstawiciele rządu. Na gali pojawili się twórcy filmu i ekipa produkcyjna, a także wielu artystów i przedstawicieli mediów. Film ”WYKLĘTY” o żołnierzach podziemia antykomunistycznego otrzymał owacje na stojąco. Na ekrany kin wejdzie 10 marca.

Premierowy wieczór w warszawskim kinie Kinoteka rozpoczął występ rapera Łukasza Szymańskiego „Lukasyno„, który specjalnie do filmu „WYKLĘTY„ napisał utwór pt. „Pytasz synku„. Następnie gości powitali twórcy obrazu, m.in. producent, reżyser i autor scenariusza – Konrad Łęcki, producent, założyciel Fundacji ”Między Słowami” i odtwórca roli Wiktora – Marcin Kwaśny, producentka, odpowiedzialna za administrację i koordynację sponsoringu filmu – Dorota Bogucka (Fundacja ”Między Słowami”) oraz członkowie obsady: Wojciech Niemczyk, Hanna Świętnicka, Łukasz Pruchniewicz, Maciej Rayzacher, Leszek Teleszyński, Łukasz Węgrzynowski, Michał Węgrzyński, Jarosław Witaszczyk, Robert Wrzosek, a także dystrybutor filmu Michał Kondrat.

Premierową projekcję filmu zaszczycił Prezydent RP Andrzej Duda, a także wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński oraz Prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski. Na gali pojawili się również: Marek Koterski, Marek Stacharski, Dorota Rabczewska, Magdalena Ogórek, Agata Konarska, Tomasz Oświeciński, Tomasz Ciachorowski, Małgorzata Bogdańska, Dariusz Kowalski, Ksawery Szlenkier i Anna Markiewicz-Musiał.

Film obejrzeli również bliscy Józefa Franczaka ps. „Lalek„, na którego losach oparta została postać głównego bohatera filmu: syn (Marek Franczak) i wnuk oraz ostatni łącznik i przyjaciel „Lalka„ – ppor. Wacław Szacoń ps. ”Czarny”.

Według badania przeprowadzonego na zlecenie dystrybutora filmu „WYKLĘTY”, prawie 60% Polaków wie, kim byli Żołnierze Wyklęci. Co trzeci ankietowany (30%) zetknął się z tym pojęciem, ale nie wie, co ono oznacza. Ponad połowa badanych (54%) w odpowiedzi wspomaganej wskazała, że byli to członkowie polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego. Zdecydowana większość respondentów (71%) uważa, że w polskim społeczeństwie brakuje wiedzy na ten temat. Badanie zostało zrealizowane w lutym 2017 r. przez agencję SW RESEARCH, metodą ankiety internetowej (CAWI) na próbie 1016 respondentów powyżej 18 roku życia.

„WYKLĘTY„ to obraz o brutalnych czasach, niedocenionych bohaterach targanych dylematami, a także osamotnieniu, trudnej miłości i dramatach rodzin zbrojnego podziemia antykomunistycznego. Historia głównego bohatera „Lola„ – nawiązuje do biografii ostatniego z „Wyklętych”, Józefa Franczaka ps. ”Lalek”, który związany był ze strukturami ZWZ-AK i brał udział w zamachach na milicjantów i żołnierzy formacji bezpieczeństwa.

Film został wyprodukowany przez Fundację „Między Słowami„ aktora Marcina Kwaśnego. Wejdzie na ekrany kin 10 marca 2017 r. w dystrybucji Kondrat-Media. Film został objęty ”PATRONATEM PREZYDENTA RP ANDRZEJA DUDY – ŻOŁNIERZOM WYKLĘTYM”.

Realizację obrazu wsparły: Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA, Fundacja PGNiG, PGE Polska Grupa Energetyczna S.A., Fundacja PGE, Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych, Fundacja Reduta PWPW, Fundacja PZU, KRAM SA, Teatr Polski Inc. z Nowego Jorku, Fundacja Samorządność i Demokracja, Gmina Sitkówka-Nowiny, Bank Pocztowy, Pukielnia & Malarnia, To My Polacy oraz Narodowy Instytut Audiowizualny.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

4 komentarze

 1. Bilbo pisze:

  Ktoś oglądał? Jakie wrażenia. Mam nadzieję, że lepszy niż „Historia Roja”.

  • Filmowiec pisze:

   Te filmy mają dobre intencje ale Spielberg to nie jest nawet jego polska wersja. Brak kasy, by była to epopeja na Oscara.

 2. Tosia pisze:

  dla mnie super 🙂

 3. Anna pisze:

  Dla mnie znakomity. Każdy Polak powinnien go zobaczyć. Po projekcji cisza jak makiem zasial i lzy...

Zostaw własny komentarz