DO WYGRANIA: Szwedzkie wojny 1611-1632. Wojny z Polską


Pierwszą część drugiego tomu polskiej edycji Sveriges Krig 1611-1632 to nagroda w kolejnym naszym konkursie. W prezentowanej części będzie można zapoznać się z operacjami armii szwedzkiej w Inflantach w latach 1617-1618, 1621-1622 oraz 1625, a także w początkach działań Gustawa II Adolfa w Prusach (1626-1627).

Zadania konkursowe

By mieć szansę na wygranie jeden z dwóch egzemplarzy Szwedzkie wojny 1611-1632. Wojny z Polską, tom II/1 należy w terminie do 16 marca 2017 r. poprawnie odpowiedzieć na poniższe pytania:

  1. Jaka bitwa uznawana jest za pierwsze zwycięstwo (w polu) Szwedów nad armią Rzeczypospolitej?
  2. Jak nazywał się polski okręt admiralski walczący w bitwie pod Oliwą (podpowiedzi szukaj w artykule: Polska flota wojenna w latach 20-tych i 30-tych XVII wieku)?
  3. Jakiej bitwy dotyczy poniższy fragment listu? Kto jest jego autorem?

Ponadto by wziąć udział w konkursie zapisz się do naszego newslettera i koniecznie potwierdź rejestrację klikając w przychodzącego linka (rzadko, ale czasem trafia do ofert/spamu). Oczywiście jeśli wcześniej tego nie zrobiłeś/aś. Szczegóły znajdziesz w ramce na dole strony.

TUTAJ możesz zobaczyć wszystkie aktualnie trwające konkursy, które organizujemy. Natomiast wyniki opublikujemy na tej stronie.

Nagrody

Szwedzkie wojny 1611-1632. Wojny z Polską, tom II/1 (3x)

O nagrodzie

Szwedzkie wojny 1611-1632. Wojny z Polską, tom II/1

Z wielką przyjemnością oddajemy w ręce Czytelników pierwszą część drugiego tomu polskiej edycji Sveriges Krig 1611-1632. W tej części będzie można zapoznać się z operacjami armii szwedzkiej w Inflantach w latach 1617-1618, 1621-1622 oraz 1625, a także w początkach działań Gustawa II Adolfa w Prusach (1626-1627).

W tym wydaniu zdecydowaliśmy się na jak najmniejszą ingerencję w oryginalny tekst. Tłumaczenie i redakcja nie obejmują poprawiania zawartych w Sveriges Krig błędów merytorycznych popełnionych przez autorów (poza drobnymi wyjątkami), dodaliśmy tylko nieco informacji wyjaśniających pewne zagadnienia. Przypisy pochodzące od tłumacza i redakcji mają przybliżyć polskim Czytelnikom mniej znane szwedzkie zwroty i terminy. Niektóre z nich pozostawiliśmy w języku szwedzkim, gdyż w języku polskim nie istnieją odpowiednie określenia kontekstowe. Także i do tego tomu dodaliśmy słownik najczęściej używanych nieprzetłumaczalnych szwedzkich określeń; mamy nadzieję że ułatwi on lekturę. Czytelnik znajdzie tu też zestawienie nazw miejscowości w Inflantach i Prusach, które powinny pomóc w śledzeniu ruchów wojsk czy rozwoju kampanii. Zdecydowaliśmy się także na pozostawienie oryginalnego zapisu źródeł podanych w przypisach – zarówno w przypadku listów, rozkazów, jak i źródeł drukowanych.

Polskie wydanie tej pracy chcielibyśmy dedykować zmarłemu w tym roku prof. dr. hab. Janowi Wimmerowi, niezapomnianemu historykowi i badaczowi dziejów polskiej wojskowości.

Autor: red. Michał Paradowski
Wydawca: Napoleon V
Typ oprawy: twarda
Liczba stron: 336
ISBN: 9788365746023


Nagrody są rozlosowywane wśród osób, które poprawnie wykonały zadania konkursowe. Odpowiedzi należy kierować na adres konkursy@historia.org.pl. W e-mailu należy podać poprawne odpowiedzi (do zwycięzcy nastąpi kontakt w celu ustalenia adresu do wysyłki), w jego tytule umieść nagłówek ze strony z konkursem (np. Do wygrania: „Piastowie”, S. Koper). Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w ciągu siedmiu od jego zakończenia. Przed wzięciem udziału w konkursie zapoznaj się z regulaminem. O nowych konkursach na bieżąco informujemy na naszym profilu na Facebooku. Wszystkie aktualne konkursy znajdziesz tutaj. Powodzenia!

1 komentarz

  1. rycerz pisze:

    Książka warta swojej ceny!

Zostaw własny komentarz