Przegląd nowości wydawniczych (I)


Przegląd nowości wydawniczych o tematyce historycznej to subiektywny wybór najciekawszych premier w Polsce w nadchodzących czternastu dniach. W co drugi poniedziałek zaprezentujemy kolejne książki, które wybiorą dla Was redaktorzy historia.org.pl. Zapraszamy!

Zobacz też, co ciekawego jest w naszej ramówce.

 

Najlepszy przyjaciel. Człowiek i pies – bohaterstwo podczas drugiej wojny światowej

Najlepszy przyjaciel to historia technika Królewskich Brytyjskich Sił Powietrznych, Franka Williamsa, i Judy, czystej krwi pointerki. Ich drogi zetknęły się w obozie jenieckim w rejonie Pacyfiku. Bardzo szybko stali się nierozłącznymi przyjaciółmi.
Gdy więźniowie byli źle traktowani, Judy interweniowała szczekaniem. Bardzo mocno przeżywała bombardowania i wszelakie okrucieństwa wojny, stając się wzorem bohaterstwa dla ludzi, którzy widzieli w jej woli przetrwania nadzieję na własne ocalenie.
Judy w czasie drugiej wojny światowej była jedynym psem, oficjalnie uznanym za jeńca wojennego (POW). Gdy odeszła w 1950 roku, została pochowana w swej kurtce Brytyjskich Królewskich Sił Powietrznych. Williams pozostał jej wierny do końca swego życia – nigdy nie miał innego psa. Ich historia – a zwłaszcza nierozerwalna więź, nawet w najgorszych sytuacjach – stanowi jedną z wielu nieodkrytych dziejów z czasów drugiej wojny światowej.

Premiera: 7 marca 2017
Książka dostępna na stronie wydawnictwa Replika.

Dysydenci. Nieuleczalnie posłuszni

Książka Dysydenci to świadectwo butnego, młodego człowieka, który – nie godząc się na życie według zasad sowieckiego państwa totalitarnego – włącza się w ruch demokratyczny. W samym jego centrum spotyka takie postacie jak Andriej Sacharow, Aleksander Sołżenicyn, Petro Hryhorenko, Aleksander Zinowiew. Daje ich celne charakterystyki, opisuje najważniejsze akcje dysydenckie, demaskuje aparat represji, który sięga po najokrutniejsze metody – psychiatrię karną. Aleksander Podrabinek konsekwentnie idzie drogą wolności, do dziś pozostając niezależnym dziennikarzem i obrońcą praw człowieka.

Premiera: 15 marca 2017
Punkty sprzedaży książki dostępne na stronie Ośrodka Karta.

Żołnierze Wyklęci – sądeccy bohaterowie antykomunistycznego podziemia. Wybór prac laureatów z lat 2011–2015

Krakowski Oddział IPN wspólnie z Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu oraz Posłem na Sejm RP Andrzejem Romankiem organizował od 2011 r. konkurs historyczny poświęcony żołnierzom podziemia niepodległościowego z terenu Sądecczyzny. Celem konkursu było nakłonienie młodych ludzi do zainteresowania się historią najnowszą, do poszukiwania korzeni własnych rodzin i poznawania przeszłości bliskich i sąsiadów. Najlepsze prace laureatów pięciu edycji konkursu, opatrzone bogatym materiałem ikonograficznym, zostały zebrane i wydane w postaci książki. Czytelnik odnajdzie na jej kartach odkrywane i opisywane na nowo przez młodych ludzi losy niezłomnych bohaterów Ziemi Sądeckiej, związanych z takimi organizacjami i grupami zbrojnymi jak Polska Podziemna Armia Niepodległościowców, Wojsko Polskie, Wojsko Generała Andersa, Wiarusy czy oddziały Stanisława Frączka „Zatora„, Mariana Mordarskiego „Śmigi„, Stanisława Piszczka ”Okrzei”.

Premiera: 7 marca 2017
Punkty sprzedaży książki dostępne na stronie IPN.

Templariusze. Mity i rzeczywistość

Zakon, którego losy znalazły swój tragiczny finał przed ponad 600 laty, do dziś żyje w wielu sercach i umysłach. W licznych kręgach panuje wręcz przekonanie, że zakon nadal
istnieje, chociaż w 1314 roku został rozwiązany, a jego przywódcy spaleni. Już za czasów istnienia zakpnu krążyły liczne legendy o dumnych rycerzach przyodzianych w biel,
którzy w bitwie za nic mieli śmierć, a na co dzień kryli się za murami swoich twierdz.
Premiera: 15 marca 2017
Książka dostępna na stronie Wydawnictwa Dolnośląskiego.

Wołyń. Bez litości

Rok 1943. Kiedy sprzymierzeni na frontach II Wojny Światowej przełamują potęgę III Rzeszy, na Wołyniu dochodzi do eksterminacji Polaków. Stanisława Morowskiego spotyka osobista tragedia, a kolejne miesiące jego życia wypełnia nieustanna walka o przetrwanie. Dynamicznie rozwijająca się akcja książki ukazuje politykę niemieckich okupantów, bezwzględność ukraińskich nacjonalistów i dwulicowość sowieckich partyzantów. Tłem dla opisanych wydarzeń są urokliwe plenery, gdzie żyją ludzie przywiązani do tradycji i ziemi.
Powieść oparta na autentycznych wydarzeniach.

Premiera: 15 marca 2017
Książka dostępna na stronie wydawnictwa Novae Res.

Ostatni pilot myśliwca. Wspomnienia

 

Burzliwe dzieje Jerzego Główczewskiego, przedwojennego polskiego inteligenta, ostatniego żyjącego pilota myśliwca, jego rodziny, przyjaciół oraz kolegów składają się na barwną, napiętnowaną dramatami sagę, obejmującą czas od dwudziestolecia międzywojennego do współczesności. Wartka, nasycona szczegółem i humorem narracja sprawia, że książkę czyta się jak powieść przygodową. Książka przypomina między innymi historię polskich pilotów w lotnictwie na Zachodzie. Relacjonuje wydarzenia, które coraz bardziej zacierają się w świadomości Polaków, a tym młodszym są zupełnie nieznane.

Premiera: 22 marca 2017
Książka dostępna na stronie wydawnictwa PWN.

Duszpasterstwo polskie na Wileńszczyźnie w okresie sowieckim (1944–1990)

Autorce udało się pokazać główne metody działań ateistycznych władz so­wieckich wobec katolików polskich. Zwróciła też uwagę na wzajemną nieufność w relacjach polsko-litewskich, ciągnącą się przez cały czas prześladowań. Pokazała również chronologię antykatolickiej polityki władz, która cechowała się raz natężeniem, a raz liberalizacją.

Premiera: 10 marca 2017
Punkty sprzedaży książki dostępne na stronie IPN.

Tajny pułk KG 200. Wspomnienia pilota Luftwaffe

Kampfgeschwader 200 był niezwykłą jednostką Luftwaffe o specjalnym przeznaczeniu. Każda z wydzielonych części KG 200 działała samodzielnie, nie wiedząc nic o pozostałych. Pułk wykonywał zadania szpiegowskie oraz najtrudniejsze operacje bojowe i transportowe. Testował także nowe typy samolotów i różnego rodzaju „bronie specjalne”.

Ze względu na całkowite utajnienie i szczególne operacje KG 200 szybko owiany został aurą tajemniczości. Przypisywano mu korzystanie z niezliczonej liczby obcych maszyn oraz prowadzenie akcji, które u jednych wzbudzały ciekawość, a innych szokowały.

Legendę KG 200 budowały dodatkowo niesamowite plotki. Nikt nie wiedział, jaka jest prawda, bo o nią nie wolno było pytać.
Tajny pułk KG 200 to wreszcie prawdziwa, prezentująca niepublikowane przedtem dokumenty, fakty i zdjęcia historia tej jednostki, opowiedziana przez jednego z jej oficerów ‒ Petera Wilhelma Stahla. Wiarygodna, rzetelna, bez zadęcia i patosu, a jednak nadal zdumiewająca i wyjątkowa...

Premiera: 7 marca 2017
Książka dostępna na stronie wydawnictwa Replika.

Randka z wrogiem

Książka stanowi zapis wspomnień Ludwiki Zachariasiewicz, kobiety, która podczas wojny była damą do towarzystwa dla Niemców, a później Rosjan. Jej świadectwo dotyczące zarówno walki podziemnej podczas II wojny, jak i czasów tuż po jej zakończeniu, ukazuje niejednoznaczne postawy oraz trudności w odnalezieniu się w nowej Polsce.

Wyjątkowa bezpośredniość i szczerość relacji pozwala na odkrycie przed czytelnikami takich aspektów mechanizmów wojennych i totalitarnych, o których mówi się rzadko lub nie wspomina się o nich wcale. Dziś nie sposób oceniać takich decyzji, jak polecanie przez dowódców AK młodziutkim dziewczynom, by pełniły dwuznaczne role u boku wroga. W obliczu takiego wyzwania, musiały radzić sobie za pomocą sprytu i kokieterii, ale nie wiadomo jakim kosztem.

Wspomnienie Ludwiki Zachariasiewicz pomaga uzmysłowić, że „nie święci garnki lepią”, a aktorami doniosłych historycznych wydarzeń bywają zwykli ludzie. Jest w tej opowieści wiele momentów, w których autorka jawi się jako bohaterka. Jeśli byśmy w jednym z tych momentów przerwali narrację, trafiłaby do panteonu chwały, pozostając na zawsze heroiną. Są jednak też takie fragmenty, które odsłaniają jej ludzkie słabości i wówczas z bohaterki staje się negatywną postacią lub przynajmniej nie-niezłomną. Na tym jednak nie koniec, bo za moment ponownie pokazuje swoje bohaterskie oblicze, wymykając się jednoznacznym ocenom.

Premiera: 20 marca 2017
Książka dostępna na stronie wydawnictwa PWN.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz