Nowe obiekty na liście Pomników Historii


W czasie uroczystości w Pałacu Prezydenckim Prezydent RP odczytał rozporządzenie dotyczące wpisania na listę Pomników Historii nowych obiektów.

Prezydent Andrzej Duda swoją decyzję umotywował tym, że wpisane na powyższą listę zabytki są świadkami historii Polski i ważnych wydarzeń w jej dziejach oraz wyrażają wielki kunszt artystyczno-architektoniczny. Ponadto są one miejscami symbolicznymi na mapie kraju. Prezydent wyraził także nadzieję, że obiekty, które dzisiaj zostały ogłoszone Pomnikami Historii, staną się celami wycieczek dla sympatyków historii i uczniów szkół.

Kościół w Klępsku/ CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1306349

Na listę wpisane zostały: Radiostacja w Gliwicach, kościół ewangelicko-augsburski pw. Ducha Świętego w Jaworze, kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Klępsku, żelazny łańcuchowy most wiszący na rzece Mała Panew w Ozimku, założenie rezydencjonalno-urbanistyczne w Rydzynie, katedra pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika i św. Wacława Męczennika w Świdnicy oraz, również znajdujący się tam, zespół kościoła ewangelicko-augsburskiego pw. Świętej Trójcy. Wśród Zabytków Historii wymienić można również Święty Krzyż – pobenedyktyński zespół klasztorny oraz przedchrześcijańskie obwałowania kamienne na Łysej Górze, zespół opactwa benedyktynów w Tyńcu i zespół opactwa cystersów w Wąchocku.

Umieszczenie na liście pomników dwóch zborów ewangelicko-augsburskich zasługuje na szczególne zaznaczenie, ponieważ w tym roku obchodzimy 500-lecie Reformacji

„[...] w tym roku, który dla reformacji jest rokiem jubileuszowym, rokiem 500-lecia. […] Cieszę się, bo jest to, uważam również i wielki element budujący wspólnotę w naszym kraju, wspólnotę ludzi wierzących, wspólnotę religii, wspólnotę wartości chrześcijańskich i wspólnotę chrześcijańskiej historii” – zaznaczył Andrzej Duda.

Wnętrze Kościoła Pokoju w Świdnicy / By Joanna Zielińska - zbiory własne, GFDL, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11254612

Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum.Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz