Przegląd zbliżających się imprez historycznych (17-23 marca 2017)


Przegląd zbliżających się imprez historycznych to subiektywny wybór najciekawszych przedsięwzięć historycznych organizowanych w Polsce w nadchodzących siedmiu dniach. W każdy czwartek zaprezentujemy kolejne wydarzenia, które wybiorą dla Was redaktorzy historia.org.pl. Zapraszamy!

Brakuje ciekawej imprezy? Napisz do nas na: redakcja@historia.org.pl. Zobacz też przygotowywany przez nas kalendarz imprez historycznych.

[Kołobrzeg] 72. rocznica walk o Kołobrzeg i Zaślubin Polski z Morzem

Z okazji 72. rocznicy walk o Kołobrzeg i Zaślubin Polski z Morzem 17 marca 2017 roku odbędą się uroczystości upamiętniające to wydarzenie. W obchodach zorganizowanych w Kołobrzegu weźmie udział wspólnie z weteranami p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

Kołobrzeg, 17 marca 2017 r.

godz. 11:00 - uroczystość ślubowania młodzieży Ligi Morskiej i Rzecznej

  • uroczystości ślubowania
  • złożenie kwiatów przed pomnikiem Zaślubin Polski z Morzem
  • złożenie kwiatów przed pomnikiem I Kapitana Portu Kołobrzeg kmdr. Stanisława Mieszkowskiego

godz. 16:00 - uroczystości na Cmentarzu Wojennym w Kołobrzegu i Złożenie kwiatów przed Pomnikiem Chwały

[Nysa] „Pierniki podróż do krainy zmysłów... przez Śląsk, Łużyce Górne i 900 - letnią kulturę kulinarną w Europie Środkowej” - wernisaż wystawy

Wernisaż wzbogaci poczęstunek w postaci „Pierniczków prosto z Kopernik” wypiekanych przez Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Koperniki, pierniczków wypiekanych przez Stowarzyszenie na Rzecz Odnowy i Rozwoju Wsi „Sami Sobie” i Miłośników Sztuki Kulinarnej i Regionalnych Przysmaków oraz występ uczniów PSM I i II st. w Nysie.

Wystawa czynna: 17 marca - 23 kwietnia 2017
Kurator wystawy: Maria Kondracka
Wernisaż: 17 marca (piątek),  godz. 18:00
[Kazimierz Dolny] Otwarte oprowadzanie po wystawie „Atlas sztuki Janusza Towpika”

Janusz Towpik (1934-1981) był artysta plastykiem, wybitnym ilustratorem, grafikiem i animalistą. Jego prace znamy z ksią żek dla dzieci, atlasów przyrodniczych, podręczników do nauczania biologii i encyklopedii. Dodatkowo zajmował się projektowaniem znaczków pocztowych, intarsji i gobelinów. Jego pasją było utrwalanie na rysunkach piękna polskiego krajobrazu (notatki krajobrazu, tzw. „towpiki”), zwierz ąt, w tym szczególnie koni. Podczas oprowadzania dowiemy się m.in. jak powstaje ilustracja książkowa, jak tworzy się atlas ssaków, na czym polegała autorska metoda rysunki Janusza Towpika. Zobaczymy również jak wyglądała pracownia artysty. Zapraszamy, wstęp wolny.

18 marca / sobota / godz. 13:00 / Galeria Wystaw Czasowych / wstęp wolny
Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym ul. Rynek 19, 24-120 Kazimierz Dolny

[Kazimierz Dolny] Otwarte oprowadzanie po wystawie „Wojciech Fangor. Nieoczekiwane konteksty” / Dorota Seweryn-Puchalska

Wystawa prac Wojciecha Fangora (1922-2015), jednego z największych artystów XX wieku, została przedłużona do 26 marca br. Prace twórcy pierwszego w sztuce światowej environment prezentowane są w salach Kamienicy Celejowskiej. W jednej z nich zostało częściowo zrekonstruowane słynne „Studium przestrzeni”. Artysta prezentował swoje prace w najbardziej prestiżowych instytucjach: w 1965 r. w Museum of Modern Art, w 1964 i 1970 r. w Solomon Guggenheim Museum w Nowym Jorku. Obecnie mamy okazję zapoznać się z jego dorobkiem w Muzeum Nadwiśla ńskim. Zapraszamy, wstęp wolny.

19 marca / niedziela / godz. 13:00 / Oddział Kamienica Celejowska / wstęp wolny
Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym ul. Rynek 19, 24-120 Kazimierz Dolny

[Warszawa] Opera Chopina - Fryderyk w Teatrze Narodowym - nowa wystawa czasowa

21 marca o godzinie 18:00 w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie odbędzie się wernisaż wystawy czasowej zatytułowanej „Opera Chopina - Fryderyk w Teatrze Narodowym”. Wystawa poświęcona jest wyjątkowej pasji kompozytora - operze. Zamiłowanie Chopina do opery narodziło się i rozwijało w Warszawie, przede wszystkim w Teatrze Narodowym przy placu Krasińskich.

Wystawa porusza niezwykle interesujący temat dotyczący życia i twórczości Fryderyka Chopina - jego pasję do opery, a w szczególności do pięknego wirtuozowskiego śpiewu „bel canto”, która towarzyszyła kompozytorowi przez całe życie. Był niemal codziennym gościem teatru, a w jego listach można przeczytać liczne opisy przedstawień operowych oraz wokalnych umiejętności artystów. Młody Fryderyk stanie się naszym przewodnikiem po świecie opery.

Szczegóły na stronie: pl.chopin.nifc.pl

[Wrocław] Pisanki i palmy wielkanocne - wystawa

Wystawa przygotowana z okazji świąt Wielkiej Nocy jest okazją do poznania współczesnych technik tworzenia rekwizytów i ozdób wielkanocnych. Uczestniczyć w niej będzie ponad 40 twórców, którzy zaprezentują pisanki zdobione technikami tradycyjnymi oraz współczesnymi. Można będzie podziwiać palmy plecione z suszonych i barwionych kwiatów, traw i ziół, baranki z ciasta i gliny, papierowe kwiaty oraz drewniane ptaszki.

Wystawa czynna: 21 marca - 7 kwietnia 2017 r.
Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu, ul. Traugutta 111/113, 50-420 Wrocław

Szczegóły na wydarzeniu na Facebooku

[Warszawa] Spotkanie z autorem Palus sarmatica

22 marca na Wydziale Polonistyki UW o godz. 17.00 odbędzie się spotkanie poświęcone książce Palus sarmatica – literackiemu przewodnikowi po kulturze i obyczajowości sarmackiej. Wydarzenie organizuje Muzeum Historii Polski – wydawca tej publikacji oraz warszawski oddział Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza.

Publikacja Palus sarmatica Krzysztofa Koehlera to esej o kulturze i cywilizacji staropolskiej, który wyewoluował z prowadzonego przez autora bloga. Książka przedstawia panoramę życia w sarmackiej Rzeczypospolitej: od ówczesnych idei politycznych i wyobrażeń religijnych po zwyczaje żywieniowe, modę czy panujące w tamtym okresie choroby. Pełna humoru narracja naszpikowana jest zaskakującymi cytatami z pisarzy tamtej epoki, nieznacznie uwspółcześnionymi językowo.

Spotkanie będzie okazją do bliższego poznania realiów kultury sarmackiej, jej zwyczajów i wpływu na współczesność. Uczestnicy dowiedzą się także, jak powstawały prace nad zbiorem esejów Krzysztofa Koehlera pt. Palus sarmatica, najnowszej publikacji Muzeum Historii Polski i Wydawnictwa Sic!.

Rozmowę o książce Palus sarmatica z jej autorem Krzysztofem Koehlerem poprowadzi historyk literatury dr Jacek Głażewski.

Dyskusja odbędzie się 22 marca o godzinie 17:00 na Wydziale Polonistyki UW (ul. Krakowskie Przedmieście 26/28, sala 17) w ramach cyklu „Środy w Towarzystwie Literackim”.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz