Pomyłka naukowców. Odkryty posąg Ramzesa II w rzeczywistości przedstawia innego faraona


Badania autentyczności nad odkrytym posągiem na początku marca w Kairze dowodzą, że należał on do Psametycha I, a nie do Ramzesa II, jak uważano pierwotnie.

Powodem, dla którego naukowcy zmienili rozpoznanie posągu wynika z odkrytej inskrypcji znajdującej się na fragmencie monumentu. Wyryte hieroglify „Nebaa„ oznaczają ”Silne Ramie”, według naukowców jest to jeden z przydomków Psametycha I.

Jak uważa Khaled el-Anani, minister starożytności, zachodzi pewne prawdopodobieństwo, że posąg Ramzesa II mógł posłużyć za surowiec wtórny do wykonania monumentu kolejnego faraona, jednak do tej pory jest to sfera jedynie przypuszczeń i nie ma pewności. Planowane dalsze badania potwierdzą jedną z teorii.

Psametych I, to władca starożytnego Egiptu panującego prawdopodobnie w VII w. p. n. e., założyciel XXVI dynastii Saickiej. Faraonowi przypisuje się wspieranie osadnictwa greckiego i żydowskiego, rozkwit ekonomiczny i militarny oraz ożywienie religii i sztuki - w tym rozkrzewienie kultu zwierzęcych wcieleń bóstw.

Plany dotyczące przyszłości monumentu nie ulegają zmianie, stanie się on elementem ekspozycji w Wielkim Muzeum Egipskim w Gizie.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Greg pisze:

    „Psametych I, to władca starożytnego Egiptu panującego prawdopodobnie w VII w. p. n. e., (...)”.
    Psametych I to władca starożytnego Egiptu panujący (albo: który panował) prawdopodobnie w VII w. p. n.e.

Zostaw własny komentarz