Przegląd zbliżających się imprez historycznych (24-30 marca 2017)


Przegląd zbliżających się imprez historycznych to subiektywny wybór najciekawszych przedsięwzięć historycznych organizowanych w Polsce w nadchodzących siedmiu dniach. W każdy czwartek zaprezentujemy kolejne wydarzenia, które wybiorą dla Was redaktorzy historia.org.pl. Zapraszamy!

Brakuje ciekawej imprezy? Napisz do nas na: redakcja@historia.org.pl. Zobacz też przygotowywany przez nas kalendarz imprez historycznych.

Zobacz też, co ciekawego jest w naszej ramówce.

[Kraków] Wystawa „Prawie wszystko o Zwierzyńcu”

Zwierzyniec, który w granicach administracyjnych miasta znalazł się zaledwie sto lat temu, to jedno z najciekawszych przedmieść Krakowa i wciąż jeszcze najmniej zmienione przez postępujące procesy urbanistyczne. Dzieje Zwierzyńca od samego początku ściśle związane są z dziejami królewskiego Krakowa, z początkami chrześcijaństwa na polskich ziemiach, a także z wciąż żywymi krakowskimi tradycjami i obrzędami Lajkonika czy Emausu, których wielowiekowa historia rozpoczęła się właśnie w tym miejscu. Trudno zatem wyobrazić sobie dzieje Krakowa bez opowieści o dziejach Zwierzyńca.

Wystawa „Prawie wszystko o Zwierzyńcu” jest zarówno syntetyczną opowieścią o historii i kulturze Zwierzyńca, jak i podsumowaniem dotychczasowych wystaw historycznych w Domu Zwierzynieckim. Ze względu na bogactwo dziejów Zwierzyńca i niewielką przestrzeń wystawienniczą oddziału, wystawa nie rości sobie prawa do poruszenia wszystkich zwierzynieckich wątków historycznych. Zarówno swą nazwą sugeruje przedstawienie niepełnego obrazu dziejów tej części Krakowa, jak i pomyślana jest jako wystawa pojawiająca się w Domu Zwierzynieckim cyklicznie, powtarzając główne wątki opowieści, jednak z nieco zmienionymi akcentami, a także wprowadzając nowe elementy opowieści, które w pierwszej wersji wystawy zostały tylko lekko zaznaczone.

Malownicze położenie u stóp wzgórz Sikornik i Sowiniec, zwieńczonych kopcami, z majaczącą w oddali sylwetką klasztoru na Bielanach, obecność osnutych mgiełką tajemnicy starożytnych kościołów: Najświętszego Salwatora i św. Małgorzaty, a także strzegący ujścia Rudawy do Wisły warowny klasztor Norbertanek od wieków były inspiracją dla malarzy i grafików, a w czasach nam bliższych – artystów fotografików. Dlatego też wystawie towarzyszyć będzie album zawierający wybór obrazów, grafik, rysunków i fotografii ze zbiorów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.
Wystawie będzie towarzyszyć wydawnictwo albumowe, prezentujące archiwalne zdjęcia Zwierzyńca.

Dom Zwierzyniecki
ul. Królowej Jadwigi 41
25 marca – 3 września 2017 r. (wernisaż 24 marca, godz. 17.00)

 [Katowice] Vladimír Birgus. Fotografia - wernisaż

W Muzeum Śląskim mamy okazję zobaczyć blisko 80 dzieł artysty, będących przeglądem jego twórczości od początkowych projektów z lat 70. do najnowszych prac, które do tej pory nie były pokazywane szerszej publiczności. Retrospektywny charakter wystawy pozwala na prześledzenie drogi artystycznej Birgusa, od zaangażowanej społecznie fotografii dokumentalnej po bardziej abstrakcyjne w formie „opowieści fotograficzne”.

Wernisaż: 24 marca 2017, godz. 18.00
Czas trwania wystawy: 25.03–3.09.2017
Muzeum Śląskie w Katowicach
ul. T. Dobrowolskiego 1

Szczegóły na stronie: Vladimír Birgus. Fotografia

[Katowice] Mistrzynie portretu w Paryżu: Olga Boznańska i Mela Muter - wykład

W kolekcji Muzeum Śląskiego znajdują się dzieła wielu słynnych malarzy. Zwiedzając ekspozycję stałą, możemy też zobaczyć obrazy artystów mniej rozpoznawalnych oraz takich, których nazwiska zostały zapomniane. W każdym wykładzie będzie mowa i o tych znanych, i o tych mniej znanych. Okazuje się bowiem, że życiorysy mniej popularnych artystów są równie fascynujące, a ich twórczość dorównuje poziomem mistrzom. Cykl stawia więc także pytania o mechanizmy rządzące historią sztuki: dlaczego pewne nazwiska zostają, a inne ulegają zapomnieniu.

Każdy wykład jest połączony ze zwiedzaniem Galerii sztuki polskiej 1800-1945. Prowadzenie: Agata Stronciwilk

28 marca 2017, godz. 17.00
Muzeum Śląskie w Katowicach
ul. T. Dobrowolskiego 1
Sala edukacyjna A

Szczegóły na stronie: Mistrzynie portretu w Paryżu: Olga Boznańska i Mela Muter

[Katowice] Ziemia przemówiła - projekcja filmu w Przystanku Historia

24 marca 2017 r. o godz. 17.00 zapraszamy do Przystanku Historia - Centrum  Edukacyjnego IPN w Katowicach im. Henryka Sławika przy ul. św. Jana 10 na projekcję filmu Ziemia przemówiła oraz spotkanie z reżyserem obrazu Maciejem Nowakiem. Film opowiada o jednej z największych komunistycznych zbrodni, jakie popełnione zostały na Żołnierzach Wyklętych – akcji UB o kryptonimie „Lawina„. Jej finał rozegrał się w okolicach Starego Grodkowa na Opolszczyźnie, gdzie dzięki śledztwu IPN prowadzonemu przez zespół profesora Krzysztofa Szwagrzyka, udało się odnaleźć szczątki 200 żołnierzy Narodowych Sił Zbronych z oddziału kapitana Henryka Flamego ps. ”Bartek”.

[Wrocław] Otwarcie Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego

29 marca 2017 r. zostanie otwarty siódmy oddział Muzeum Miejskiego Wrocławia – Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego.

Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego (oddział Muzeum Miejskiego Wrocławia) jest pierwszą w Polsce tego typu placówką poświęconą teatrowi, która posiada własną siedzibę w dawnym skrzydle południowym wrocławskiego Pałacu Królewskiego. Głównym celem muzeum jest prezentowanie i promowanie dorobku wrocławskiej sceny teatralnej, uważanej za jedną z najważniejszych w Europie, ze szczególnym naciskiem na przypomnienie postaci jej wybitnego twórcy - Henryka Tomaszewskiego. Idea stworzenia miejsca dokumentującego pracę oraz słynną pasję kolekcjonerską Henryka Tomaszewskiego powstała jeszcze za jego życia zyskując aprobatę Mistrza.

Muzeum czynne będzie od środy do piątku w godz. 10.00 – 18.00, od soboty do niedzieli w godz. 10.00 do 18.00

Wstęp na wystawy stałe będzie bezpłatny

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz