Zmarła prof. Lucyna Turek-Kwiatkowska


11 kwietnia, we wtorek, w wieku 91 lat odeszła prof. Lucyna Turek-Kwiatkowska. Była historykiem, archiwistą, pomorzoznawcą, a także wieloletnim dyrektorem Archiwum Państwowego.

Chociaż sama urodziła się w Wielkopolsce, to swoje dorosłe życie na stałe związała ze Szczecinem do którego przyjechała w 1953 roku. Do 1975 roku pracowała w Archiwum Państwowym w Szczecinie, a przez sześć lat piastowała urząd dyrektora. Następnie podjęła pracę w Wyższej Szkole Pedagogicznej i Uniwersytecie Szczecińskim, poświęcając się badaniom nad dziejami Pomorza, a zwłaszcza kulturą i oświatą pomorską w XIX i XX wieku. Opublikowała setki artykułów naukowych i wiele książek. Dodatkowo swój czas poświęcała również dydaktyce oraz pełnieniu różnych funkcji administracyjnych na uczelni.

Współpracownicy wspominają ją jako bardzo pogodną osobę, obdarzoną wielkim dystansem do samej siebie.

W sierpniu skończyłaby 92 lata.

 

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz