Sejm niejednogłośnie uczcił Tadeusza Mazowieckiego


Podczas dzisiejszego posiedzenia Sejmu posłowie przyjęli uchwałę w sprawie uczczenia 90. rocznicy urodzin Tadeusza Mazowieckiego. Przeciwko głosowało 20 posłów Kukiz15 i 8 posłów PiS, a część posłów wyszła z sali. Jarosław Kaczyński oddał głos za podjęciem tej uchwały.

Tadeusz Mazowiecki / fot. Artur Klose, CC-BY-SA-3.0

Aklamacji nie było

W głosowaniu wzięło udział 393 posłów, z których za głosowało 343, przeciw 39, wstrzymało się 11, a nie głosowało 67. Chwilę przed głosowaniem uchwały salę opuściła spora grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości. Jednakże Jarosław Kaczyński lider PiS zagłosował za przyjęciem tej uchwały, podobnie jak Grzegorz Schetyna. Natomiast Paweł Kukiz nie wziął udziału w głosowaniu.

Przeciwko uchwale zagłosowali posłowie Kukiz15, PiS i kilkoro posłów niezrzeszonych lub będących członkami kół poselskich. Przeciw było także 5 posłów PO, ale Ci zaraz po głosowaniu zamieścili podpisane sprostowanie, iż zrobili to omyłkowo. W związku z tym uchwały nie udało się podjąć przez aklamację, co jest rzadką sytuacją w przypadku procedowania uchwał rocznicowych.

Tadeusz Mazowiecki - pierwszy niekomunistyczny premier Polski

Doceniając wybitną rolę premiera Tadeusza Mazowieckiego, kawalera Orderu Orła Białego, męża stanu, patrioty i architektura polskiej wolności Sejm Rzeczypospolitej Polskiej składa cześć jego pamięci  - głosił uchwała poparta przez sejmową większość.

W uchwale podkreślono, iż Tadeusz Mazowiecki był pierwszym niekomunistycznym premierem Polski, a jego rząd przeprowadził kluczowe reformy gospodarcze i ustrojowe będące fundamentem rozwoju Polski jako państwa demokratycznego.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. Bilbo pisze:

    Cóż ... Mazowiecki to jednak mocno niejednoznaczna postać polityczna, więc brak aklamacji nie jest żadnym zaskoczeniem. Powiem więcej, moim zdaniem to dobrze, że jest w tej sprawie rozbieżność poglądów. Środowiska lewicowo-liberalne w III RP próbują na siłę narzucać Polakom autorytety moralne (szczególnie zasłużona na tym polu jest „Gazeta Wyborcza”), ale pluralizm poglądów to podstawa systemu demokratycznego, o czym Michnik często zapomina.

Zostaw własny komentarz