„Sulejman Wspaniały i jego wspaniałe stulecie” – A. Clot – recenzja


To jeden z najsłynniejszych monarchów w historii, pomimo tego, że żył w czasach Henryka VIII, Karola V i Franciszka I Walezjusza. Jego celem było zawojowanie całego świata i zrobił w tym kierunku naprawdę wiele. Sulejman Wspaniały zdecydowanie zasłużył na swój przydomek i dlatego inspiruje do dziś, czego efektem jest jego kolejna biografia.

Temat imperium osmańskiego oraz jego wielkiego władcy, sułtana Sulejmana, jest teraz niebywale popularny zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Jest to efekt emisji serialu Wspaniałe stulecie, który bije rekordy popularności. Dzięki temu na rynku wydawniczym ukazuje się coraz więcej ciekawych książek poświęconych Sulejmanowi i do takich z pewnością można zaliczyć recenzowaną pozycję.

Sulejman wspaniały i jego wspaniałe stulecie – ten tytuł mówi praktycznie wszystko o tym, co czytelnik znajdzie w środku. Książka jest idealna dla tych, którzy obejrzeli już serial, gdyż będzie to fajna odmiana i szansa na porównanie fikcji z prawdziwymi wydarzeniami. Owa publikacja to naprawdę porządne kompendium wiedzy na temat Sulejmana Wspaniałego! Autor stara się pokazać jak najdokładniej życie tego władcy, z naciskiem na kulisy jego rządów oraz działania wojenne i politykę. Nie ma tu więc romansów, miłości do pięknej Roksolany ani haremowych intryg – jeśli tego spodziewacie się po biografii padyszacha, musicie poszukać innej pozycji. Ta książka jest konkretna – analizuje czasy rządów Sulejmana Wspaniałego pod kątem, jakiego nie znajdziecie w wielu poświęconych mu pozycjach. Dla mnie to miła odmiana.

André Clot podzielił swoją książkę na dwie spore części poprzedzone krótką opowieścią o tym, co miało miejsce zanim na tronie imperium zasiadł jego bohater. W pierwszej części, zatytułowanej Sułtan sułtanów, autor bardzo dokładnie analizuje największe sukcesy Sulejmana – jego słynne wyprawy wojenne oraz podboje. Dzięki wyczerpującym opisom czytelnik ma wrażenie, że zagląda za kulisy tych wyjątkowych wydarzeń i może być świadkiem nie tylko poczynań sułtana, ale także jego relacji z innymi popularnymi władcami rządzącymi wówczas na kontynencie. Z kolei druga część, Imperium imperiów, skupia się przede wszystkim na samej Turcji, czyli m.in. na tym, jak działały organy władzy, gospodarka oraz kim byli janczarzy. Ponadto w tej części można znaleźć także wiele ciekawych szczegółów dotyczących sztuki.

Na samym końcu, co jest według mnie ogromnym plusem, znajduje się genealogia sułtanów z dynastii Osmanów, słowniczek, a także mapy, np. mapa Stambułu w czasach Sulejmana Wspaniałego. Są to dodatki, które urozmaicają całość i w pewnym sensie dopieszczają czytelnika, gdyż widać, że autor i wydawca zadbali o każdy szczegół. Jest tu także kilkanaście aneksów poruszających wiele ciekawych kwestii – od osmańskiej floty po malarstwo. Nic dodać, nic ująć!

Do gustu przypadła mi lekka narracja autora, który nie narzuca czytelnikowi swojego zdania, a jednocześnie przekazuje dużo wiedzy. Nie ma tu więc poczucia niedosytu, wręcz  przeciwnie – po przeczytaniu odnosi się wrażenie, że na ten temat wie się już wszystko. Atutem publikacji jest też ładne wydanie, a także bardzo dobrej jakości papier i czcionka odpowiedniej wielkości, dzięki której można czytać dłużej, nie męcząc wzroku.

Podsumowując, jeśli szukacie książki, która będzie porządnym źródłem informacji zarówno na temat sułtana Sulejmana Wspaniałego, jak i funkcjonowania całego imperium osmańskiego, spokojnie możecie sięgnąć po recenzowaną pozycję. Jest po prostu dobra, porządnie i konkretnie napisana, ponadto skupia się na kwestiach, które przez wielu biografów były do tej pory pomijane. Wielu autorów pisze przede wszystkim o życiu miłosnym Sulejmana, co nie jest oczywiście niczym złym, jednak czasami brakuje czegoś więcej. Ta książka zdecydowanie zapełnia tę lukę.

 

Plus minus:

Na plus:

+ duża wiedza autora

+ ciekawe podejście do tematu

+ przyjemna narracja

+ atrakcyjne wydanie

Na minus:

- brak

 

 

Tytuł: Sulejman Wspaniały i jego wspaniałe stulecie

Autor: André Clot

Wydawca: Wydawnictwo Akademickie Dialog

Rok wydania: 2017

ISBN: 978-83-8002-410-6

Liczba stron: 412

Okładka: miękka

Cena: 49 zł

Ocena recenzenta: 8/10

 

 

Redakcja merytoryczna: Grzegorz Antoszek

Korekta: Jagoda Marek

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

2 komentarze

  1. Anonim pisze:

    Suliman Wspaniały nie był wspaniały. Turcja była wielka dzięki Ibrahimu Pasze. Niestety dzieki Hurrem Suliman starcił wszystkich, którzy go kochali i którzy byli mu oddani. Jedyny Mustafa mógl przedłużyć dobrą passę Turcji. Był inteligentny , mądry i kochany przez naród. Synowie Hurrem nie sprawdzili się. Żaden z nich nie posiadał talentu do rządzenia. Niestety Hurrem była początkiem upadku Imperium Tureckiego. Suliman mógł zaistnieć tylko dzięki takim ludziom jak Ibrahim Pasza. Wszystkie zwycięstwa Turcji były zwycięstwami Ibrahima. Po jego śmierci nastąpił koniec wspaniałego stulecia.

Zostaw własny komentarz