„Sulejman Wspaniały i jego wspaniałe stulecie” – A. Clot – recenzja


To jeden z najsłynniejszych monarchów w historii, pomimo tego, że żył w czasach Henryka VIII, Karola V i Franciszka I Walezjusza. Jego celem było zawojowanie całego świata i zrobił w tym kierunku naprawdę wiele. Sulejman Wspaniały zdecydowanie zasłużył na swój przydomek i dlatego inspiruje do dziś, czego efektem jest jego kolejna biografia.

Temat imperium osmańskiego oraz jego wielkiego władcy, sułtana Sulejmana, jest teraz niebywale popularny zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Jest to efekt emisji serialu Wspaniałe stulecie, który bije rekordy popularności. Dzięki temu na rynku wydawniczym ukazuje się coraz więcej ciekawych książek poświęconych Sulejmanowi i do takich z pewnością można zaliczyć recenzowaną pozycję.

Sulejman wspaniały i jego wspaniałe stulecie – ten tytuł mówi praktycznie wszystko o tym, co czytelnik znajdzie w środku. Książka jest idealna dla tych, którzy obejrzeli już serial, gdyż będzie to fajna odmiana i szansa na porównanie fikcji z prawdziwymi wydarzeniami. Owa publikacja to naprawdę porządne kompendium wiedzy na temat Sulejmana Wspaniałego! Autor stara się pokazać jak najdokładniej życie tego władcy, z naciskiem na kulisy jego rządów oraz działania wojenne i politykę. Nie ma tu więc romansów, miłości do pięknej Roksolany ani haremowych intryg – jeśli tego spodziewacie się po biografii padyszacha, musicie poszukać innej pozycji. Ta książka jest konkretna – analizuje czasy rządów Sulejmana Wspaniałego pod kątem, jakiego nie znajdziecie w wielu poświęconych mu pozycjach. Dla mnie to miła odmiana.

André Clot podzielił swoją książkę na dwie spore części poprzedzone krótką opowieścią o tym, co miało miejsce zanim na tronie imperium zasiadł jego bohater. W pierwszej części, zatytułowanej Sułtan sułtanów, autor bardzo dokładnie analizuje największe sukcesy Sulejmana – jego słynne wyprawy wojenne oraz podboje. Dzięki wyczerpującym opisom czytelnik ma wrażenie, że zagląda za kulisy tych wyjątkowych wydarzeń i może być świadkiem nie tylko poczynań sułtana, ale także jego relacji z innymi popularnymi władcami rządzącymi wówczas na kontynencie. Z kolei druga część, Imperium imperiów, skupia się przede wszystkim na samej Turcji, czyli m.in. na tym, jak działały organy władzy, gospodarka oraz kim byli janczarzy. Ponadto w tej części można znaleźć także wiele ciekawych szczegółów dotyczących sztuki.

Na samym końcu, co jest według mnie ogromnym plusem, znajduje się genealogia sułtanów z dynastii Osmanów, słowniczek, a także mapy, np. mapa Stambułu w czasach Sulejmana Wspaniałego. Są to dodatki, które urozmaicają całość i w pewnym sensie dopieszczają czytelnika, gdyż widać, że autor i wydawca zadbali o każdy szczegół. Jest tu także kilkanaście aneksów poruszających wiele ciekawych kwestii – od osmańskiej floty po malarstwo. Nic dodać, nic ująć!

Do gustu przypadła mi lekka narracja autora, który nie narzuca czytelnikowi swojego zdania, a jednocześnie przekazuje dużo wiedzy. Nie ma tu więc poczucia niedosytu, wręcz  przeciwnie – po przeczytaniu odnosi się wrażenie, że na ten temat wie się już wszystko. Atutem publikacji jest też ładne wydanie, a także bardzo dobrej jakości papier i czcionka odpowiedniej wielkości, dzięki której można czytać dłużej, nie męcząc wzroku.

Podsumowując, jeśli szukacie książki, która będzie porządnym źródłem informacji zarówno na temat sułtana Sulejmana Wspaniałego, jak i funkcjonowania całego imperium osmańskiego, spokojnie możecie sięgnąć po recenzowaną pozycję. Jest po prostu dobra, porządnie i konkretnie napisana, ponadto skupia się na kwestiach, które przez wielu biografów były do tej pory pomijane. Wielu autorów pisze przede wszystkim o życiu miłosnym Sulejmana, co nie jest oczywiście niczym złym, jednak czasami brakuje czegoś więcej. Ta książka zdecydowanie zapełnia tę lukę.

 

Plus minus:

Na plus:

+ duża wiedza autora

+ ciekawe podejście do tematu

+ przyjemna narracja

+ atrakcyjne wydanie

Na minus:

- brak

 

 

Tytuł: Sulejman Wspaniały i jego wspaniałe stulecie

Autor: André Clot

Wydawca: Wydawnictwo Akademickie Dialog

Rok wydania: 2017

ISBN: 978-83-8002-410-6

Liczba stron: 412

Okładka: miękka

Cena: 49 zł

Ocena recenzenta: 8/10

 

 

Redakcja merytoryczna: Grzegorz Antoszek

Korekta: Jagoda Marek

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Opinie i ocena zawarte w recenzji wyrażają wyłącznie zdanie recenzenta, nie musi być ono zgodne ze stanowiskiem redakcji. Z naszą skalę ocen i sposobem oceny możesz zapoznać się tutaj. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanej recenzji, by to zrobić wystarczy podać swój nick i e-mail. O naszych recenzjach możesz także porozmawiać na naszym forum. Na profilu "historia.org.pl" na Facebooku na bieżąco informujemy o nowych recenzjach. Możesz także napisać własną recenzję i wysłać ją na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz