Zakończono cykl spotkań w ramach „Przystanku Historia” w Nowym Jorku


Instytut Pamięci Narodowej zakończył dzisiaj cykl spotkań „Przystanek Historia Nowy Jork”, podczas których było można porozmawiać o historii Polski. Dyskusje z archiwistami i edukatorami IPN odbywać się będą cztery razy w roku.

Uroczysta inauguracja miała miejsce 7 czerwca w Nowym Jorku. Na wydarzeniu obecni byli obecne dyrektor IPN Jarosław Szarek, dyrektor Biura Edykacji Narodowej IPN Justyna Skowronek i dyrektor Archiwum IPN Marzena Kruk. Otwarcie Przystanku „Historia” jest jednym z głównych celów wizyty delegacji IPN w Stanach Zjednoczonych.

Inauguracja całego cyklu odbyła się w Konsulacie Generalnym RP, a przed uroczystym otwarciem zaplanowano  konferencję prasową z udziałem prezesa IPN i Konsula Generalnego RP w Nowym Jorku Macieja Golubiewskiego. Tematami dyskusji były „Akcja Polska NKWD 1937-1938″, „Archiwum Pełne Pamięci” oraz „Centrum Udzielania Informacji o Ofiarach II Wojny Światowej”.

Podobne kluby działają w wielu miejscach w Polsce. Od paru lat działa „Przystanek„ w Wilnie, a od paru tygodni w Brukseli.  ”Liczba pomysłow, które tam możemy zrealizować, jest nieograniczona. Polską historią zainteresowani są nie tylko Polacy żyjący w kraju”- mówił Szarek. Zaznaczył również, że w tym przedsięwzięciu IPN wspiera Ministerstwo Spraw Zagranicznych i polska ambasada w Stanach Zjednoczonych.

Za oceanem znajduje się największa społeczność polonijna na świecie, więc istnieje tam wiele instytucji służących rozwojowi polskiej kultury i historii.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz