Inscenizacja Bitwy nad Wartą z września 1939 r. - 2017


Inscenizacja Bitwy nad Wartą z września 1939 roku organizowana przez Powiat Zduńskowolski odbędzie się  2 września 2017 r.

Inscenizacja bitwy nad Wartą z września 1939 roku, organizowana na terenach Strońska i Belenia-Zagórzyc jest rekonstrukcją wydarzeń, jakie miały tu miejsce w pierwszych dniach II wojny światowej. Każdego roku ogląda ją kilka tysięcy osób. Rozgrywana jest w autentycznej scenerii na stokach pradoliny Warty, dokładnie tutaj, gdzie 4 wrześniu 1939 r. toczyły się walki 30 pułku Strzelców Kaniowskich na pozycji głównej linii obronnej Warty i Widawki. Obrońcy nie byli w stanie utrzymać pozycji. Doszło do udanej próby przełamania polskich linii obronnych przez żołnierzy niemieckiej 17 Dywizji Piechoty. Jednak opór Polaków utrudnił wojskom niemieckim rozwinięcie natarcia w kierunku Łodzi i Warszawy. Inscenizacja odtwarza natarcie niemieckiej piechoty od strony rzeki, działania obronne w okopach i przy schronach oraz atak lotniczy.

Dla uatrakcyjnienia pokazywanej od wielu lat rekonstrukcji scenariusz poszerzany jest o epizody, które realnie miały miejsce w pobliżu: obronę bunkra i okopów, ataki z powietrza, ostrzał artyleryjski, ucieczkę cywilów, wyłapywanie dywersantów.
Inscenizacja ma miejsce na odcinku Strońsko-Beleń, gdzie zachowało się 5 schronów żelbetonowych. Wydarzenie rekonstruowane jest na podstawie wielu materiałów źródłowych. Każdego roku bierze w niej udział około 150 osób ze stowarzyszeń i grup rekonstrukcyjnych z całego kraju, mających na wyposażeniu polskie i niemieckie mundury z okresu II wojny światowej. Dodatkowo około 50 osób wciela się w ludność cywilną

Rekonstrukcja w Strońsku jest niezwykłym widowiskiem historycznym. Jej twórcy dbają o wszystkie szczegóły dotyczące elementów umundurowania, broni, sprzętu wojskowego. Pole walki to nie tylko realne starcia między żołnierzami na ziemi, ale także samoloty bombardujące Polaków, walki powietrzne między samolotami polskim i niemieckim. Wykorzystywane są efekty pirotechniczne. Widzowie oglądają wojskowe pojazdy historyczne - transportery opancerzone, tankietki, transportery półgąsienicowe, ciężarówki, motocykle.

Program:

godz. 14.00 - wystawa sprzętu wojskowego
godz. 17.00 - inscenizacja

Organizator: Powiat Zduńskowolski
Współorganizatorzy: Wójt Gminy Zapolice, Stowarzyszenie Historyczne „Strzelcy Kaniowscy” z Łodzi, Powiatowe Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Zduńskiej Woli, Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Zapolicach, 15 Sieradzka Brygada Wsparcia Dowodzenia, Stowarzyszenie Przyjaciół 15 SBWD.

Miejsce: Beleń - Zagórzyce (powiat zduńskowolski)
Data i godzina: 2 września 2017 r.
Szczegóły: powiatzdunskowolski.pl

Opr.: Monika Czernow-Wróbel

* * *

Zobacz więcej ciekawych wydarzeń historycznych w naszym kalendarzu. Tam też znajdziesz informacje o tym jak zgłosić nam historyczne przedsięwzięcia, o których napiszemy lub zaproponować nam patronat medialny nad wydarzeniem. Możesz wysłać nam także Twoją relację z wydarzenia, którą chętnie opublikujemy. Bądź na bieżąco i polub nas także na Facebooku.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

2 komentarze

  1. kos pisze:

    warto , bo kazdy młody Polak powinien przejsc minimum historii jaka wiąże go z ojczyzną

Zostaw własny komentarz