Galeria Sztuki XIX wieku Muzeum Narodowego w Warszawie już otwarta


Galeria Sztuki XIX Wieku, fot. Bartosz Bajerski / MNW

PZU i Muzeum Narodowe w Warszawie serdecznie zapraszają do ponownie otwartej Galerii Sztuki XIX wieku. Po trwającym 2 miesiące remoncie będzie dostępna dla zwiedzających od soboty, 23 września. Tego dnia wstęp do Galerii Sztuki XIX wieku jest bezpłatny. Modernizacja była możliwa dzięki wsparciu PZU, który jest mecenasem galerii.

W zmodernizowanej Galerii Sztuki XIX wieku będzie można podziwiać m.in. znane, choć ostatnio niepokazywane, dzieła Józefa Pankiewicza, Leona Wyczółkowskiego, Edwarda Okunia czy nowy na ekspozycji obraz Jana Matejki Zabicie Wapowskiego w czasie koronacji Henryka Walezego (depozyt).

W Galerii Sztuki XIX wieku prezentowane są najwybitniejsze prace polskich artystów w kontekście dzieł sztuki europejskiej. Taka formuła ekspozycji pozwala uchwycić wzajemne relacje, podobieństwa i różnice, pomiędzy pracami powstałymi w analogicznym czasie w różnych krajach Europy lub w wielonarodowościowych kręgach artystycznych.

Galeria stanowi jednocześnie wspaniałą reprezentację malarstwa polskiego – można w niej oglądać obrazy takie jak Żydówka z pomarańczami Aleksandra Gierymskiego. Odzyskanie i renowację tego zrabowanego ponad 60 lat temu obrazu sfinansowała Fundacja PZU. Jest tu także słynna Bitwa pod Grunwaldem Jana Matejki, Dziwny ogród Józefa Mehoffera czy Babie lato Józefa Chełmońskiego. Na uwagę zasługuje także bogaty wybór prac Olgi Boznańskiej, jednej z najwybitniejszych i najoryginalniejszych polskich artystek, czy Witolda Wojtkiewicza, prekursora ekspresjonizmu w malarstwie polskim.

Galeria Sztuki XIX Wieku, fot. Bartosz Bajerski / MNW

Podczas sobotniego Dnia Otwartego odbędą się spotkania tematyczne, podczas których będzie okazja lepiej poznać historie wybranych obrazów w jednej z najchętniej odwiedzanych galerii Muzeum Narodowego w Warszawie. Na spotkania w Galerii Sztuki XIX wieku w sobotę 23 września wstęp jest bezpłatny, zbiórka w Holu Głównym MNW.

Grupa PZU od lat wspiera działania na rzecz ochrony i promocji najwybitniejszych dzieł polskiej kultury. Ubezpieczyciel pomaga w zakupie obiektów muzealnych oraz sprawuje mecenat nad najważniejszymi instytucjami i najcenniejszymi zbiorami w Polsce. W 2015 roku PZU został mecenasem Galerii Sztuki XIX wieku MNW.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

1 komentarz

  1. J23 pisze:

    Dobrze widzieć, że czasem kasa takich firm idzie na takie wspaniałe cele.

Zostaw własny komentarz