Wystawa inspirowana pracą i życiem Marii Curie-Skłodowskiej


Zapraszamy na finisaż wystawy grafik artystycznych pt. „Pierwiastek kobiecy„, który odbędzie się 5 października o godz. 19:00 w Galerii „Pixel” ACK UMCS. Jest to indywidualna wystawa Ilony Wałęcak, studentki V roku grafiki na Wydziale Artystycznym UMCS, poświęcona osiągnięciom Noblistki.

W cyklu grafik artystycznych „Pierwiastek kobiecy” autorka zastosowała tradycyjne techniki warsztatowe wykorzystujące oddziaływania chemiczne na blachę cynkową. Inspiracją do powstania prac była Maria Curie-Skłodowska - jej życie, praca i czasy, w jakich żyła. Szczególnie ważny był dla autorki wkład jej osoby w naukę oraz w zmiany obyczajowe.

Efektem pracy Ilony Wałęcak jest cykl ilustracji portretujący w symboliczny, wręcz abstrakcyjny sposób, postać Marii - przez pryzmat jej odkryć naukowych, których nie da się zobaczyć. Do stworzenia każdego „atomu” użyte zostały materiały bądź przedmioty kojarzące się z życiem rodzinnym lub pracami domowymi, kiedyś działką typowo kobiecą. Owe symbole zauważalne są w każdym obrazie, a także tytule. Wykorzystana została gra słów, aby nazwy prac nie były przypadkowe, a stały się ich częścią. Wszystko to jest ironicznym komentarzem, podkreślającym doniosłość osiągnięć Marii pomimo blokad, które jej stawiano. Zdecydowane kolory oraz nieład, niemal mrok niektórych realizacji ma odzwierciedlać determinację oraz ciężar pracy Patronki UMCS.

W przypadku „Prac fizycznych”, „Prac domowych” oraz „Promiennej Pani domu” widnieją dziecięce oraz damskie rękawiczki. „Rady na plamy” przedstawiają Rad powstały z „promieniującej” koronkowej serwetki. Do stworzenia „Polonu szytego ręcznie” oraz „Radu domowej roboty” autorka użyła odcisku zwyczajnej zgniecionej szmaty. Natomiast „Polonia” to zwiewna koronkowa firanka w połączeniu ze zdecydowaną geometrią sugerującą siły fizyczne, a także siłę charakteru. Tak studentka grafiki wyobraża sobie dwukrotną Noblistkę w męskim świecie  XX-wiecznej nauki.

 

Ilona Wałęcak - studentka V roku grafiki na Wydziale Artystycznym UMCS. Na co dzień studiuje oraz współpracuje jako edukator i animator z ACK UMCS „Chatka Żaka” w Lublinie oraz Galerią Labirynt. Prace wyeksponowane na wystawie powstały pod okiem Prodziekan Wydziału Artystycznego UMCS - dr hab. Alicji Snoch-Pawłowskiej.

Te artykuły również mogą Cię zainteresować:
Znajdujące się w portalu artykuły nie zawsze prezentują opinie zgodne ze stanowiskiem całej redakcji. Zachęcamy do dyskusji nad treścią przeczytanych artykułów, by to zrobić wystarczy podać swój nick i wysłać komentarz. O naszych artykułach możesz także porozmawiać na naszym forum. Możesz także napisać własny artykuł i wysłać go na adres naszej redakcji.

Zostaw własny komentarz